Wiadomości z Katowic

Jakie są objawy niedoboru kolagenu?

  • Dodano: 2023-01-27 11:15, aktualizacja: 2023-02-07 08:54

Kolagen to białko, które stanowi podstawowy budulec najważniejszych struktur ludzkiego organizmu. Ciało posiada naturalną zdolność do jego syntezy, z tym że wraz z wiekiem umiejętność ta zaczyna spadać. Na szczęście odpowiednie nawodnienie, właściwa dieta i suplementacja to czynniki, które pozwalają utrzymać właściwy poziom kolagenu w organizmie. Z czym wiążą się niedobory tego jakże ważnego białka?

Objawy skórne niedoboru kolagenu

Jak można przeczytać na stronie collibre.eu, kolagen wchodzi w skład struktur skóry i odpowiedzialny jest za jej elastyczność, jędrność oraz prawidłowe nawilżenie. Kiedy produkcja kolagenu spada i nie jest on uzupełniany przy pomocy odpowiedniej suplementacji, objawy widoczne są gołym okiem. Skóra staje się wiotka i traci jędrność. Na jej powierzchni mogą pojawiać się drobne zmarszczki, widoczne stają się oznaki przesuszenia.

Na skutek niedoboru kolagenu skóra wokół oczu może stać się cienka i ciemna, podobnie jak skóra na policzkach. Białko kolagenowe wpływa także na kondycję włosów i paznokci. Obniżony poziom kolagenu przyspiesza siwienie włosów, staje się również przyczyną ich wypadania. Gorsza kondycja paznokci widoczna jest gołym okiem.

Niedobór kolagenu a zdrowie

Osoby aktywna fizycznie na pewno dotkliwie odczują objawy niedoboru kolagenu. Wszystko dlatego, że jest to białko, które wpływa na elastyczność mięśni i pozwala na ich skuteczną regenerację po zakończonym treningu. Przy niedoborze kolagenu czas regeneracji mięśni znacznie się wydłuża, co może skutkować nawet utratą masy mięśniowej. 

Osoby z niedoborem kolagenu często zmagają się także z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Wszystko dlatego, że kolagen bierze udział w procesie naprawy ścian jelit. Jego niedobór może prowadzić do zespołu nieszczelnego jelita, będącego przyczyną infekcji i stanów zapalnych.

Niedobory kolagenu bardzo negatywnie wpływają na kondycję stawów, a to z racji tego, że stanowi on budulec chrząstki stawowej i kości. Ciało staje się bardziej podatne na różnego rodzaju kontuzje, po których ciężko wrócić do normalności. Obniżona produkcja kolagenu bezpośrednio wpływa na pogorszenie amortyzacji stawów i ich elastyczności.

Niedobory kolagenu – przyczyny

Nie tylko starzenie się organizmu wpływa na zmniejszoną produkcję kolagenu. Czynniki, które mogą dodatkowo przyspieszać ten proces to: 

  • przewlekły stres, 
  • niedobory cynku, witaminy C i przeciwutleniaczy, 
  • stres oksydacyjny, 
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, 
  • palenie papierosów i picie alkoholu, 
  • choroby przewlekłe, 
  • nadmiar cukru w diecie, 
  • zaburzenia snu, 
  • niewłaściwie skomponowany jadłospis.

Na szczęście istnieje ratunek dla osób, które chcą zapobiec objawom niedoboru kolagenu. Odpowiednia dieta nie zawsze wystarczy, aby utrzymać jego ilość w organizmie na właściwym poziomie. Specjaliści zalecają przede wszystkim odpowiednią suplementację. Wysokojakościowe suplementy z kolagenem to podstawa. Na odpowiedni poziom kolagenu pozytywnie wpływają również preparaty zawierające przeciwutleniacze, witaminę C oraz cynk.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.