W dniach 24-26 marca 2025 roku w Knurowie odbyły się warsztaty doskonalące z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego, w których wzięło udział 63 dowódców zmian PSP z woj. śląskiego. Szkolenie obejmowało zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty ratownictwa, w tym procedury dekontaminacji i zarządzania zagrożeniami chemicznymi.
Warsztaty z ratownictwa chemiczno-ekologicznego
W dniach 24-26 marca 2025 roku w jednostce ratowniczo-gaśniczej w Knurowie odbyły się specjalistyczne warsztaty doskonalące z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Wzięło w nich udział 63 dowódców zmian oraz ich zastępców z terenu województwa śląskiego.
Zajęcia teoretyczne i praktyczne
Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna obejmowała omówienie zagrożeń związanych z substancjami niebezpiecznymi oraz zaprezentowanie nowych programów szkoleń. Dowódcy zapoznali się także z technikami stosowanymi w ratownictwie chemiczno-ekologicznym, takimi jak dekontaminacja czy pomiary środowiskowe.
Praktyczne zastosowanie wiedzy
Część praktyczna warsztatów miała na celu wykorzystanie zdobytej wiedzy w rzeczywistych warunkach. Uczestnicy ćwiczyli m.in. dekontaminację, korzystając z pełnego wyposażenia jednostek PSP. Procedura dekontaminacji, która odbywała się w specjalnie przygotowanej strefie, polegała na usuwaniu substancji niebezpiecznych z odzieży ochronnej strażaków.
Współpraca z ekspertami
Warsztaty poprowadził st. kpt. Tomasz Michalik z Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach. Współpracowali z nim instruktorzy wojewódzcy ratownictwa chemiczno-ekologicznego z komend miejskich PSP w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach i Katowicach.
Warsztaty te miały na celu podniesienie umiejętności ratowniczych w zakresie zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa w przypadku zagrożeń chemicznych, co jest kluczowe w skutecznym reagowaniu na sytuacje kryzysowe.