Ekspresy ciśnieniowe cieszą się ogromną popularnością zarówno w domach, jak i w biurach. Nie ma się co dziwić. Tylko taki sprzęt umożliwia przygotowanie aromatycznego espresso albo puszystej cappuccino jak z kawiarni. Ekspresy na kapsułki, ekspresy przelewowe czy kawiarki nie mogą zapewnić identycznych walorów smakowych. Jak właściwie działa ekspres ciśnieniowy? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!
Ekspres ciśnieniowy – zasada działania
Kawa w ekspresie ciśnieniowym powstaje w wyniku tak zwanej ekstrakcji. Aby powstał napój kawowy, podgrzana woda pod dużym ciśnieniem przepuszczana jest przez zmielone ziarna. Produktem ubocznym są fusy zbierające się w kolbie (w przypadku ekspresu kolbowego) lub w specjalnym pojemniku (w ekspresie automatycznym). Chociaż może to brzmieć stosunkowo prosto, w rzeczywistości ekspresy ciśnieniowe to skomplikowane urządzenia składające się z wielu elementów dopracowywanych przez długie lata. Żeby kawa była idealna, potrzebna jest właściwa temperatura parzenia, właściwe ciśnienie i dobrze dobrana grubość mielenia ziaren. Tylko wtedy kawa wyjdzie naprawdę smaczna.
Kupując ekspres ciśnieniowy, warto zwrócić uwagę na kilka elementów wpływających na komfort użytkowania:
- jakość młynka;
- pojemność zbiornika na wodę;
- pojemność zbiornika na ziarna;
- wygodne sterowanie urządzeniem.
Ekspres ciśnieniowy – jak spienia mleko?
Wyjaśniliśmy powyżej jak powstaje czarna kawa. Ale co z napojami na bazie mleka? Ich przygotowanie wymaga sprawnego systemu spieniania. W niektórych modelach ekspresów można spotkać jeszcze specjalną dyszę spieniającą, jednak dominuje automatyzacja, czyli korzystanie z wbudowanych mechanizmów uruchamianych za pomocą przycisków. Samo pobieranie mleka odbywa się najczęściej na dwa sposoby – albo ze specjalnego pojemnika, albo za pomocą plastykowej rurki, która pobiera mleko z kartonu czy butelki. Niezależnie od tego, jaki system został użyty w konkretnym ekspresie, trzeba pamiętać o tym, żeby go regularnie czyścić!
Jak przygotować idealną kawę z ekspresu ciśnieniowego?
Kawa z kapsułek praktycznie zawsze smakuje tak samo. W przypadku napojów z ekspresu ciśnieniowego można mówić o ich ogromnej różnorodności. Za pomocą automatycznego ekspresu można swobodnie regulować wiele elementów wpływających na smak kawy:
- ilość wody;
- moc;
- ilość mleka;
- temperaturę;
- grubość mielenia ziaren.
Ogromne znaczenie ma też to, jaka kawa znajdzie się w pojemniku na ziarna. W zależności od indywidualnych upodobań można wybrać kawę 100% arabica, robustę lub mieszankę tych gatunków w różnych proporcjach. Co więcej, oprócz samego doboru ziaren na finalny efekt ma wpływ także technika wypalania kawy i jej świeżość.
Ekspres ciśnieniowy, w przeciwieństwie do innych urządzeń przeznaczonych do przygotowywania kawy, daje większą kontrolę nad jakością napoju, który przygotowujemy. Właśnie z tego powodu te urządzenia są tak bardzo cenione, a miłośnicy kawy – gotowi płacić za nie duże pieniądze. Dobry automatyczny ekspres ciśnieniowy to inwestycja na wiele lat. Jeśli tylko będzie właściwie konserwowany, powinien dawać sobie radę z przygotowaniem tysięcy pysznych kaw.