Wiadomości z Katowic

Oczyszczalnia tlenowa czy beztlenowa?

  • Dodano: 2020-09-28 07:00, aktualizacja: 2020-09-28 07:12

Zanim zdecydujemy się na zamontowanie przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków, to należy wiedzieć i rozeznać się w temacie, jakie procesy tam zachodzą oraz czy jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne dla środowiska. Znając podstawowe zasady działania przydomowych oczyszczalni ścieków, a także plusy ich funkcjonowania to warto wiedzieć również o procesach, które odbywają się wewnątrz oczyszczalni. Oczyszczanie ścieków następuje poprzez 2 główne etapy, jako oczyszczanie tlenowe oraz oczyszczanie beztlenowe.

Oczyszczalnia tlenowa czy beztlenowa?


Zanim zdecydujemy się na zamontowanie przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków, to należy wiedzieć i rozeznać się w temacie, jakie procesy tam zachodzą oraz czy jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne dla środowiska.
Znając podstawowe zasady działania przydomowych oczyszczalni ścieków, a także plusy ich funkcjonowania to warto wiedzieć również o procesach, które odbywają się wewnątrz oczyszczalni. Oczyszczanie ścieków następuje poprzez 2 główne etapy, jako oczyszczanie tlenowe oraz oczyszczanie beztlenowe.
Na czym polegają różnice pomiędzy tymi procesami? Jak sama nazwa wskazuje, oczyszczanie tlenowe to proces, który zachodzi przy udziale tlenu. Z kolei, podczas oczyszczania beztlenowego wszelkie procesy następują bez dostępu powietrza. Jednakże, należy mieć na uwadze, że to obecność tlenu jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania przydomowej oczyszczalni, ponieważ dostęp tlenu wpływa na mikroorganizmy oczyszczające ścieków. Bez tlenu nie mogłyby aktywnie działać.

Oczyszczanie beztlenowe

Jest to pierwszy etap oczyszczania ścieków, który zachodzi w osadniku gnilnym. Następuje tu mechaniczne oddzielenie zanieczyszczeń. Jest to możliwe poprzez procesy odpadania i wypływania oraz fermentację osadu. Tak wstępnie rozdzielone i podczyszczone ścieki poddawane są kolejnym etapom oczyszczania ścieków.
W przypadku dużych ilości tłuszczów w ściekach, niezbędne będzie zamontowanie separatora tłuszczu. Jest to ważny składnik urządzenia, który zabezpieczy pozostałe elementy oczyszczalni, przede wszystkim w sytuacji, kiedy osadnik oddalony jest od budynku o kilka metrów. W ten sposób może dochodzić do wychładzania ścieków, a co za tym idzie, odkładania się tłuszczu w środku rur kanalizacyjnych, co może doprowadzić do zmniejszenia wydajności oczyszczalni.

Oczyszczanie tlenowe

Jest to drugi etap oczyszczania ścieków w oczyszczalni przydomowej. Główną rolę w tym procesie odgrywają mikroorganizmy tlenowe, które są odpowiedzialne za przebiegające procesy biochemiczne wewnątrz oczyszczalni. Dodatkowo można skorzystać z urządzenia napowietrzającego, jaki dostarcza tlen w celu zwiększania wydajności mikroorganizmów.
Oczyszczone ścieki można wprowadzić do gruntu, wód płynących czy też wód stojących, określanych jako odbiornik.
W zależności od rodzaju oczyszczalni oraz warunków gruntowo-przestrzennych terenu wybór odbiornika może być różny.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków można zamówić tutaj:

INFORMACJE KONTAKTOWE

BIURO:

ul. Malwowa 3
62-200 Gniezno
tel. 602 37 88 00
E-mail: biuro@primeko.pl
NIP: 784-188-90-85

ODDZIAŁ POZNAŃ:

ul. Jugosłowiańska 52b/6
61-157 Poznań
tel. 531 80 88 60
E-mail: pawel@primeko.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.