ZIEMIA NAMYSŁOWSKA ZAPRASZA
Stolicą Powiatu jest liczący ponad 750 lat Namysłów. W historii zapisał on się w 1348 r. kiedy to Kazimierz Wielki zawarł z cesarzem Karolem Luksemburskim pokój zwany namysłowskim, kończący wojnę o Śląsk i ustanawiający jego przynależność do Czech. To Karolowi IV, królowi Czech i budowniczemu Pragi, Namysłów zawdzięcza gotycki zamek i mury obronne, świadczące o zamożności oraz ważnej pozycji granicznej warowni.
Ratusz |
Wioski Ziemi Namysłowskiej zdobią liczne kościółki - jak ten drewniany w Michalicach z ludowymi polichromiami z XVII w. lub czternastowieczny kościół w Strzelcach Namysłowskich będący przykładem warownego gotyku śląskiego. Natomiast w Smogorzowie, jeżeli wierzyć legendzie, w podziemiach nieistniejącej już drewnianej katedry, spoczywają prochy pierwszych wrocławskich biskupów, którzy
Rynek w Namysłowie |
Kościół |
Zalew w Michalicach |
Dzięki tym wszystkim atrakcjom Powiat ma ofertę zarówno dla turystów pieszych, rowerzystów, myśliwych, wędkarzy, miłośników przyrody i jazdy konnej.
Żelazny odlew Lwa |
Zapraszamy do odwiedzenia witryny www.namyslow.pl, gdzie znajdą Państwo dodatkowe informacje.
Można również do nas napisać lub zadzwonić: Wydział Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Namysłowie, tel. 077 4103 695 wew. 121, 122, 123, e-mail: turystyka@namyslow.pl .
KONKURS FOTOGRAFICZNY
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym organizowanym przez Powiat Namysłowski we współpracy z Dyrekcją Opolskich Parków Krajobrazowych. Celem konkursu jest pokazanie poprzez fotografię szeroko rozumianego życia w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Zachęcamy Państwa serdecznie do wzięcia udziału w naszej zabawie, nie tylko fotografowanie ale i samo zwiedzanie zielonych terenów przyniesie Państwu wiele radości!!! Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Namysłowie, tel. 077 4103 695 wew. 121, 122, 123, e-mail: turystyka@namyslow.pl . |
KONKURSY - ZAGADKI
Podczas wakacji, a także we wrześniu na stronie www.namyslow.pl, ogłaszane będą systematycznie Konkursy – zagadki. Serdecznie zapraszamy wszystkich do rozwiązywania zagadek i przysyłania odpowiedzi na adres e-mail: turystyka@namyslow.pl. Nagrodą główną w każdym z konkursów jest weekendowy pobyt w gospodarstwie agroturystycznym Buffalo Ranch na terenie Powiatu Namysłowskiego.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem na www.namyslow.pl Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Namysłowie, tel. 077 4103 695 wew. 121, 122, 123, e-mail: turystyka@namyslow.pl
STOBRAWSKI PARK KRAJOBRAZOWY
Starorzecze
Stobrawski Park Krajobrazowy jest zieloną wizytówką Powiatu Namysłowskiego. Rozciąga się na obszarze aż 52 tys. hektarów i obejmuje tereny należące do 14 gmin, w tym: Namysłowa, Pokoju, Świerczowa i Domaszowic. Rozległe kompleksy leśne stanowią niemal 80 % powierzchni parku. Jest to najmłodszy park krajobrazowy Województwa Opolskiego.
|
|
|
| ||
| ||
|
Zapraszamy na www.namyslow.pl oraz na stronę Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w celu uzyskania szerszych informacji.
Ścieżki rowerowe i piesze SPK na terenie Powiatu Namysłowskiego:
Wędrówka przez bory – ścieżka w okolicach Ładzy
Śródleśne łąki – ścieżka między Dąbrówką Dolną a Zawiścią
Podglądamy ptaki – ścieżka między Starościnem a Kuźnicą Dąbrowską
Ścieżka w okolicach Krzywej Góry
Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Namysłowie, tel. 077 4 103 695 wew. 121, 122, 123, e-mail turystyka@namyslow.pl; oraz Pracownicy Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, tel. 077 4 693 550.
