Strażnicy miejscy coraz częściej likwidują dzikie wysypiska śmieci, na których znaleźć można wszystko, ale głównie odpady poremontowe, papę, folie i plastiki, a także wykrywają ich „twórców”.
Ludzie bardzo chętnie pozbywają się śmieci wywożąc je do lasu lub podrzucając na sąsiednie osiedla. Nie widać w tym jednak żadnego sensu, ponieważ zgodnie z tzw. „ustawą śmieciową” praktycznie każdy mieszkaniec uiszcza opłaty za odbiór śmieci. Straż miejska przypomina, że można je za darmo oddać do punktów zbiórki odpadów czy po prostu wyrzucić do kubła na śmieci.
Przypadków takiego zachowania jest sporo i zawsze kończą się mandatami. Dwóch mężczyzn wyrzuciło odpady poremontowe, papę, folie i plastiki przy ul. 73 Pułku Piechoty. Zostali oni zidentyfikowani przez strażników miejskich, którzy ukarali sprawców mandatami w kwocie po 500 złotych.
Kolejne przykłady to 4 osoby, które chciały wyrzucić odpady przy ul. Stawiska. Łączna kwota ich mandatów to 2 000 złotych, natomiast za podobne zdarzenie przy ulicy Budowlanej, jeden ze sprawców otrzymał karę 300 zł, a drugi jej nie przyjął. Jego sprawa została skierowana do sądu.
Takie zachowania są skrajnie nieodpowiedzialne. Osoby, które tworzą dzikie wysypiska śmieci nie chcą albo nie zdają sobie sprawy z tego jakie skutki niesie ze sobą takie działanie. Miejsca, do których wyrzucają śmieci są kompletnie nieprzystosowane do składowania odpadów, ani też w żaden sposób zabezpieczone. Takie wysypiska to nie tylko smród rozkładających się śmieci czy nieestetyczny wygląd otoczenia. To przede wszystkim liczne zagrożenia dla środowiska i ludzi. Są one powodem wymierania wielu gatunków roślin. Negatywny wpływ mają m.in. chemiczne zanieczyszczenia gleby, wód powierzchniowych i podziemnych, a także zanieczyszczenia powietrza substancjami lotnymi (np. kleje, rozpuszczalniki), które mogą powodować samozapłony, co zwiększa ryzyko pożarowe.
Na tych lekkomyślnych działaniach cierpią również zwierzęta, które traktują śmieci znalezione w lesie jako pożywienie. Groźne dla ich zdrowia i życia mogą być przede wszystkim folie i tworzywa sztuczne, w które pakowana jest żywność, a także ostre krawędzie odpadów, takich jak np. stłuczone butelki, mogą również poważnie zranić zwierzęta.
Niebezpieczne mogą być również bakterie rozprzestrzeniające poprzez rozwój owadów i gryzoni, co może powodować wiele chorób.
Straż Miejska w Katowicach przypomina, że istnieją Gminne Punkty Zbiórki Odpadów przyjmujące bezpłatnie odpady komunalne z gospodarstw domowych zbierane do oddzielnych pojemników lub worków, w celu unieszkodliwiania lub odzysku. Na stronie internetowej MPGK można znaleźć dokładne adresy tych punktów oraz uzyskacie informacje: kto może z nich korzystać, jakie odpady są przyjmowane, a jakie nie, gdzie i kiedy odpady można oddać.
Link do strony internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach: http://mpgk.com.pl/dla-mieszkancow/#hwo