Wiadomości z Katowic

Dbaj o bezpieczeństwo i ciesz się wakacjami!

  • Dodano: 2018-07-25 09:15

"Dbaj o bezpieczeństwo i ciesz się wakacjami! (...)" - takimi słowami policjantka z katowickiej komendy przywitała młodzież ze Świetlicy Środowiskowej „Bezpieczna Twierdza” w Ligocie.

Policjantka została zaproszona, aby porozmawiać o bezpiecznych wakacjach. Sierż. szt. Agnieszka Krzysztofik wskazała młodzieży z jakimi zagrożeniami mogą mieć do czynienia w czasie wolnym oraz co zrobić, aby ich uniknąć. Młodzież ćwiczyła jak odmawiać m.in. używek, wyrażać swoje zdanie oraz wzywać pomocy.

Na spotkaniu policjantka rozmawiała z młodzieżą o zagrożeniach jakie czyhają na nich w czasie wolnym od zajęć szkolnych.

Wakacje sprzyjają poznaniu nowych osób, ktoś może ich poczęstować alkoholem, papierosem czy nieznaną substancją. Inni mogą namawiać do kradzieży, zniszczenia jakiejś rzeczy czy skrzywdzenia kogoś. Rozmowa przez telefon czy słuchanie muzyki podczas przechodzenia przez ulicę może przyczynić się do spowodowania wypadku. Młody człowiek może być także świadkiem, gdy ktoś łamie prawo. Jak należy zachować się w takich sytuacjach? Policjantka podkreśliła, że dbanie o bezpieczeństwo własne i innych wymaga uwagi, odwagi i działania. Taka postawa wiąże się z dokonaniem wyboru, że cenię sobie zdrowie i nie chcę go niszczyć oraz chcę postępować zgodnie z prawem i nie chcę być karany. Odwagą jest otwarte wyrażanie swojego zdania, okazanie pewności siebie i nie zgadzanie się jeśli ktoś kogoś krzywdzi, kradnie czy niszczy. Ważne, aby w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia i zdrowia oraz mienia reagować i wezwać pomoc dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub powiadomić o sytuacji osobę dorosłą. Sierż. szt. Agnieszka Krzysztofik poinformowała młodzież, że za taką odpowiedzialną postawę Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji "młodych bohaterów" odznacza medalem (przeczytaj na stronie internetowej MSWiA kampania „Młody Bohater”). Na zakończenie młodzież na podstawie fragmentu książki „Mali Bohaterowie” autora Barbary Gawryluk odegrali scenkę, w której uratowali topiącego się w jeziorze chłopca. W ten sposób uczniowie ćwiczyli z policjantką bezpieczne zachowania nad wodą, jak należy zachować się w trudnej sytuacji i wezwać pomoc korzystając z numeru alarmowego 112. Aktorzy opócz nowych zdolności odkryli, że są gotowi na udzielenie pomocy innym. Dla utrwalenia nabytych wiadomości wszyscy uczestnicy otrzymali broszury „Bezpieczna woda” Ministra Sportu i Turystyki. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii MSWiA "Kręci mnie bezpieczeństwo w wakacje".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również