SZLAKIEM DREWNIANYCH KOŚCIÓŁKÓW
Michalice
Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła wzniesiony w roku 1614 o konstrukcji zrębowej na kamiennej podmurówce. Ciekawostkę architektoniczną stanowią: kwadratowa wieża o konstrukcji słupowej ze wspaniałą kopułą (dobudowana w 1730 r), strop pośrodku nawy oparty na spiralnie wzniesionym słupie, a także portale z nadprożami o kształcie oślego grzbietu. Szczególnie wartymi uwagi są polichromie pokrywające prezbiterium i część naw. Nie można przeoczyć także późnobarokowego ołtarza z 1765 (z płaskorzeźbą Trójcy Świętej), ambony z 1716 r. oraz chrzcielnicy z 1731 r. Malowniczo położony na niewielkim wzgórku na brzegu Zalewu Michalickiego kościółek, jest szczególnie wart zobaczenia po zmroku. Wówczas, pięknie oświetlony wspaniale prezentuje się w otaczającym go parku.
Krasowice
W kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej podziwiać możemy wspaniały barokowy ołtarz z I poł. XVIII w. ozdobiony obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Wspaniale prezentuje się zabytkowa ambona powstała mniej więcej w tym samym okresie, natomiast dzwon kościelny, nadal spełniający swoją rolę, datowany jest na rok 1657. Natomiast sam kościół o konstrukcji szachulcowej (z wieżą konstrukcji słupowej) zbudowano w roku 1620.
Smarchowice Śląskie
W zachodniej części wsi znajduje się kościół filialny pod wezwaniem Świętego Krzyża. Zbudowany w XVII w. posiada konstrukcję zrębową. Wartym uwagi jest
ołtarz z 1603 r. w kształcie tryptyku, przedstawiający ukrzyżowanie Chrystusa. Ponadto dużą wartość zabytkową mają także barokowe rzeźby Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty, a także krzyż i dwa empirowe lichtarze.
Baldwinowice
Drewniano murowany kościółek p.w. Trójcy Świętej powstał na początku XV w. W latach 1510-1520 wzniesiony został boczny ołtarz kościoła, natomiast ołtarz główny jest nieco późniejszy (późnobarokowy) i obrazuje on koronację Matki Boskiej wśród obłoków. Warto także zwrócić uwagę na późnorenesansową, bogato zdobioną ambonę z roku 1600 oraz polichromowane epitafia z początku XVII w.
Woskowice Małe
Znajdujący się w Woskowicach Małych kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca zbudowano w roku 1711. Nawa i wieża zostały wykonane z drewna, jednak posiadają odmienną konstrukcję. Nawa - zrębową, natomiast wieża słupową. Najważniejsze zabytki we wnętrzu kościoła to przede wszystkim neobarokowa polichromia oraz bogate wyposażenie: ambona, chrzcielnica oraz rzeźby świętych z XVIII i XIX w.
Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Namysłowie, tel. 077 4103 695 wew. 121, 122, 123, e-mail: turystyka@namyslow.pl
Atrakcje turystyczne gmin w Powiecie Namysłowskim
Zapraszamy do odwiedzenia podstron na www.namyslow.pl w celu zapoznania się z ofertą turystyczną poszczególnych gmin:
- Baza noclegowa zlokalizowana na terenie powiatu Namysłowskiego
- Baza gastronomiczna zlokalizowana na terenie Powiatu Namysłowskiego
Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Namysłowie, tel. 077 4103 695 wew. 121, 122, 123, e-mail: turystyka@namyslow.pl
Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszego Powiatu, na weekend, na tydzień, na całe wakacje!!!
Znajdą tu Państwo ciszę i spokój, spacerując lasami odkryją Państwo na nowo piękno otaczającego nas świata.
Podczas długich rowerowych wypraw czasem zabraknie sił, ale odpoczynek, po przebytej drodze, wśród malowniczych śródleśnych łąk lub w leśnych ostępach dostarczy nowej energii i pozwoli zregenerować się i nabrać sił aby po udanym wypoczynku wrócić do codziennych obowiązków.