Wiadomości z Katowic

Czy fałszywa opinia biegłego jest przestępstwem?

  • Dodano: 2020-06-05 13:00, aktualizacja: 2020-06-08 08:04

Prawo karne nie jest proste, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z poważnym przestępstwem. W zasadzie zawsze, gdy tego rodzaju sprawy trafią na wokandę sądową, konieczne staje się przeprowadzenie postępowania dowodowego. Czy fałszywa opinia biegłego może rodzić dodatkową odpowiedzialność karną?

 

Pomoc adwokata w sprawie karnej

Rola adwokata w sprawie karnej nie ogranicza się tylko do obrony swojego klienta, choć ta z oczywistych względów jest najistotniejsza. Pełnomocnik wybranej osoby dokonuje szeregu innych czynności, takich jak:

  • udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania klienta,

  • sporządzanie opinii prawnych oraz pism procesowych,

  • reprezentacja klienta przed organami ścigania oraz w postępowaniu sądowym,

  • dochodzenie należności odszkodowawczych za niesłuszne skazanie lub popełnione przestępstwo.

Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych może występować nie tylko jako pełnomocnik podejrzanego lub oskarżonego o popełnienie konkretnego czynu zabronionego, ale także i reprezentant pokrzywdzonego (lub członków jego rodziny, gdy pokrzywdzony zmarł). Jego rola jest także dbanie o poprawność przeprowadzanych czynności procesowych, szczególnie w zakresie postępowania dowodowego.

Fałszywa opinia biegłego

Opinie biegłych bardzo często pojawiają się w procesach karnych. Co jednak jeśli będą fałszywe? Oczywiście nie mają wówczas żadnej mocy, a ich autor podlega odpowiedzialności.

Odpowiedzialność karna za fałszywą opinię ogranicza się do przypadków, gdy opinia (ekspertyza) została przygotowana na potrzeby konkretnego postępowania po formalnym ustanowieniu biegłego lub rzeczoznawcy. Posłużenie się w postępowaniu opinią prywatną, sporządzoną przykładowo na zlecenie jednej ze storn procesu, nie mieści się w zakresie kryminalizacji art. 233 § 4 Kodeksu karnego. W realiach danego stanu faktycznego, posłużenie się fałszywą opinią prywatną jako dowodem w postępowaniu może podpadać pod znamiona oszustwa sądowego.

Jeśli zainteresował Państwa ten temat, zachęcamy do odwiedzenia strony https://www.sprawakarna.pl/

Czy adwokat jest potrzebny w sprawie karnej?

Udział adwokata w sprawie karnej jest obowiązkowy tylko w kilku przypadkach – gdy dana osoba jest oskarżona o popełnienie ciężkiej zbrodni, takiej jak np. zabójstwo. Z drugiej strony, lżejsze przewinienia nie powodują konieczności skorzystania z pomocy prawnej.

Pamiętajmy jednak, że sprawy karne wiążą się z uczestnictwem odpowiednich organów ścigania – policji lub prokuratury. To z kolei oznacza, że podejrzany lub oskarżony o popełnienie czynu zabronionego powinien być dobrze przygotowany do swojej obrony. Skuteczne działanie w tym zakresie może zagwarantować tak naprawdę doświadczony prawnik.

Każda sprawa karna wymaga odpowiedniego przygotowania i analizy okoliczności jej powstania. W praktyce powoduje to, że oskarżony lub podejrzany w zasadzie powinien skorzystać z pomocy adwokata w każdym przypadku. W przeciwnym razie istnieje ryzyko skazania i poniesienia odpowiednich dolegliwości za popełnione przestępstwo lub wykroczenie – wyjaśnia dr Aleksandra Rychlewska-Hotel, adwokat z Kancelarii Adwokackiej KARH w Krakowie i Katowicach.


 

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Kraków Sprawy Karne
dr Aleksandra Rychlewska-Hotel

ul. Rynek Dębnicki 6/3a

30-319 Kraków

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.