Wiadomości z Katowic

Ekologia i komfort - nowe autobusy elektryczne w PKM Katowice

  • Dodano: 2021-03-12 06:45, aktualizacja: 2021-03-12 06:58

PKM Katowice w ostatnich latach intensywnie wymienia swój tabor i wprowadza do użytku autobusy spełniające najwyższe standardy techniczne, normy ekologiczne oraz oczekiwania pasażerów. Pandemia nie wstrzymała tych działań i już na przełomie maja i czerwca na ulice Katowic wyjedzie pięć nowych autobusów elektrycznych, a w lipcu dołączy do nich kolejnych pięć.

W taborze PKM Katowice będzie w sumie 20 nowoczesnych autobusów elektrycznych

Sukcesywna wymiana taboru PKM Katowice wpisuje się w nasze kompleksowe myślenie o transporcie zrównoważonym – ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji publicznej. Wzrost komfortu podróży, w połączeniu z funkcjonującymi już centrami przesiadkowymi to kolejny czynnik, który ma zachęcić mieszkańców do korzystania z tych rozwiązań. Autobusy elektryczne idealnie nadają się do wykorzystania w centrach miast i wszędzie tam, gdzie prędkość komunikacyjna jest niewielka ze względu na warunki drogowe. – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Autobusy Solaris Urbino 18 electric będą mogły przewieźć jednorazowo 130 pasażerów, w tym 41 na miejscach siedzących, a komfortowe wchodzenie i wychodzenie z pojazdu zapewnią drzwi wejściowe w układzie 2+2+2+2. Wnętrze autobusów charakteryzuje się wysokim poziomem komfortu i bezpieczeństwa. W skład ich wyposażenia wchodzą m.in. ogrzewanie oraz dwustrefowa klimatyzacja, automatycznie dostosowująca temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej, duży i czytelny wyświetlacz pokazujący informacje o trasie przejazdu, nazwę kolejnego przystanku oraz datę i godzinę.  Wszystkie wyposażone będą w przyciski oznaczone alfabetem Braille'a, monitoring obejmujący kamery przestrzeni pasażerskiej oraz kamerę cofania i osobną kamerę w miejscu pracy kierowcy. W skład wyposażenia wchodzi również dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych oraz tzw. „przyklęk" i platforma dla wózków inwalidzkich, ładowarki USB pozwalające pasażerom doładować urządzenia mobilne oraz darmowa sieć Wi-Fi dla pasażerów. Koszt tych autobusów to łącznie 25 388 850 mln zł netto.

Nasi pasażerowie na przełomie maja i czerwca dostaną do swej dyspozycji pięć fabrycznie nowych ekologicznych autobusów miejskich, jednoczłonowych, niskopodłogowych o napędzie elektrycznym. Będzie to realizacja umowy podpisanej niemal u progu pandemii w kwietniu ubiegłego roku. Latem natomiast na trasę wyjedzie kolejnych pięć nowych, tym razem przegubowych, ekologicznych autobusów miejskich, niskopodłogowych o napędzie elektrycznym. Ta transza będzie realizacją umowy podpisanej 4 sierpnia ubiegłego roku – mówi Helena Ulanowska, prezes PKM Katowice.

Łącznie w latach 2015 – 2020 zostało kupionych lub zakontraktowanych 135 autobusów

Z tej puli 115 pojazdów to nowoczesne pojazdy niskoemisyjne, spełniające normę emisji spalin EURO 6, a 20 to jedno i dwuczłonowe autobusy o napędzie elektrycznym.

To jednak nie wszystko, PKM Katowice w tym miesiącu podpisze umowę na zakup kolejnych pięciu autobusów przegubowych, tym razem ze środków własnych. Umowa dotyczy dostawy fabrycznie nowych ekologicznych niskopodłogowych autobusów miejskich. Zakup autobusów nisko i zeroemisyjnych stanowi ogromny wkład PKM Katowice w ochronę czystości powietrza. Nowoczesne technologicznie pojazdy oznaczają maksymalne obniżenie emisji spalin, co z kolei ma korzystny wpływ na środowisko.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • kotlet

    Pamiętam czasy rozklekotanych Jelczy i Ikarusów mknących z zawrotną prędkościa przez dziury i wyboboje. Gwałtowne hamowanie, start i przyśpieszanie oraz rżnięcie skrzyni biegów przez kierowcę, jakby mieszał wiosłem w szambie. W niektórych autobusach na stojąco praktycznie cały czas lekko unosiło się nad ziemią, czasami odczuwało stan nieważkości i waliło łbem o sufit. Każdy pasażer mógł poczuć się jak worek kartofli. Fajne wspomnienia.Trzeba przyznać, że nowy tabór autobusowy robi wrażenie. Podróż stanowi przyjemność, jest wygodna na siedząco i nawet na stojąco. Również kierowcy nauczyli się w końcu prowadzić pojazdy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.