W Lasach Murckowskich zostanie utworzony tzw. zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Nadleśnictwo Katowice pozytywnie zaopiniowało wniosek prezydenta Katowic Marcina Krupy w tej sprawie.
Na początku marca pisaliśmy na łamach naszego portalu o pomyśle prezydenta Katowic, Marcina Krupy, dotyczącym utworzenia w Lasach Murckowskich tzw. zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Włodarz stolicy województwa śląskiego zwrócił się o wyrażenie opinii w tej sprawie do Nadleśnictwa Katowice i Nadleśniczego Stanisława Jeziorańskiego. Odpowiedź właśnie nadeszła.
Ochrona dziedzictwa przyrodniczego Katowic to jedno z naszych najważniejszych zadań. Lasy Murckowskie są niezwykle cenne przyrodniczo i zapewne dlatego stały się miejscem rekreacji na łonie natury dla tysięcy katowiczan. Każdy, kto choć raz odwiedził to unikalne miejsce, wie, że zajmuje szczególne miejsce na mapie Katowic – podkreśla prezydent Marcin Krupa.
Nadleśnictwo Katowice jest na TAK!
Okazuje się, że Nadleśnictwo Katowice pozytywnie zaopiniowało prezydencki wniosek. Wskazano, że obszar ten z uwagi na wyjątkowe walory przyrodniczo-krajobrazowe i urozmaiconą rzeźbę terenu może zostać objęty taką formą ochrony.
Ważne jest, że wszyscy dostrzegamy wysokie walory lasów murckowskich i widzimy potrzebę objęcia ich tą formą ochrony. Bardzo dziękuję Panu Nadleśniczemu za bardzo szybką i pozytywną odpowiedź! W najbliższym czasie rozpoczniemy opracujemy szczegóły działań związanych z utworzeniem Zespołu Przyrodniczo- Krajobrazowego i przedstawimy je Państwu – wskazuje Marcin Krupa.
Po co tworzy się zespół przyrodniczo-krajobrazowy?
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy tworzy się, aby objąć ochroną wyjątkowo cenne fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego w celu zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Wszelkie działania podejmowana na terenie chronionym w ten sposób muszą być zgodne z opracowanym i przyjętym planem ich zagospodarowania przestrzennego, a ten winien uwzględniać postulaty przyrodników i historyków
Warto dodać, że na terenie wspomnianych Lasów Murckowskich znajduje się m.in.:
- pomnik przyrody dąb Tadeusz,
- rezerwat przyrody Las Murckowski,
- rezerwat przyrody „Ochojec”,
- użytek ekologiczny „Płone Bagno”,
- zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Źródła Kłodnicy”.
Lasy Murckowskie to też trasy rowerowe, szlaki piesze
Co więcej, przez Lasy Murckowskie przebiega 7 tras rowerowych oraz 10 szlaków pieszych tworzących sieć o długości ponad 200 km. Jednym słowem to cenny przyrodniczo teren i warto o niego zadbać. Czy pomysł prezydenta Krupy spotka się z aprobatą Nadleśnictwa w Katowicach? Dowiemy się niebawem.