Wiadomości z Katowic

Zielone tereny na Dębie

  • Dodano: 2021-11-25 06:15, aktualizacja: 2021-11-25 06:32

W Katowicach stawia się na zieleń tworząc nowe parki, skwery, nasadzając nowe drzewa, czy siejąc łąki kwietne.

Te działania są szczególnie trudne w miejscach gęstej zabudowy, a jednocześnie tam właśnie są mocno potrzebne. Tak jest też w przypadku dzielnicy Dąb, gdzie mamy potrzeby mieszkańców, nieużytki, które można wykorzystać, ale i skomplikowaną sytuację prawną. 

Obszar przy ul. Dębowej, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, przeznaczony jest pod zieleń. Miasto Katowice – wspólnie z 11 osobami fizycznymi i prawnymi – jest współwłaścicielem tego terenu. Skomplikowana sytuacja własnościowa oznacza, że Miasto Katowice nie może realizować w tym miejscu żadnych inwestycji – w tym także zagospodarować obszaru w formie skweru czy parku.

Niestety, do tej pory nie udało się zidentyfikować wszystkich współwłaścicieli

Aby lepiej poznać oczekiwania mieszkańców omawianego obszaru prezydent Marcin Krupa zaprosił na spotkanie przedstawicieli z rady jednostki pomocniczej Dąb. Prezydent przedstawił aktualny stan prawny i problemy własnościowe, a także rozmawiał z radnymi o przyszłości tego miejsca.

Analizując zarówno aspekt prawny sprawy, jak i głosy mieszkańców, prezydent Marcin Krupa podjął decyzję, że Miasto Katowice nie sprzeda swoich udziałów, ale podejmie jeszcze w tym roku kolejną próbę wykupu działek – poprzez skierowanie oferty do współwłaścicieli  oraz publiczne ogłoszenie.

Warto dodać, że także w dzielnicy Dąb, przy ul. Lipowej, ma miejsce podobna sytuacjaUdało się jednak ustalić współwłaścicieli działek i na wniosek miasta trwa postępowanie sądowe, którego celem jest zniesienie współwłasności gruntów, co pozwoli zrealizować utworzenie obszaru parkowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również