Wiadomości z Katowic

Uprawa ziół w kuchni

  • Dodano: 2021-03-12 08:45, aktualizacja: 2021-03-17 13:44

Zioła obecnie stają się coraz bardziej popularne. Wykorzystywane są zarówno ze względu na swoje właściwości lecznicze i prozdrowotne jak i walory kulinarne. Mają zastosowanie kuchenne oraz służą jako naturalna apteczka. Ich rosnąca popularność jest zapewne związana z coraz większym udziałem przetworzonej żywności w naszych jadłospisach i tęsknotą oraz chęcią powrotu do tego co naturalne. Zioła możemy uprawiać nie tylko w przydomowych ogrodach ale także w doniczkach na parapecie kuchennym. Uprawa pojemnikowa ma wiele zalet i jest możliwa w przypadku wielu gatunków ziół. Nasiona ziół dostępne w takich jak ten ogrodniczych sklepach internetowych.

Uprawa ziół w pojemnikach

Uprawa ziół w pojemnikach ma swoje zalety, przede wszystkim wygoda i dostępność. Doniczki z ziołami możemy umieścić na parapecie kuchennym i mieć je zawsze pod ręką podczas gotowania. Poza tym uprawa w doniczkach pozwala na szybką wymianę roślin, które staną się niepożądane np. ścięliśmy ich wszystkie liście i wyglądają nieatrakcyjnie. Te zalety w dzisiejszym zapracowanym świecie są bardzo istotne. Ten sposób polecany jest dla tych, którzy nie mają możliwości uprawy ziół w gruncie, a dzięki temu ich smakiem oraz aromatem mogą cieszyć się przez cały rok.

Do uprawy ziół w domu najlepsze będą doniczki gliniane, co najmniej piętnastocentymetrowe. Bardzo ważny jest odpowiedni drenaż. Na dnie doniczki powinna znajdować się warstwa keramzytu albo żwiru, bo tylko dzięki temu spełniony jest podstawowy warunek do uprawy ziół, czyli przepuszczalność gruntu. Gliniane doniczki z ziołami możemy włożyć do większego pojemnika, który wypełniony jest żwirem. To zapewni im stabilność, ochroni przed wysychaniem i ułatwi przepływ nadmiaru wody.

Warunki do uprawy ziół w kuchni

Zioła w domu najlepiej uprawiać przy oknach o wystawie południowej lub południowo – wschodniej. Wynika to z tego, że dziennie powinny otrzymywać co najmniej 6-godzinną dawkę światła słonecznego. Warto również obracać doniczki i pojemniki, tak aby cała roślinka była oświetlona równomiernie. Niestety niedostatek światła może powodować wyciąganie się młodych roślin. Oprócz światła zioła powinny mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do rozwoju, dlatego też minimalna średnica doniczek to 15 cm, w przypadku ziół tj. majeranek i tymianek 20 cm, a dla bazylii i rozmarynu nawet 35 cm.

Na niewielkiej powierzchni jaką jest parapet kuchenny zioła można uprawiać zestawione grupami, ładniej wyglądają i łatwo je pielęgnować.

Jakie podłoże do pojemników?

Gleba, którą wypełniamy doniczki i pojemniki powinna być lekka, przepuszczalna, zasobna w składniki pokarmowe, o odczynie zasadowym. W dnie pojemnika powinien być 2-3 centymtetrowy otwór. Na dnie umieszczamy warstwę drenażu z keramzytu lub grubego żwiru. Dopiero na tym umieszczamy warstwę ziemi, a następnie lekko ją ugniatamy. Ziemi powinno znajdować się tyle, aby od góry pozostało 3-5 cm wolnego miejsca. Kiedy posadzimy już rośliny to na wierzchu możemy umieścić jeszcze jedną warstwę z drobnego żwiru, która pomoże zapobiec nadmiernej utracie wilgoci z gleby. Przy wysiewie umieszczamy po trzy sztuki nasion w pojemniku.

Pielęgnacja ziół w kuchni

Bardzo ważne jest podlewanie ziół, ale jest ono uzależnione od potrzeb konkretnych gatunków. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedni na to jak często i jak obficie podlewać zioła. Na przykład bazylia i majeranek nie tolerują bardzo wilgotnego podłoża, a mięta i melisa mają duże zapotrzebowanie na wodę. Trzeba obserwować rośliny i nie dopuszczać do tego aby podłoże było wysuszone ani też nadmiernie wilgotne. Można przyjąć ogólną zasadę, że po podlaniu gleby powinna trochę przeschnąć, ale nie możemy dopuścić do tego żeby roślina zaczęła więdnąć.

Co jakiś czas warto również sprawdzić czy korzenie ziół nie przerosły pojemnika. Możemy to poznać po tym, że rośliny gwałtownie usychają, liście są blade, wzrost słaby, a korzenie przerastają przez otwory drenażowe. Wtedy powinny zostać przesadzone do większych pojemników.

Jeśli chodzi o zioła to nie możemy przesadzać z ilością nawożenia. Wiele gatunków pochodzi z rejonów śródziemnomorskich, gdzie rosną na skalistych i jałowych terenach. W ich przypadku zastosowanie dużej ilości nawozów azotowych sprawi, że stracą swój smak i aromat. Więcej o uprawie ziół dostępne jest tutaj.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.