Wiadomości z Katowic

Czym jest bikepacking? Jak się przygotować do rowerowej wyprawy?

  • Dodano: 2025-07-02 09:15

Na rowerze można dojeżdżać do pracy i na uczelnie, pokonywać miejskie korki, by szybko przemieszczać się po mieście, bez obaw o parking. Dzięki dwóm kółko wzmacnia się też formę, kształtuje sylwetkę i realizuje sportowe pasje, uprawiając kolarstwo. Coraz więcej osób wykorzystuje też rower, by organizować wyprawy – od jednodniowych wycieczek po wielodniowe podróże. Omówmy więc jedną z form długodystansowej turystyki rowerowej, jaką jest bikepacking. Sprawdźmy, co spakować, by móc w sposób wygodny i bezpieczny ruszyć w trasę.

Na czym polega bikepacking?

Zacznijmy jednak od tego, czym konkretnie jest bikepacking. Jest to odmiana biketouringu, czyli wielokilometrowych, kilkudniowych eskapad rowerowych łączących podróżowanie z aktywnością fizyczną. W przeciwieństwie do klastycznego touringu, który obejmuje jeżdżenie głównie po utwardzonych drogach i korzystanie z dużych sakw, bikepacking stawia na minimalizm.

Bikepackingowe wyposażenie jest lekkie, równomiernie rozłożone i nie zabiera wiele miejsca, by można było zachować równowagę podczas jazdy i móc poruszać się po bardziej wymagającym terenie np. szlakach górskich czy leśnych ścieżkach. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią niezależność i nie chcą ograniczać swoich wycieczek do konkretnych tras. Jeśli planujesz podróż, chcesz czuć się wygodnie i wyróżniać się na trasie, koniecznie wejdź na stronę – https://forzasport.pl/personalizacje/kolarstwo-personalizacje, gdzie zamówisz wysokiej jakości personalizowaną kolarską odzież.

Co spakować w dłuższą trasę?

Główną zasadą bikepackingu jest zabranie przydatnych rzeczy tak, by było funkcjonalnie, lekko i przemyślanie. Oczywiście zawartość bagażu trzeba dostosować do pory roku oraz tego, na jak długą wyprawę się wybiera, jaką trasę się planuje, czy będzie się biwakowało, czy nocowało pod dachem, stołowało w lokalach, czy też samemu przygotowywało posiłki. Torby muszą być kompaktowe, sprytnie zapakowane, by pomieścić wszystko, co trzeba.

Na liście podstawowego ekwipunku powinna się znaleźć:

  • apteczka,
  • niezbędne kosmetyki i środki do higieny, szybkoschnący cienki ręcznik,
  • odzież, m.in. oddychająca bielizna, wygodne kolarskie spodenki ze specjalną wkładką, ocieplacze kolarskie – nogawki i rękawki – koszulka, która dobrze odprowadza wilgoć i ma właściwości termoregulacyjne, polar, kurtka kolarska przeciwdeszczowa, czapka rowerowa, która pochłania pot, ale też chroni przed wiatrem, komin, rękawiczki,
  • sprzęt biwakowy (jeśli planuje się nocleg pod gwiazdami): śpiwór, mały lekki namiot lub płachta biwakowa, zestaw do przyrządzania jedzenia,
  • nawigacja, mapa papierowa, powerbank, ładowarka, pieniądze, dokumenty, latarki, czołówka,
  • kask, okulary ze specjalnymi filtrami, krem UV,
  • jedzenie, przekąski, np. batony energetyczne, orzechy, bidon i filtr do wody, a także zapas wody,
  • podstawowy zestaw naprawczy do roweru.

Przygotowania do jazdy – o tym musisz pamiętać

Przygodę z bikepackingiem najlepiej zacząć od krótszych wypraw testowych, żeby wprawić się ten styl podróżowania i samemu przekonać, co i jak najlepiej spakować w dłuższą drogę. Wybierając torby, trzeba zwrócić uwagę na to, by były wodoodporne lub zaopatrzyć się w wodoszczelny pokrowiec.

Odpowiedni rozkład pakunków na rowerze ma ogromne znaczenie dla stabilności i komfortu jazdy. Cięższe przedmioty lepiej umieścić nisko i centralnie – w torbie ramowej, a te, do których potrzebny jest szybki dostęp, spakować do torby na kierownicy lub na górnej rurze ramy, lub mieć przy sobie w nerce. Bagażnik przedni nie może być mocno obciążony, by nie ograniczać sterowności rowerem. W bagażu podsiodłowym może znaleźć się zestaw naprawczy, który jest ciężki, następnie ubrania i jedzenie. Jeśli korzystasz z bocznych toreb montowanych na widelcu, pakując je, zadbaj o to, by miały jednakową wagę.

Dobrze zorganizowany ekwipunek i przemyślany wybór odzieży oraz akcesoriów to klucz do udanej, komfortowej wyprawy.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.