Wiadomości z Katowic

Archiwum zdjęć Jerzego Kukuczki na liście UNESCO

  • Dodano: 2024-06-25 15:45

Ciężka praca archiwistów i popularyzatorów dziedzictwa Jerzego Kukuczki została doceniona. Pokaźny zbiór fotografii trafił na listę dziedzictwa UNESCO.

Archiwum Kukuczki na polskiej liście UNESCO

O sukcesie, pewnego rodzaju ukoronowaniu wieloletniej pracy poinformowała Fundacja Wielki Człowiek, która od lat opiekuje się spuścizną po wybitnym alpiniście. Dzięki umieszczeniu archiwum na liście krajowej programu UNESCO istnieje spora szansa, że postać Jerzego Kukuczki stanie się jeszcze szerzej rozpoznawalna. 

Z wielką satysfakcją pragniemy poinformować, że zbiór archiwalny, którym opiekuje się Fundacja Wielki Człowiek pt. „Spuścizna Jerzego Kukuczki – dokumentacja fotograficzna wypraw wysokogórskich” został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata” w jubileuszowej 5. edycji programu. Na listę wpisywane są najcenniejsze dokumenty i zbiory o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego i polskiej tradycji. Umieszczenie na niej fotografii Kukuczki jest osiągnięciem wyjątkowym, stawiającym ten zbiór pośród najważniejszych skarbów polskiego dziedzictwa narodowego.

To docenienie Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego

Komunikat fundacji traktuje także o znaczeniu tego faktu dla całego polskiego himalaizmu. W okresie tzw. Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego to w dużej mierze nasi rodacy ustanawiali poniekąd światowe standardy, wyznaczali nowe szlaki i byli prekursorami tego, co dziś nazywamy himalaizmem zimowym. 

Zbiór fotografii wysokogórskich Jerzego Kukuczki jest wyjątkowym świadectwem tej historii. To unikatowa kolekcja, która składa się z tysięcy zdjęć, wykonanych podczas wypraw w najwyższe góry świata przez jednego z najwybitniejszych himalaistów – Jerzego Kukuczkę, drugiego zdobywcę Korony Himalajów i Karakorum - czytamy dalej w oświadczeniu.

Fundacja została ustanowiona przez Wojciecha Kukuczkę w roku 2013. Zajmuje się popularyzacją wiedzy o polskim himalaizmie, dbaniem o pamięć Jerzego Kukuczki, a także prowadzi szeroko zakrojone działania związane z kulturą, sportem, edukacją, tańcem i turystyką wysokogórską. 


 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również