Leczenie zębów nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, jednak często jest konieczne. Wizyty u dentysty obawiają się najczęściej dzieci, choć i wielu dorosłych pacjentów zmaga się z lękiem przed leczeniem stomatologicznym. Taki silny strach nazywamy dentofobią. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy? Co zrobić, aby temu zapobiec? Sprawdź!
Dlaczego boimy się wizyty u stomatologa?
Chociaż strach przed dentystą jest mocno zakorzenionym stereotypem, nie rodzimy się z nim. Dzieci, które mają jeszcze mleczne zęby i nigdy wcześniej nie były w gabinecie stomatologa, często podchodzą do takiej wizyty neutralnie, a nawet. . . z pewną dozą zaciekawienia. Jednak wystarczy jedno gorsze doświadczenie związane z gabinetem lub samym dentystą, aby na długie lata w dziecku – a później dorosłym – zagnieździła się dentofobia. Jak temu zapobiec?
Wizyta adaptacyjna – pozwól dziecku poznać gabinet dentystyczny
Jeśli masz dziecko, które ma już zęby mleczne, a nigdy jeszcze nie było u dentysty, to najwyższy czas odwiedzić taki gabinet. Pomyślisz – ale po co? Skoro zęby nie wymagają leczenia, jaki jest cel wizyty u stomatologa? Zapisz swoją pociechę na wizytę adaptacyjną – przyjemne spotkanie z dentystą dziecięcym, który w przyjemnej atmosferze pokaże maluchowi wszelkie sprzęty w gabinecie i opowie co nieco o swojej pracy – bez leczenia zębów, a więc bez budowania negatywnych wspomnień.
Wizyta adaptacyjna, a jeszcze lepiej cała seria takich wizyt, to jeden z najlepszych sposobów ochrony dziecka przed rozwinięciem silnego lęku przed leczeniem stomatologicznym. Gdy kilkulatek będzie musiał wrócić na wizytę w celu diagnostyki lub leczenia, nie będzie już czuł takiego strachu przed gabinetem.
Stomatolog z podejściem do dzieci. . . i dorosłych
A co, gdyby gabinet stomatologiczny wyróżniał się maksymalnie przyjaznym podejściem do pacjentów – nie tylko tych najmniejszych – i oferował różnorodne techniki łagodzenia bólu, które mogą jednocześnie złagodzić strach? Wizyta w takim miejscu jak centrum stomatologii Stencel może być odpowiednim wyborem właśnie dla osób z dentofobią.
Jeśli i Ty obawiasz się leczenia u dentysty i na samą myśl o fotelu stomatologicznym odczuwasz silny stres, spróbuj wyjaśnić swoje obawy doświadczonemu specjaliście. Stomatolog z odpowiednim podejściem do pacjenta wytłumaczy Ci, jakie są możliwe metody leczenia bez bólu. Na przykład dla osoby, która boi się zastrzyku znieczulającego, może zaproponować znieczulenie komputerowe. Z kolei dla pacjenta, który boi się samego procesu leczenia, dobrym wyjściem może być leczenie w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą) albo zastosowanie gazu rozweselającego. Te same metody mogą być zastosowane w przypadku leczenia dzieci z silną dentofobią.
Pamiętaj, że nieleczona dentofobia może prowadzić do całkowitego zaprzestania leczenia stomatologicznego, a to z kolei – nawet do utraty uzębienia. Odwiedź przyjazny gabinet dentystyczny i przełam swój lęk dla własnego dobra lub zapisz dziecko na wizytę adaptacyjną.