Wiadomości z Katowic

Wyniki weryfikacji merytorycznej wniosków do VIII edycji BO

  • Dodano: 2021-08-18 10:15

​W ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili w sumie 330 wniosków, z czego aż 77% zostało pozytywnie zaopiniowanych. Ostatecznie o tym, które zadania będą realizowane w 2022 roku, zdecydują mieszkańcy w głosowaniu, które odbędzie się w dniach od 6 do 19 września.

– W Katowicach każdego roku przybywa wartościowych projektów, które zostały zgłoszone i wybrane przez mieszkańców w ramach procedury budżetu obywatelskiego. Także i w tej edycji znalazło się wiele różnorodnych pomysłów zmieniających dzielnice i miasto. W dotychczasowych siedmiu edycjach mieszkańcy wybrali łącznie aż 873 projekty, z których miejskie służby zrealizowały już prawie 750. Z efektów tej pomysłowości i społecznego zaangażowania korzystają tysiące mieszkańców. Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu katowiczanie ponownie udowodnią, że zależy im na realnym wpływaniu na swoje społeczności lokalne i najbliższe otoczenie. – podkreśla prezydent Marcin Krupa.

Łącznie spośród 330 projektów pozytywnie zakwalifikowano 254, czyli 77% wszystkich zgłoszonych wniosków. Daje to rekordowy wynik wniosków pozytywnie zweryfikowanych w stosunku do wszystkich zgłoszonych zadań. Dzielnica Giszowiec jest jedyną, w której wszystkie zgłoszone projekty pozytywnie przeszły zarówno weryfikację formalną, jak i merytoryczną. Taka sama sytuacja miała miejsce również podczas zeszłorocznej procedury. Cieszyć mogą się również wnioskodawcy z Zawodzia, Osiedla Paderewskiego-Muchowca, Dąbrówki Małej, Giszowca oraz Piotrowic-Ochojca - w tych dzielnicach wszystkie projekty na etapie weryfikacji merytorycznej zostały zaopiniowane pozytywnie, a tym samym znajdą się w puli wniosków przedstawionych mieszkańcom podczas wrześniowego głosowania. Spośród wszystkich pomysłów poddanych pod głosowanie 225 z nich to zadania lokalne, a 29 ogólnomiejskie.

- Tak duża liczba pozytywnie zweryfikowanych wniosków jest potwierdzeniem wielkiej pracy mieszkańców przygotowujących swoje projekty. Cieszymy się, że katowiczanie coraz częściej kontaktują się z nami przed złożeniem wniosku, zadając pytania dotyczące BO, chcąc wyjaśnić swoje wątpliwości. Z reguły znacząco zwiększa to szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku – mówi Justyna Buchalik, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice. – Niestety, jak co roku, część projektów musiała zostać odrzucona. Najczęstsze przyczyny negatywnej weryfikacji to m.in. chęć realizacji projektu na terenie prywatnym, niespełnienie kryterium racjonalnego wydatkowania środków publicznych oraz sytuacja, w której pomysł wnioskodawcy objęty jest już wcześniejszymi planami bądź działaniami Urzędu Miasta dodaje.

W tegorocznej edycji projektami najchętniej zgłaszanymi przez mieszkańców były projekty nieinwestycyjne, np. dające możliwość poszerzenia oferty książkowej i komiksowej w bibliotekach czy realizacji szeregu warsztatów i festiwalowych wydarzeń kulturalnych w dzielnicach. Nie zabrakło również tych dotyczących modernizacji i powstania nowej infrastruktury - drogowej (remonty dróg oraz powstanie nowych miejsc parkingowych), sportowej (m.in. powstanie ścianki tenisowej w Dolinie Trzech Stawów, wielofunkcyjnego boiska na Burowcu czy ławek fitness w parku Murckowskim) czy rowerowej. Poza włączeniem nowych stacji do systemu wypożyczania rowerów miejskich, w puli zadań znalazły się też propozycje dotyczące wymiany nawierzchni ścieżek rowerowych, wyznaczenia pasów oraz kontraruchu rowerowego, a także modernizacji skrzyżowań w celu bezpiecznego przemieszczania się uczestników ruchu ulicznego. Projekty takie zgłoszono m.in. dla dzielnic Śródmieście, Ligota-Panewniki, Brynów część Wschodnia-Osiedle Zgrzebnioka czy Giszowiec.

Pojawiło się również wiele zadań tworzących przestrzeń edukacyjno-zabawową dla najmłodszych i nie tylko. Projekty mieszkańców dotyczą zarówno powstania nowych tradycyjnych placów zabaw (Śródmieście, Załęska Hałda-Brynów część Zachodnia, Koszutka), ale również bardziej niecodziennych miejsc rozrywki, takich jak strefa zabaw i rekreacji w ramach ekologicznej siłowni typu parkour w Ligocie-Panewnikach, naukowy plac zabaw na Osiedlu Paderewskiego-Muchowiec czy interaktywna gra plenerowa Yalp Memo w Parku Bolina (Janów-Nikiszowiec).

Poza propozycjami instalacji kamer włączonych do systemu monitoringu miejskiego, zapewniających większe bezpieczeństwo w dzielnicach (Bogucice, Dąbrówka Mała, Zarzecze), postanowiono zadbać również o środowisko naturalne. Do tej kategorii zaliczyć można pomysł zakupu profesjonalnych fotopułapek do walki z dzikimi wysypiskami śmieci. W kwestii ekologii pojawił się również projekt wykupu dodatkowych lotów dronem antysmogowym przeciwdziałającym dodatkowemu pogorszeniu się jakości powietrza w mieście.

Ponadto, pomimo kolejnej edycji zapoczątkowanego w zeszłym roku Zielonego Budżetu miasta Katowice, również i w puli Budżetu Obywatelskiego znalazły się projekty mające na celu pielęgnacje obszarów zielonych. W dużej mierze są to pomysły rewitalizacji placów i skwerów czy stworzenia ogrodów sensorycznych (m.in. Szopienice-Burowiec czy Piotrowice-Ochojec).

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.