Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Kredyt gotówkowy na zakup samochodu 2019 - co warto wiedzieć?

  • Dodano: 2019-06-14 08:45, aktualizacja: 2019-06-14 08:55

Kredyt gotówkowy na zakup samochodu jest tylko jedną z możliwości sfinansowania zakupu auta. Można skorzystać z wynajmu długoterminowego, który jest opcją mniej kosztowną, ale nie przybliża do nabycia samochodu.

Kredyt gotówkowy to dobry sposób zakup pojazdu - tak dla osób prywatnych, jak i firm. Można jednak zastanawiać się, czy nie lepszym rozwiązaniem w przypadku chęci pozyskania samochodu będzie wynajem długoterminowy. Kredyty gotówkowe można porównać na Totalmoney.pl, które oferuję także auta na wynajem długoterminowy. Przyjrzyjmy się ofertom dostępnym online.

Samochód na kredyt

Sfinansowanie zakupu pojazdu z własnych środków finansowych to poważna inwestycja. Trzeba niejednokrotnie oszczędzać wiele miesięcy, a na nowe auto nawet lat, aby móc sobie pozwolić na nabycie go na własność. Często więc kupujący posiłkują się finansowaniem bankowym, aby móc kupić samochód dużo szybciej.

Zasadniczo produktem pomagającym w zakupie samochodu jest kredyt samochodowy, ale nic właściwie nie stoi na przeszkodzie, aby ten sam cel sfinansować z wykorzystaniem kredytu gotówkowego. Ma on wiele zalet: nie wymaga podawania celu kredytowania we wniosku kredytowym, dlatego można w praktyce zaciągnąć kredyt, który pozwoli na zakup samochodu i pokrycie kosztów towarzyszących, np. opłat za rejestrację czy zakup dodatkowego kompletu kół i ubezpieczenia.

W przypadku kredytu samochodowego konieczne jest zwykle ustanowienie zabezpieczenia na kupowanym pojeździe. Klient nie może w takim przypadku swobodnie nim zarządzać. Często konieczne jest wpisanie instytucji kredytującej do dowodu rejestracyjnego pojazdu albo bank zabiera na pewien czas kartę pojazdu, co też uniemożliwia jego sprzedaż. Natomiast kredyt gotówkowy nie jest zabezpieczony w ten sposób.Trzeba liczyć się jednak z tym, że koszty kredytowe w takim przypadku wzrosną.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy na samochód?

Zakładając, że samochód, który chcemy kupić na kredyt, kosztuje 50 000 zł, ale w związku z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów zaciągamy kredyt na 55 000 zł na 5 lat, to koszty kredytowe mogą wynieść w różnych bankach:

11 469,77 zł - w przypadku kredytu gotówkowego z niską prowizją w Santander Banku Polska, gdzie kredyt oprocentowany jest na 6,89 proc. w skali roku, z RRSO 8,02 proc. i prowizją 1,99 proc., rata miesięczna wyniesie 1107,83 zł;

12 609,88 zł - w przypadku kredytu gotówkowego w Citi Handlowym, gdzie kredyt oprocentowany jest na 5,99 proc. w skali roku, z RRSO 8,94 proc. i prowizją 6,00 proc., rata miesięczna wyniesie 1126,83 zł;

13 486,56 zł - w przypadku kredytu gotówkowego „Mini Ratka” w PKO Banku Polskim, gdzie kredyt oprocentowany jest na 8,99 proc. w skali roku, z RRSO 9,37 proc. i bez prowizji, rata miesięczna wyniesie 1141,44 zł.

Jak widać, koszty kredytowe kształtowane są nie tylko przez oprocentowanie nominalne, według którego wyliczana jest wysokość raty kapitałowo-odsetkowej. Zależy ona równocześnie od rodzaju spłacanych rat - równych lub malejących – jak i od tego, czy bank pobiera prowizję od zobowiązania i czy musi być ona płatna jednorazowo, z pieniędzy kredytobiorcy, czy zostanie doliczona do kwoty kredytu i spłacana ratalnie.

Bardzo dobrze całkowite koszty kredytu odzwierciedla RRSO, które obowiązkowo musi być podawane przez banki w ofertach. Przy porównywaniu ofert kredytowych pozwala ono rozpoznać kredyt, z którym wiążą się najniższe koszty. Samo porównywanie ofert pod kątem wysokości oprocentowania na niewiele się zda, ponieważ koszty może podbić wysoka prowizja za przystąpienie do kredytu.

Co zamiast kredytu?

Kredyt gotówkowy zaciągany w banku na zakup samochodu to tylko jedna z możliwości sfinansowania nabycia pojazdu. Można też zdecydować się na wynajem długoterminowy auta, który jest formą dzierżawy pojazdu, zwykle nowego.

Korzystający podpisuje umowę o wynajem długoterminowy z firmą, która jest właścicielem pożądanego przez niego auta i w zamian za raty miesięczne w stosunkowo niskiej wysokości, przynajmniej w porównaniu z ratami kredytowymi, korzysta dowolnie z pożyczonego auta. Nie ponosi przy tym dodatkowych kosztów. Ubezpieczenie zawarte jest z reguły w racie miesięcznej, która będzie tym niższa, im dłużej trwa wynajem długoterminowy. Umowy są zwykle zawierane na okres od 24 do 36 miesięcy, choć można znaleźć oferty na krótszy lub dłuższy wynajem.

Tym, co odróżnia wyraźnie wynajem długoterminowy od kredytowania zakupu auta, jest to, że w wynajmie korzystający nie staje się właścicielem auta wraz ze spłatą rat, a w kredycie już tak. Przez cały okres wynajmu właścicielem pozostaje firma, która oddaje do dzierżawy auto.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.