Wiadomości z Katowic

Recepta na płynność finansową

  • Dodano: 2020-11-03 07:45, aktualizacja: 2020-11-03 07:55

Prowadzenie własnej firmy jest nie tylko liczeniem zysków i sukcesów przedsiębiorstwa. To również dbanie o zachowanie płynności finansowej. Co to jest i jak o to zadbać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tym artykule.

  1. Płynność finansowa
  2. Niezależność finansowa

Wielu świeżych przedsiębiorców na rynku snuje dalekosiężne plany pełne optymizmu i pomysłów. Do prowadzenia własnego przedsiębiorstwa jest nie tylko potrzebny pomysł, porządny biznesplan, ale również zachowanie płynności finansowej. Zapewne często spotykaliście się z tym pojęciem, ale co ono naprawdę oznacza? Pamiętajmy, że samo zarządzanie przedsiębiorstwem nie powinno się koncentrować tylko na liczeniu zysków. Płynność finansową definiuje się jako różnice pomiędzy zyskami, a wydatkami. Podczas prowadzenia własnej firmy występują oba te elementy. Nie tylko generujemy przychody, świadcząc usługi, czy sprzedając towary, ale również generujemy koszty, które musimy ponieść. Nic nie ma za darmo. Wróćmy jednak jeszcze raz do definicji płynności finansowej. Wcześniej wspomniana różnica pozwala na terminowa regulacje zobowiązań takich, jak wypłaty dla pracowników, faktury, faktury od dostawców, czy wpłaty do Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Płynność finansowa dotyczy przede wszystkim pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym, więc nie ma nic wspólnego z kwotami, które widnieją na wystawionych fakturach. Dlaczego? To proste: należności wpisane na fakturze są tylko obietnicą wpłaty środków, a te często ulegają odroczeniu.

Płynność finansowa

Jak zachować płynność finansową w firmie. Prezentujemy kilka praktycznych porad, aby to osiągnąć. Monitorujmy informacje o przychodach i kosztach. Jest to banalne stwierdzenie, ale i bardzo ważny element w prowadzeniu działalności. Rozwój również jest ważny, ale nie zapominajmy o tak ważnych dziedzinach wiedzy, jak ekonomia i prosta matematyka. Następny element, to stosowanie przedpłaty w przypadku z transakcji z kontrahentami. Kontrolujmy tez terminy płatności i wystawiajmy faktury w różnych terminach. Kontrolujmy również metody zarządzania zapasami i ograniczajmy ich stan – nie ma sensu zamawiać czegoś, co zalega w magazynie. Weryfikujmy tez naszych klientów i kontrahentów. Wiecej porad znajdziecie tutaj: https://faktoria.pl/porada/plynnosc-finansowa-przedsiebiorstwa-jak-ja-zwiekszyc.

Niezależność finansowa

Drugim elementem równie ważnym, co płynność finansowa, jest niezależność finansowa. Nie jest to ogromny majątek, jak niektórzy sobie wyobrażają, ale wystarczająca ilość, by pokryć codzienne wydatki. W przypadku prowadzenia przedsiębiorstwa jest ich trochę, jak już wcześniej wspominaliśmy. Jak dokładnie ją osiągnąć? Co robić, by się nie martwić o jutro? W tym artykule znajdziecie praktyczne porady: https://faktoria.pl/porada/niezaleznosc-finansowa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.