Wiadomości z Katowic

Co powinno znaleźć się w pokoju dla dziecka?

  • Dodano: 2020-10-07 14:45

Wielu rodziców głowi się nad urządzeniem odpowiedniej przestrzeni dla swojego dziecka. W pokoju najmniejszych powinny znaleźć się nie tylko zabawki, lecz także odpowiednie sprzęty i zabezpieczenia. Pokój dziecięcy powinien być przytulny, funkcjonalny, ale przede wszystkim bezpieczny. Podpowiemy ci jak go zaaranżować.

1. Wybór kolorów

W pokoju malucha powinny dominować jasne barwy: róż, błękit, biel, żółty i pastele. Takie kolory ocieplą wnętrze i uczynią je przytulnym. Barwy oddziałują na samopoczucie dziecka i jego nastrój. Mogą uspokajać lub pobudzać. Unikajmy zatem intensywnych odcieni. Na ścianach możemy umieścić motywy z bajek np. w postaci naklejek na ścianę lub tapety. Przy wyborze farby, powinniśmy zwrócić uwagę na jej składniki i właściwości. Nie może zawierać szkodliwych substancji wywołujących alergie i powinna być odporna na zabrudzenia. Najlepiej wybierać farby plamoodporne, które łatwo można wyczyścić.

2. Kojec

Dla nieco starszych dzieci powinniśmy zakupić specjalny kojec drewnianyTaka konstrukcja składa się z kilku paneli, ograniczających pole ruchu dziecka i odradzających je od niebezpiecznych przedmiotów oraz mebli. W takim kojcu dziecko może przebywać samo, swobodnie się w nim poruszać i bawić bez udziału rodzica. To doskonałe rozwiązanie, kiedy chcemy zapewnić sobie chwilę wytchnienia. Co istotne, kojec można ustawić w każdym pomieszczeniu, ponieważ ruchome panele zapewniają regulację kształtu konstrukcji.

3. Łóżeczko

Najważniejszym meblem w pokoju dziecka jest łóżeczko. W ofercie sklepów znajdziemy wiele różnych modeli: drewniane, metalowe czy turystyczne. To ostatnie przyda sie na wyjeździe, ale na co dzień lepiej wybrać tradycyjne łóżeczko ze szczebelkami. Jest bardziej praktyczne i nie ogranicza widoczności. Na rynku dostępne są wersje z wbudowanymi schowkami, szufladami i półkami. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i funkcjonalne, ponieważ wszystkie kosmetyki, ubranka i pieluchy możemy mieć w zasięgu ręki.

3. Przewijak

W pierwszych miesiącach życia dziecka przydatny okaże się przewijak. Na rynku dostępne są różne modele np. przewijak z komodą lub też w formie nakładki na łóżeczko. Ten drugi jest zdecydowanie tańszy i pozwala zaoszczędzić miejsce. Z kolei komoda z przewijakiem zapewni nam dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy dziecka i produktów do pielęgnacji.

4. Bujaczek-leżaczek

Kiedy dziecko płacze i trudno jest nam je uspokoić pomocny okaże się bujaczek-leżaczek. Wystarczy umieścić w nim dziecko, a elektryczny mechanizm wprawi leżaczek w ruch, wywołując delikatne kołysanie. W takich warunkach maluch szybko się uspokoi i zaśnie. Niektóre modele zawierają również zabawkowe zawieszki, którymi dziecko bardzo chętnie się bawi i pozytywkę z kołysankami.

5. Oświetlenie

Naszą pociechę powinniśmy mieć nieustannie na oku, dlatego nawet w nocy w pobliżu łóżeczka powinna świecić się małą lampka np. umieszczona w kontakcie. Ważne, by światło było delikatne i nie było skierowane bezpośrednio na dziecko. Lampka do pokoju dziecięcego może stać się także dodatkową dekoracją, ponieważ w sklepach dostępne są modele w kształcie zwierząt i postaci bajkowych.

6. Zabezpieczenia

Czas płynie szybko i nim się obejrzymy dziecko zacznie raczkować, by odkrywać świat. Wtedy należy zadbać o umieszczenie w pokoju odpowiednich zabezpieczeń. W szufladach i szafkach powinniśmy zamontować blokady, a na rogach mebli silikonowe nakładki. Na rantach ścian trzeba natomiast umieścić piankową taśmę zabezpieczającą. Jeśli w pobliżu pokoju dziecięcego znajdują się schody, należy zamontować na nich specjalną bramkę ochronną. Takie bramki posiadają regulację szerokości, więc z łatwością dopasujesz je do schodów lub futryn w twoim mieszkaniu.

Pokój dziecka musi być urządzony estetycznie i zapewniać mu pełne bezpieczeństwo. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na materiały, z których wykonane są meble, materace i sprzęty do pokoju naszej pociechy. Pamiętajmy także o doborze farb i tkanin, które nie zawierają szkodliwych substancji i są przyjazne dla najmłodszych.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.