Wiadomości z Katowic

Katowice na trzecim miejscu wśród dużych miast w konkursie Rowerowa Stolica Polski!

  • Dodano: 2024-07-10 09:30

Katowice zajęły 3 miejsce w kategorii miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców w ogólnopolskiej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Łącznie 947 mieszkańców wykręciło 137,387 km. a we wspólną zabawę zaangażowali się m.in. urzędnicy, pracownicy firm i instytucji, szkoły, uczelnie i aktywne grupy dzielnicowe.

Przez cały czerwiec trwała walka o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, w której Katowice wzięły udział po raz drugi. Rowerowa Stolica Polski to ogólnopolski projekt, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Miasto Bydgoszcz. Polega na organizacji rywalizacji rowerowej pomiędzy miastami prezydenckimi oraz gminami w oparciu o bezpłatną aplikację mobilną, stworzoną z inicjatywy i na zlecenie Bydgoszczy, pn. „Aktywne Miasta".

Zdeterminowani mieszkańcy

To była szósta edycja zabawy. Katowiczanie walczyli na kilometry wykręcone w aplikacji Aktywne Miasta z mieszkańcami ponad 53 miast prezydenckich (149 samorządów łącznie z gminami). W głównej rywalizacji obowiązuje przelicznik i sumę kilometrów dzieli się przez liczbę mieszkańców. Katowiczanie przejechali łącznie ponad 137 tysięcy km. i wykręcili 3 miejsce w kategorii dużych miast za Metropolią Bydgoszcz i Poznaniem. Lider rywalizacji w Katowicach wykręcił ponad 3004 km, a najlepsza kobieta w rankingu – ponad 1430 km.  Tytuł Rowerowej Stolicy Polski po raz trzeci przypadł Białej Podlaskiej. Nie o miejsca tu jednak chodzi, ale o promocję jazdy na rowerze i integrację.

– Odpowiedzieliśmy za zaproszenie Miasta Bydgoszcz, bo aplikacja jest bardzo dobrym uzupełnieniem naszych działań promujących rower jako środek transportu. W zabawę zaangażowało się kilkaset osób więcej niż rok temu, w tym pracownicy Urzędu Miasta, miejskich jednostek i katowickich firm, grupy rowerowe, szkoły i uczelnie. Trzecie miejsce w kategorii dużych miast to wspaniała nagroda za ich wysiłek – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dziękuję wszystkim za udział w rywalizacji i gratuluję Białej Podlaskiej wygranej, a Bydgoszczy inicjatywy – dodaje.

Aktywne firmy, instytucje i grupy rowerowe

Udział w Rowerowej Stolicy Polski w Katowicach jest elementem kampanii Przeciepnij sie na koło. Do jazdy na rowerze aktywnie zachęcają m.in. urzędnicy i pracownicy jednostek miejskich, które dołączyły do rywalizacji. Ścigały się zespoły m.in. Katowickich Inwestycji S.A., KZGM w Katowicach, Urzędu Miasta w Katowicach, Katowickich Wodociągów i MOSiR Katowice. Coraz bardziej aktywne są też firmy. W tym roku bardzo dobre wyniki wykręcili debiutujący w aplikacji pracownicy firm Autoneum i Alstom, po raz kolejny dzielnie walczyły też zespoły firm: Sopra Steria, Galeria Katowicka, SDWorx Poland i PwC. Wśród grup rowerowych wyróżniły się po raz pierwszy ścigające się w aplikacji  Dziki na rowerach i Damy na szosach, nadal aktywnie wspierały miasto: Grupa Rowerowa Murcki, Wagabunda RKTK, Night Biking Katowice i Nordicowe Gryfne Frelki. Tak jak rok temu, tak i tym razem, mocnymi zawodnikami okazali się aktywni mieszkańcy dzielnic, którzy wystartowali pod szyldami: Zielone Załęże, Aktywuj się w Ligocie i Giszowiec biega razem.  Na zaproszenie odpowiedziały też szkoły i uczelnie czy uczelniane kluby sportowe, w tym: SP nr 27, Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe, ZS 7 Mastalerz, ZSiP nr 1, Uniwersytet Śląski w Katowicach i AWF.

Nagrodzono najlepszych uczestników

Na oficjalne wyniki trzeba było poczekać do czasu weryfikacji przejazdów przez organizatora zabawy, czyli do 4 lipca. Nagrody, w tym za zajęcie 3 miejsca w kategorii miast do 200 tysięcy dla Katowic, zostały wręczone podczas oficjalnej gali w Bydgoszczy. Zgodnie z zapowiedzią trzech najlepszych mężczyzn i trzy najlepsze kobiety w lokalnej klasyfikacji indywidualnej otrzymają nagrody, ufundowane m.in. przez sponsorów: firmę Alstom i Galerię Katowicką. Dla najlepszej kobiety i mężczyzny są to bilety na przejazd Pendolino z Katowic do Gdańska w dwie strony wraz z osobą towarzyszącą. Za zajęcie drugiego miejsca odpowiednio – karty  podarunkowe na zakupy, a za trzecie miejsce – zestawy gadżetów od Miasta Katowice. Czołówka najlepszych kolarzy ze zwycięskiej grupy, z wyłączeniem grupy ogólnej, odbierze nagrody ufundowane przez Katowickie Wodociągi S.A. – vouchery na basen i zestawy gadżetów. Miasto zdecydowało też o nagrodzeniu trzech uczestników wyścigu z najlepszym wynikiem w kategorii do 15 lat, którzy wybiorą się wraz z rodzinami na wystawę „Magia kina" do Bajki Pana Kleksa.
Informacje o wygranych zostaną rozesłane pocztą elektroniczną, na adresy podane w aplikacji podczas rejestracji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również