Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Halogeny i LEDy - czym się różnią i które warto wybrać?

  • Dodano: 2020-09-22 08:15, aktualizacja: 2020-09-25 11:37

Na etapie aranżacji wnętrz niezwykle istotne jest oświetlenie. Nadaje ono wnętrzu klimatu i wpływa na komfort podczas przebywania w nim. Rodzaj oświetlenia powinien być dobrany w zależności od przeznaczenia danego miejsca. Nie tylko wygląd lampy i jej umiejscowienie mają znaczenie. Dużą rolę odgrywa także sama żarówka. Do najpopularniejszych rodzajów żarówek należą halogeny i LEDy.

Czym różnią się między sobą halogeny LEDy? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Żarówki halogenowe

Halogeny odznaczają się niską temperaturą barwową, co oznacza, że światło z takiej żarówki nadaje wnętrzu ciepły, żółtawy odcień. Im niższa temperatura, tym “cieplejszy” odcień światła uzyskujemy. Przyjmuje się, że ciepły odcień światła daje żarówka o wartości równej lub mniejszej 3 000 K. Takie oświetlenie warto zastosować w pomieszczeniach, w których zależy nam na wyciszeniu się. Ciepły odcień sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne, dlatego idealnie sprawdzi się w sypialni bądź w wydzielonej strefie relaksu.

Żarówki ledowe

LEDy różnią się od swoich poprzedniczek przede wszystkim tym, że są bardziej wydajne. Ich żywotność jest prawie 10-krotnie większa, bo starczają nawet na 50 000 godzin. Jednak z tą zaletą wiąże się także pewien minus — są bowiem o wiele droższe. Temperatura barwowa, jaką oferują tego typu produkty, to przede wszystkim światło białe, dzienne i chłodne. Dlatego znajdą one zastosowanie w miejscach, w których zależy nam na skupieniu się i dokładnej pracy. Żarówki ledowe mają wyższy wskaźnik oddawania barw, dlatego sprawdzą się np. podczas wykonywania makijażu. W przeciwieństwie do żarówek halogenowych, nie powodują powstawania cieni na twarzy, co ułatwia jego poprawne wykonanie.

Dobór odpowiedniego oświetlenia w dużej mierze zależy od tego, jaką funkcję pełni dane pomieszczenie. Miłośnicy nowoczesnych wnętrz z pewnością docenią LEDy. Z kolei ci, którym zależy na przytulnym wnętrzu, będą zadowoleni z żarówek halogenowym. Cena pozostaje kwestią indywidualną. Warto mieć na uwadze fakt, że wraz ze wzrostem ceny, możemy liczyć na dłuższą żywotność produktu. Niepowtarzalny efekt daje zestawienie różnego rodzaju oświetlenia w jednym pomieszczeniu. Zachęcamy więc do eksperymentowania oraz łączenia tych dwóch typów — pozwolą one uzyskać pożądany efekt końcowy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.