Zakład Zieleni Miejskiej rozpoczyna sadzenie drzew w ramach zgłoszeń z trzeciej edycji wCOP drzewo. Jeszcze w tym roku, w miejscach wskazanych przez mieszkańców posadzi ich kilkadziesiąt. Na początek to pięć śliw w ogrodzie przedszkola przy ulicy Sokolskiej.
Działająca od kilku lat aplikacja wCOP drzewo, za pomocą której można wskazać lokalizacje dla nowych drzew w mieście, jest bardzo popularna wśród katowiczan. Dzięki dwóm pierwszym edycjom w Katowicach rośnie już ponad 1000 drzew.
Uważamy, że mieszkańcy najlepiej znają swoją okolicę i wiedzą, gdzie drzew potrzeba najbardziej. Oddaliśmy w ich ręce narzędzie, za pomocą którego mogą wskazać, gdzie powinniśmy zasadzić rośliny. Dzięki aplikacji zwiększamy także świadomość mieszkańców i przypominamy, jak ważne w miejskim ekosystemie są drzewa – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dzisiaj miałem okazję wspólnie z Matyldą i jej koleżankami oraz kolegami zasadzić drzewa zgłoszone przez jej tatę, pana Łukasza. Jestem dumny, że mieszkańcy Katowic uczą obywatelskich postaw także tych najmłodszych. Przykładem, gdzie pokazujemy dzieciom jak funkcjonuje miasto, jest także możliwość oddawania przez nie głosów w budżecie obywatelskim – dodaje prezydent.
Obecnie trwa trzecia, rekordowa pod względem liczby zgłoszeń, edycja projektu. Mieszkańcy wskazali łącznie ponad tysiąc lokalizacji! O jej ostatecznym wyniku przekonamy się dopiero po zakończeniu procesu weryfikacji, który jest w końcowej fazie. Ale część zgłoszeń już została oceniona pozytywnie, można więc rozpocząć sadzenie. Zakład Zieleni Miejskiej będzie realizował nasadzenia sukcesywnie, w zależności od warunków pogodowych. Wytypowane zostały miejsca, gdzie trafią m.in.: lipy drobnolistne, głogi szkarłatne, graby pospolite, kasztanowce czerwony i żółty czy klony zwyczajne. Jako pierwsze w czwartek, 8 grudnia, w okolicy Miejskiego Przedszkola nr 48 przy ulicy Sokolskiej zostały wkopane śliwy wiśniowe 'Nigra'. Wspólnie z prezydentem Marcinem Krupą w ich wkopywaniu wzięli udział wychowankowie przedszkola, w tym 6-letnia Matylda, której tata wskazał to miejsce właśnie za pomocą aplikacji.
Mieszkańcy mówią, gdzie sadzić drzewa
Uruchomienie aplikacja wCOP drzewo towarzyszyło Szczytowi Klimatycznemu ONZ COP24, który odbył się Katowicach w grudniu 2018 roku. Od niego wzięła się też jej nazwa. Celem aplikacji jest włączenie mieszkańców w działania na rzecz adaptacji miasta do zmian klimatu i edukacja. Drzewa to same korzyści. Pochłaniają dwutlenek węgla i zanieczyszczenia, produkują tlen, a latem dają cień i obniżają lokalnie temperatury. Dodatkowo pięknie wyglądają, co zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jak pokazują badania, życie w pobliżu zieleni jest dobre dla naszej psychiki.
Projekt wCOP drzewo pokazuje też, jak nowoczesne technologie pozwalają działać na rzecz współuczestniczenia mieszkańców w zarządzaniu miastem. Każdy mieszkaniec może pobrać aplikację na swój telefon i wskazać w niej miejsce, gdzie jego zdaniem powinny się znaleźć nowe drzewa. Działanie aplikacji jest bardzo proste i intuicyjne – wystarczy zaznaczyć lokalizację na mapce i dodać krótki opis. Można także zasugerować rodzaj drzewa. Po zakończeniu zbierania wniosków są one weryfikowane przez Urząd Miasta i jednostki miejskie. Lokalizacje oraz wskazane gatunki są rozpatrywane pod kątem m.in. prawa własności terenu, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, planowanych inwestycji, a także warunków klimatycznych i glebowych czy zgodności kompozycyjnej z okolicznymi terenami. Weryfikacja jest wieloetapowa, a po jej zakończeniu mieszkaniec otrzymuje e-mail z wiadomością o wyniku.
Katowice bardzo aktywnie działają na rzecz zazieleniania miasta. Obecnie trwa przetarg na rewitalizację stawu Kozubek. Rozpoczęła się też modernizacja Stargańca, gdzie powstanie m.in. kąpielisko i plaża. Trwa także postępowanie na zagospodarowanie czterech parków – w Wełnowcu, Kostuchnie, Murckach i Bogucicach-Zawodziu. Z kolei na ul. Warszawskiej prowadzimy remont, w wyniku którego zasadzonych zostanie więcej roślin, a ruch samochodów będzie ograniczony. Dzięki temu zyska ona status miejskiego deptaka, jak to miało miejsce jeszcze na początku zeszłego stulecia. Zwężona i zazieleniona została już aleja Korfantego. Jak widać, robimy bardzo dużo, aby wszyscy mogli cieszyć się po prostu lepszym powietrzem, chłodem w lecie i ładniejszym krajobrazem – podsumowuje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zieleni Miejskiej w Katowicach.
Sadzenie drzew w Katowicach
Oprócz nasadzeń realizowanych w ramach aplikacji wCOP drzewo Zakład Zieleni Miejskiej sadzi drzewa w ramach realizacji zadań z Budżetu Obywatelskiego, Zielonego Budżetu, a także nasadzeń własnych i nasadzeń zastępczych. W ciągu tego roku będą to w sumie 592 drzewa. Do akcji sadzenia drzew włącza się także Nadleśnictwo Katowice. W ciągu roku zasadziło ono prawie 287 tys. sztuk drzew i krzewów.
To przede wszystkim sosna, której w ciągu roku zasadziliśmy 175 tys. sztuk, ale także inne gatunki drzew. Do akcji sadzenia drzew zapraszamy także mieszkańców – to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Wspólne sadzenie drzew odbywało się w kwietniu. Sam las to szereg korzyści – drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze i korzystnie wpływają na klimat – mówi Czesław Greń, leśniczy Leśnictwa Panewnik i rzecznik prasowy Nadleśnictwa Katowice.
Wśród najczęściej sadzonych drzew w Nadleśnictwie Katowice, obok sosny, wymienić można także takie gatunki jak: dąb szypułkowy, buk, jodła, świerk, lipa, klon, olsza, dąb bezszypułkowy czy wiąz. Przypomnijmy, że ponad 40% powierzchni Katowic stanowią lasy.