W 159 rocznicę nadania Katowicom praw miejskich postać Krzysztofa Respondka dołączyła do grona ludzi kultury upamiętnionych w Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim. Rzeźby przedstawiają osoby szczególnie zasłużone dla miasta i regionu w dziedzinie kultury. O tym kogo miasto upamiętnia co roku decydują mieszkańcy.
- Urodziny miasta to z jednej strony czas zabawy, a z drugiej podsumowań i uhonorowania osób zasłużonych dla naszej społeczności. To niezwykle istotne abyśmy pamiętali o osobach, które przyczyniły się do promocji Katowic oraz całego regionu, także poprzez kulturę – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Krzysztof Respondek ma od dzisiaj swoje miejsce w Galerii Artystycznej naszego miasta. Ten ceniony artysta swoim dorobkiem niewątpliwie zasłużył na to szczególne wyróżnienie. Raz jeszcze dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w plebiscycie, bo to wyraz Waszej wdzięczności i pamięci dla twórców, którzy swoim talentem i swoją pracą przyczynili się do rozwoju rodzimej kultury i sztuki – dodaje prezydent.
Wspomnienie artysty
Krzysztof Respondek urodził się 17 lipca 1969 w Miasteczku Śląskim. To absolwent II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach. W 1992 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST we Wrocławiu (wydziały zamiejscowe krakowskiej PWST). W latach 1992–1999 był związany z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, gdzie występował na ogół w musicalach. Był znany ze spektakli takich jak: „Skrzypek na dachu", w którym wcielił się w rolę Żebraka Nauma, „Ania z Zielonego Wzgórza" tu występował jako Gilbert Blythe, „Ocean niespokojny" jako Federico, czy „Na szkle malowane" jako Janosik. Krzysztof Respondek znany był z działalności kabaretowej i stand-uperskiej. 1 stycznia 1999 dołączył do zespołu artystycznego kabaretu Rak. Był również muzykiem - w 2013 r. wydał album pt. „Taki świat kupuję".
Artysta grał w wielu filmach i serialach takich tak: „Święta wojna" jako Ewald, kolega Bercika, reż. Marek Bielecki, „Barbórka" jako Krystian Szewczyk, reż. Maciej Pieprzyca, czy w serialu telewizyjnym „Barwy szczęścia". W 2010 r. zagrał główną rolę w opartym na faktach filmie „Laura", opowiadającym o górniku, który podczas katastrofy górniczej w kopalni Halemba jesienią 2006 przetrwał pod ziemią 111 godzin.
Krzysztof Respondek zmarł 22 grudnia 2023 w Zabrzu.
Uroczyste odsłonięcie rzeźby w Katowicach
Uroczystość odsłonięcia popiersia w Galerii Artystycznej odbyła się 10 września. Wzięli w niej udział: rodzina i przyjaciele artysty, przedstawiciele władz miasta Katowice, dyrektorzy miejskich i wojewódzkich instytucji kultury, artyści, przedstawiciele świata kultury oraz mieszkańcy Katowic.
– Krzysztofa Respondka pamiętamy jako artystę, którego żarty bawiły nas do łez, ale nigdy nikogo nie uraziły – bardzo o to dbał. Zmarł zdecydowanie za szybko. To wielka strata dla całego świata teatralnego i filmowego, a także dla naszego regionu. Kochał Śląsk i Katowice, był wspaniałym ambasadorem całego regionu – wspomina Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Autorem popiersia Krzysztofa Respondka w Galerii Artystycznej Katowic jest artystka rzeźbiarka Katarzyna Fober. Cokół z szarego granitu wraz z podstawą ma 160 cm wysokości, popiersie (odlew w brązie) - 70 cm.
O głosowaniu
W tym roku w głosowaniu wzięło udział blisko 3 tys. mieszkańców. Głosować można było za pomocą formularza on-line lub w formie tradycyjnej. Na 2955 oddanych głosów zdecydowana większość została przesłana internetowo. Niemal 60% osób biorących udział w tegorocznym plebiscycie zagłosowało na Krzysztofa Respondka. Otrzymał on aż 1730 głosów, na drugim miejscu znalazł się Grzegorz Fitelberg z 564 głosami, a na trzecim Erwin Sówka który uzyskał 261 głosów.
W poprzednich latach w ten sposób uhonorowano m.in. Krystynę Bochenek, Zbigniewa Cybulskiego, Jerzego Dudę-Gracza, Henryka M. Góreckiego, Stanisława Hadynę, Wojciecha Kilara, Kazimierza Kutza, Stanisława Ligonia, Jana „Kyksa" Skrzeka, Pawła Stellera, Karola Stryję, Wilhelma Szewczyka, Alfreda Szklarskiego, Aleksandrę Śląską czy Józefa Świdra. W ubiegłym roku miejsce to wzbogaciło popiersie Franciszka Pieczki.