Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Kalendarz wydarzeń

  • 2017-08-26 21:30

  • Muzeum Śląskie

Impreza już się odbyła.

Kino Kuźnia: W objęciach węża

Kino Kuźnia: W objęciach węża

Gąszcz amazońskiego lasu, poszukiwanie tajemniczej rośliny leczącej wszystkie choroby i szaman Karamakate w roli przewodnika. Te trzy elementy łączą podróż Theodora Kocha-Grünberga z początku XX wieku oraz wyprawę Richarda Evana Schultesa niespełna czterdzieści lat później. Wspomnienia obydwu badaczy stały się inspiracją dla reżysera Ciro Guerry. Jego nominowany do Oscara film pokazuje świat, w którym ogromną rolę odgrywają przyroda, mity i rytuały – świat, który odchodzi w zapomnienie.

Dzięki współpracy Muzeum Śląskiego z Instytucja Filmowa SILESIA FILM każda projekcja KINA KUŹNIA poprzedzona będzie krótkim wprowadzeniem przygotowanym przez Mariusza Ciszewskiego, filmoznawcę zajmującego się szeroko pojętą edukacją filmową, pracującego w katowickim Centrum Sztuki Filmowej / Kino Kosmos.

Film będzie prezentowany w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Muzeum Śląskie w Katowicach
ul. T. Dobrowolskiego 1
teren obok zabytkowej kuźni

Idea Kina Kuźnia narodziła się w 2015 roku. Wówczas, podczas Industriady, odbyła się plenerowa projekcja filmu Jana Rybkowskiego „Autobus odjeżdża 6.20”. Pokaz spotkał się z pozytywnym odbiorem, dlatego kino pod chmurką znalazło swoje stałe miejsce w wakacyjnej ofercie muzeum.

Każda edycja Kina Kuźnia ma swój motyw przewodni. W 2015 pokazywaliśmy filmy, w których istotną rolę odgrywały wątki industrialne. Wybór ten wiązał się z kontekstem miejsca, w którym przez ponad 170 lat działała kopalnia „Katowice” i w którym właśnie wtedy otwarto nową siedzibę Muzeum Śląskiego. W repertuarze znalazł się m.in. „Billy Elliot”, „Huba” czy „Dzisiejsze czasy”.

Wakacyjne sobotnie wieczory w minionym roku wypełniły spotkania ze sztuką w różnych jej wymiarach. Widzowie mieli okazję obejrzeć np. „Wyjście przez sklep z pamiątkami”, „Cinema Paradiso” i „Szukając Vivian Maier”.

W tym roku motywem łączącym poszczególne prezentowane filmy będą spotkania z inną kulturą. W ten sposób nawiązujemy do otwarcia w stolarni przestrzeni edukacyjnej „Na tropie Tomka", która daje zwiedzającym możliwość poznania różnych lądów i kultur.

  • 2017-08-26 21:30

  • Muzeum Śląskie

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.