Wiadomości z Katowic

70-latek wyprzedzał przed przejściem dla pieszych. Omal nie potrącił pieszego i jego psa

  • Dodano: 2023-05-26 06:45, aktualizacja: 2023-05-26 06:54

Kompletnym brakiem wyobraźni wykazał się 70-letni mieszkaniec Katowic, który na ul. Mikołowskiej wyprzedzał inny pojazd przed oznakowanym przejściem i o mało nie potrącił pieszego i jego czworonoga. Nagranie z tego zdarzenia trafiło na skrzynkę Stop agresji drogowej. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym katowiczanin ukarany został 2500 zł mandatem, a na jego konto trafiło 15 punktów.

Przejścia dla pieszych z założenia mają być miejscem bezpiecznym dla niechronionych uczestników ruchu. Niestety nie zawsze tak jest.

Każdy skupia się na swoich prawach, zapominając niekiedy o obowiązkach

Zdarzają się niestety także ci, którzy świadomie lekceważą wszelkie zasady i przepisy. W przypadku braku zdrowego rozsądku u kierowcy o wypadek nietrudno.

Wspólnym obowiązkiem zarówno pieszych, jak i kierowców, jest zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejścia dla pieszych. Ostrożność po stronie kierowcy powinna być zwielokrotniona, bo w konfrontacji z rozpędzonym autem pieszy stoi na zdecydowanie straconej pozycji. Ponadto, kierujący zobowiązany jest do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

O tych podstawowych zasadach zapomniał kierujący fiatem 70-letni mieszkaniec Katowic, który na ul. Mikołowskiej wyprzedzał inny pojazd przed oznakowanym przejściem i o mało nie potrącił pieszego przechodzącego przez pasy z psem. Pieszy w ostatniej chwili odskoczył na bok unikając zderzenia. Nagranie zostało zarejestrowane przez innego kierowcę i przesłane na skrzynkę Stop agresji drogowej. Policjanci prowadzący czynności w tej sprawie ukarali katowiczanina 2500  mandatem, a na jego konto dodatkowo trafiło 15 punktów.

Po raz kolejny przypominamy, że przepisy zabraniają kierującym m.in. wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim - z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany - oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o stosowanie się do przepisów, wzajemny szacunek i zachowanie zdrowego rozsądku.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Kobieta

    Przyglądam się Pieszym,przyglądam się Kierowcom.Jedni i drudzy powoli przyjmują nowe zasady i przepisy.Niestety wielu jeszcze nie przepuści Pieszego na pasach,i najczęściej są to KOBIETY za kierownicą.Jedzie jedna z druga i Pieszy to powód do dodatkowego manewru,więc jedzie gapiąc się przed siebie,dobrze że chociaż przed siebie....Wielu Pieszych też widzę,że jak nowe zasady to ryje się na pasy bez pomyślunku.Tu ten stary kierowca złamał wszelkie zasady,karać,i taki wiek - wiek emerytalny - powinien skutkować częstszymi badaniami Kierowców,refleks już nie ten co 40 lat wcześniej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również