Wiadomości z Katowic

Co to są zanieczyszczenia biologiczne i jak się ich pozbyć?

  • Dodano: 2020-01-20 12:00, aktualizacja: 2020-01-22 11:27

Zanieczyszczenia biologiczne to szerokie spektrum niebezpiecznych dla zdrowia czynników – od pleśni na ścianie po silnie toksyczne produkty rozkładu ciała. Dowiedz się, jak powstają, dlaczego są tak szkodliwe i jak skutecznie się ich pozbyć!

Co to są zanieczyszczenia biologiczne i jak powstają?

Zanieczyszczenia biologiczne są wywoływane przede wszystkim przez grzyby, pleśnie i drobnoustroje, rozwijające się w warunkach wilgotnych i przy podwyższonej temperaturze otoczenia. Szczególnie narażone na rozwój szkodliwych pleśni i innych mikroorganizmów są miejsca po zalaniu, a także przewody wentylacyjne i filtry urządzeń klimatyzacyjnych.

Doskonałą pożywką dla wszelkich mikroorganizmów i jednym z najpoważniejszych źródeł zanieczyszczeń organicznych są tzw. ślady biologiczne. To materiały pochodzenia ludzkiego, zwierzęcego, a także roślinnego, takie jak fragmenty narządów (czy części roślin), krew, włosy, kał, mocz czy wymiociny. Bardzo szybko zachodzą w nich procesy gnilne, w trakcie których powstają trujące produkty rozkładu, dochodzi w nich również do szybkiego namnażania się niebezpiecznych drobnoustrojów – dlatego też sprzątanie po zgonach czy wypadkach musi być wykonywane jak najszybciej i ze szczególną dokładnością.

Dlaczego zanieczyszczenia biologiczne są niebezpieczne?

Grzyby, pleśnie, mikroorganizmy i inne zanieczyszczenia biologiczne stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Jednym z najczęstszych zagrożeń, występujących w mieszkaniach i domach, są grzyby pleśniowe. Pojawiają się one przede wszystkim na zawilgoconych ścianach, stropach, podłogach i w narożach budynków. Szacunkowo, pleśnie odpowiadają one za około 30% problemów zdrowotnych, związanych z jakością powietrza – mogą wywoływać grzybice powierzchniowe i narządowe oraz alergie. Również inne rodzaje grzybów, pojawiających się w budynkach, są szkodliwe dla zdrowia człowieka – produkty ich metabolizmu mogą mieć działanie rakotwórcze, neurotoksyczne i mutagenne.

Szczególne zagrożenie dla zdrowia stanowią związki chemiczne, wydzielające się w trakcie rozkładu ciała. Najbardziej toksyczne są ptoaminy – tzw. trupi jad. Odpowiedzialne są one za intensywny, nieprzyjemny zapach, a ponadto mogą powodować poważne zatrucia, mogące doprowadzić nawet do śmierci. Zatrucie trupim jadem objawia się w pierwszej kolejności kaszlem, bólem głowy, dusznościami, do których następnie dochodzą wymioty, bóle brzucha, biegunka i gorączka. Do zatrucia może dojść w wyniku bezpośredniego kontaktu ze zwłokami lub rzeczami, z którymi miały one kontakt. Z tego względu, nie należy przebywać przez długi czas w tym samym pomieszczeniu, co zmarły, a osoby zajmujące się sprzątaniem po zgonach muszą bezwzględnie stosować specjalne środki ochrony osobistej.

Sprzątanie miejsc biologicznie niebezpiecznych

W przypadku miejsc zawilgoconych, w których występują ogniska pleśni i grzybów, konieczne jest zastosowanie specjalnych preparatów grzybobójczych. Alternatywnie, w celu usunięcia pleśni i zapachu stęchlizny, pomieszczenie można poddać ozonowaniu. Jeśli pleśń zajęła również meble, najczęściej konieczne będzie ich wyrzucenie. Po oczyszczeniu miejsca zajętego przez pleśń należy stosować profilaktykę, zapobiegającą jej ponownemu wystąpieniu – przede wszystkim dbać o właściwą wentylację i nie dopuszczać do stanu, w którym wilgotność powietrza przekracza 60%.

Znacznie większe wyzwanie stanowi sprzątanie po zgonach – bezwzględnie zleć je profesjonalistom! Pomieszczenia, w których znajdowały się zwłoki, należy poddać dezynfekcji za pomocą specjalistycznych środków, takich jak m.in. podchloryn wapnia. Do dezynfekcji, deodoryzacji i oczyszczania takich pomieszczeń stosuje się również suchy lód i ozon. W skrajnych przypadkach, gdy doszło do silnego rozkładu ciała, konieczne jest również zerwanie podłóg oraz usunięcie wszystkich mebli i sprzętów. Ze względu na zagrożenie biologiczne, wszelkie odpady muszą być transportowane specjalnie oznakowanymi pojazdami, w odpowiednich opakowaniach, a następnie poddane utylizacji.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.