Od 8 stycznia 2020 roku recepty wystawiane są wyłącznie w postaci elektronicznej, co jest wygodne zarówno dla pacjenta, jak i lekarzy czy farmaceutów. Wiele korzyści możesz odnieść korzystając z Internetowego Konta Pacjenta oraz aplikacji moje IKP. O jakich dokładnie mowa? Przeczytaj poniższy artykuł!
Komputeryzacja sprawiła, że wiele usług (nie tylko medycznych) świadczonych jest z wykorzystaniem Internetu. Ma to wiele zalet – od oszczędności pieniędzy, aż do własnej wygody. W taki sposób wystawiane są e-recepty, np. na https://halomed.pl/e-recepta. Dlaczego jednocześnie warto korzystać z Internetowego Konta Pacjenta oraz aplikacji moje IKP? Dowiedz się!
E-recepty a Internetowe Konto Pacjenta
Posiadając Internetowe Konto Pacjenta, korzystanie z e-recept jest jeszcze wygodniejsze! Możesz:
- w dowolnej chwili sprawdzać, jakie leki zostały Ci przepisane i jak je przyjmować (masz dostęp do zaleconego przez lekarza dawkowania);
- odebrać kolejną receptę bez konieczności osobistej wizyty w gabinecie lekarza;
- sprawdzać dawkowanie leków przepisanych Twoim dzieciom, jeśli nie ukończyły one jeszcze 18. roku życia;
- zgłosić zapotrzebowanie na leki przyjmowane na stałe;
- zmienić e-receptę zwykłą na e-receptę transgraniczną, dzięki czemu będziesz mógł ją zrealizować w innym kraju, np. podczas urlopu.
Internetowego Konta Pacjenta nie trzeba osobno zakładać. Ma je każdy obywatel Polski. Wystarczy, że zalogujesz się na niego i zapamiętasz dane do logowania, aby w dowolnym momencie móc je odwiedzić.
Sprawdź także: Jak działa recepta online i jakie leki możesz na nią kupić?
E-recepty a aplikacja moje IKP
Uzupełnieniem Internetowego Konta Pacjenta jest bezpłatna aplikacja moje IKP. Uruchomiło ją Ministerstwo Zdrowia i Centrum e-Zdrowia. Posiadacze smartfonów z systemem Android mogą ją pobrać ze sklepu Google Play, zaś właściciele telefonów z iOS – z AppStore. Dzięki niej możesz:
- odbierać powiadomienia o wystawionych e-receptach bezpośrednio na telefonie;
- realizować pobrane e-recepty nawet wówczas, gdy nie masz dostępu do internetu;
- realizować recepty bez konieczności podawania swojego nr PESEL – wystarczy pokazać farmaceucie kod QR;
- ustawiać przypomnienia o zażywanych lekach, w efekcie czego nigdy nie zapomnisz o przyjęciu odpowiedniej dawki preparatu farmaceutycznego;
- sprawdzać ulotkę leku;
- zamawiać e-recepty na leki, które przyjmujesz na stałe.
Co istotne, aplikację może zainstalować i uruchomić także osoba, która dotąd nie korzystała z Internetowego Konta Pacjenta.
Zalety e-recept
Jako że nie otrzymasz już tradycyjnej, papierowej recepty, powyższe rozwiązania mogą znacznie poprawić komfort Twojego leczenia. E-recepty cieszą się rosnącą popularnością z różnych względów. Są znaczną oszczędnością czasu – nie musisz nawet wychodzić z domu, aby je dostać. Omija się długie czekanie w kolejkach do lekarza i uciążliwy dojazd do przychodni. Oszczędzasz także pieniądze, ponieważ e-recepty są tańsze niż koszt zwykłej wizyty u specjalisty. Ponadto masz pewność, że nazwa leków zawsze zostanie prawidłowo odczytana w aptece.