Wiadomości z Katowic

Artur Barciś i “Jabłko” w Teatrze Żelaznym [PATRONAT]

  • Dodano: 2017-09-11 17:15

Jeszcze nie umilkły echa po “Jeśli Polska nie zginęła…”, a już w Żelaznym zbliża się nowa premiera. Trwają intensywne próby do spektaklu “Jabłko”. Zapraszamy 17 września

Biletów zabrakło,w budynku dworca PKP w Piotrowicach jak zawsze będzie pełna sala. Marka jaką od lat buduje Teatr Żelazny jest coraz silniejsza. To już poważna instytucja, która śmiało poczyna sobie na lokalnej (i nie tylko!) scenie kulturalnej. Tym razem połączyli siły z Arturem Barcisiem, który na piotrowickiej scenie bywał nie raz.


„Jabłko” Verna Thiessena (przekład H. Szczerkowska), to słodko-gorzka opowieść o relacjach międzyludzkich, małżeńskich, związkach, miłości i śmierci. Specyficzne, niebanalne love story – miłosny trójkąt - poruszające problemy głębsze niż by się mogło wydawać, które zmusza do myślenia.

Wybitny aktor Artur Barciś wraca do Teatru Żelaznego tym razem jako reżyser współczesnej opowieści o skomplikowanej ludzkiej naturze i sprawach najważniejszych. Najlepsza literatura nie powinna dawać odpowiedzi , lecz stawiać pytania. Z jakimi zostawi nas najnowsza premiera Teatru Żelaznego?  Zabawny, a jednocześnie odważny i poetycki dramat  oraz świetnie skonstruowane postaci i ciekawe zabiegi formalne dają aktorom możliwość stworzenia popisowych ról.  Na scenie zobaczymy Martę Marzęcką-Wiśniewską, związaną przez kilka lat z bielskim Teatrem Banialuka, laureatkę Złotej Maski, Karolinę Sawkę znaną szerokiej publiczności z roli Nel z W pustyni i w puszczy  Gavina Hooda z 2001 r oraz Piotra Wiśniewskiego założyciela i dyrektora Teatru Żelaznego – czytamy w zapowiedziach, udało nam się porozmawiać z aktorami przed premiera.


Nowa premiera, tym razem spektakl w reżyserii Artura Barcisia. To nie pierwsza jego styczność z Żelaznym. Jest wymagającym współpracownikiem/reżyserem?

Ku naszej uciesze Artur jest bardzo wymagającym reżyserem. Doskonale wiedział od początku jak spektakl ma wyglądać, znał jego konstrukcję, wiedział jaki efekt chce osiągnąć. Dlatego też praca nad spektaklem wymaga dużej sprawności aktorskiej i emocjonalnej. Poprzeczka jest wysoko postawiona, ale też dzięki jego doświadczeniu bardzo dobrze prowadzi aktorów, co daje poczucie bezpieczeństwa.

Spektakl wchodzi na deski 17 września, są jeszcze bilety? Jeśli nie, kiedy będzie kolejna okazja do tego, by zobaczyć "Jabłko"?

Na premierę już nie mamy wolnych miejsc, ale spektakl będzie grany regularnie w naszym repertuarze. Kolejne spektakle odbędą się 30.09, 29.10, 18.11, 25.11, 16.12

Co zobaczymy? Czego mogą się spodziewać widzowie?

"Jabłko" to spektakl opowiadający o małżeństwie, które przeżywa kryzys. Brak wzajemnego zrozumienia prowadzi do zdrady jednak sytuację komplikuje jeszcze widmo choroby. Miłosny trójkąt w sytuacji ekstremalnej, pokusa, zdrada, namiętność, potrzeba bliskości, poczucie  obowiązku i miłość bez zobowiązań, kryzys w związku, życie jako sztuka wyboru to tematy wokół których krąży dramat  Verna Thiessena.


Forma spektaklu jest bardzo interesująca, spójna scenografia, kostiumy z pewnością będą dla widzów zaskakujące.

Jak długo trwają prace na spektaklem, próby zaczęliście, jeśli nas pamięć nie myli, dość niedawno...

Próby do spektaklu zaczęły się na początku lipca. Cała praca była rozpisana na nieco dłuższy niż zazwyczaj czas prób, wynikający z zajętości Artura oraz Teatru Żelaznego. By to pogodzić musieliśmy dać sobie więcej czasu.


Premiera spektaklu odbędzie się 17 września o godzinie 19:00. Choć biletów już nie ma, zagości w repertuarze Teatru Żelaznego na długo, będzie go można oglądać kilka razy w miesiącu. Polecamy i zapraszamy!Patronem medialnym wydarzenia jest portal mojeKatowice.pl.
Patronat portalu mojeKatowice.pl

Artur Barciś i “Jabłko” w Teatrze Żelaznym [PATRONAT]

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również