Wiadomości z Katowic

Katowice: Ceny najmu stopniowo idą w górę

  • Dodano: 2021-09-30 11:00

Rynek najmu w Katowicach stopniowo odżywa po wielu miesiącach lockdownu. Chętni mają w czym wybierać, ale ceny stopniowo wzrastają. Mimo tego do poziomu cen sprzed pandemii nie wrócimy szybko.


Ceny najmu w Katowicach były najniższe w 2020 roku. W kolejnych miesiącach pandemii stawki malały, dlatego że właściciele nie mieli chętnych do wynajęcia mieszkań. Studenci wracali do swoich domów, ze względu na edukację zdalną, a turystyka całkowicie zamarła. W marcu 2021 roku średnie ceny najmu wyniosły rekordowo niską kwotę 1674 zł. Dla porównania pod koniec 2019 ta suma wynosiła około 2000 tysięcy złotych. Od kwietnia bieżącego roku ceny idą w górę, a zainteresowanych wynajęciem mieszkania w Katowicach przybywało. Mimo tego, że rynek wynajmu ożył,  do poziomu sprzed pandemii nie wrócimy prędko, z uwagi na to, że wiele osób z powodzeniem przeniosło swoją pracę na tryb zdalny lub hybrydowy.

Ożywienie rynku

Wpływ pandemii na różne sfery życia jest mniejszy, niż w ubiegłych miesiącach, a tym bardziej zważając na 2020 rok. Nie zanosi się również na kolejny lock down, studenci wracają po półtora roku na uczelnie stacjonarne, a coraz więcej firm zatrudnia pracowników stacjonarnie. Otwarte są też wszelkie lokale, kluby, a różne imprezy i koncerty odbywają się, sprowadzając do Katowic ponownie wielu turystów. Coraz więcej osób jest chętnych, aby wynajmować katowickie mieszkania. Wybór jest obszerny, w dobie pandemii na Śląsku przybyło wiele mieszkań przeznaczonych na wynajem. W sierpniu tego roku w Katowicach znajdowało się aż 57 procent więcej mieszkań na wynajem niż rok wcześniej.  Ich ceny zwiększyły się w tym roku o około 10%, na co miała wpływ nie tylko pandemia, ale także rosnące koszty utrzymania mieszkań takich jak: wywóz śmieci, opłaty za prąd czy wodę. Również rosnący popyt na wynajem mieszkania, znacząco zmienia ich cenę. Zmiana trybu studiów w większości na stacjonarne, spowodowała, że kilka tysięcy studentów wraca do życia w Katowicach, co za tym idzie,  szuka mieszkania na wynajem.

Przykładowe ceny:

  • 3200 złotych za wynajęcie czteropokojowego mieszkania o wielkości 77 metrów kwadratowych w centrum Katowic
  • 1500 złotych za wynajęcie mieszkania o wielkości 24 metrów kwadratowych w Katowicach-Koszutce
  • 2350 złotych za wynajęcie apartamentu dwupokojowego o wielkości 38 metrów kwadratowych na Osiedlu Tysiąclecia*


*Osiedle Tysiąclecia to obecnie ta dzielnica Katowic, w których za wynajęcie mieszkania trzeba zapłacić najwięcej.


Źródło: Zofia Nowak

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.