Wiadomości z Katowic

Krzysztof Respondek uhonorowany w Galerii Artystycznej Katowic w 159. urodziny miasta

  • Dodano: 2024-09-11 10:30

W 159 rocznicę nadania Katowicom praw miejskich postać Krzysztofa Respondka dołączyła do grona ludzi kultury upamiętnionych w Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim. Rzeźby przedstawiają osoby szczególnie zasłużone dla miasta i regionu w dziedzinie kultury. O tym kogo miasto upamiętnia co roku decydują mieszkańcy.

- Urodziny miasta to z jednej strony czas zabawy, a z drugiej podsumowań i uhonorowania osób zasłużonych dla naszej społeczności. To niezwykle istotne abyśmy pamiętali o osobach, które przyczyniły się do promocji Katowic oraz całego regionu, także poprzez kulturę – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Krzysztof Respondek ma od dzisiaj swoje miejsce w Galerii Artystycznej naszego miasta. Ten ceniony artysta swoim dorobkiem niewątpliwie zasłużył na to szczególne wyróżnienie. Raz jeszcze dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w plebiscycie, bo to wyraz Waszej wdzięczności i pamięci dla twórców, którzy swoim talentem i swoją pracą przyczynili się do rozwoju rodzimej kultury i sztuki – dodaje prezydent.

Wspomnienie artysty

Krzysztof Respondek urodził się 17 lipca 1969 w Miasteczku Śląskim. To absolwent II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach. W 1992 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST we Wrocławiu (wydziały zamiejscowe krakowskiej PWST). W latach 1992–1999 był związany z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, gdzie występował na ogół w musicalach. Był znany ze spektakli takich jak: „Skrzypek na dachu", w którym wcielił się w rolę Żebraka Nauma, „Ania z Zielonego Wzgórza" tu występował jako Gilbert Blythe, „Ocean niespokojny" jako Federico, czy „Na szkle malowane" jako Janosik. Krzysztof Respondek znany był z działalności kabaretowej i stand-uperskiej. 1 stycznia 1999 dołączył do zespołu artystycznego kabaretu Rak. Był również muzykiem - w 2013 r. wydał album pt. „Taki świat kupuję".

Artysta grał w wielu filmach i serialach takich tak: „Święta wojna" jako Ewald, kolega Bercika, reż. Marek Bielecki, „Barbórka" jako Krystian Szewczyk, reż. Maciej Pieprzyca, czy w serialu telewizyjnym „Barwy szczęścia". W 2010 r. zagrał główną rolę w opartym na faktach filmie „Laura", opowiadającym o górniku, który podczas katastrofy górniczej w kopalni Halemba jesienią 2006 przetrwał pod ziemią 111 godzin.

Krzysztof Respondek zmarł 22 grudnia 2023 w Zabrzu.

Uroczyste odsłonięcie rzeźby w Katowicach

Uroczystość odsłonięcia popiersia w Galerii Artystycznej odbyła się 10 września. Wzięli w niej udział: rodzina i przyjaciele artysty, przedstawiciele władz miasta Katowice, dyrektorzy miejskich i wojewódzkich instytucji kultury, artyści, przedstawiciele świata kultury oraz mieszkańcy Katowic.

– Krzysztofa Respondka pamiętamy jako artystę, którego żarty bawiły nas do łez, ale nigdy nikogo nie uraziły – bardzo o to dbał. Zmarł zdecydowanie za szybko. To wielka strata dla całego świata teatralnego i filmowego, a także dla naszego regionu. Kochał Śląsk i Katowice, był wspaniałym ambasadorem całego regionu – wspomina Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Autorem popiersia Krzysztofa Respondka w Galerii Artystycznej Katowic jest artystka rzeźbiarka Katarzyna Fober. Cokół z szarego granitu wraz z podstawą ma 160 cm wysokości, popiersie (odlew w brązie) - 70 cm.

O głosowaniu

W tym roku w głosowaniu wzięło udział blisko 3 tys. mieszkańców. Głosować można było za pomocą formularza on-line lub w formie tradycyjnej. Na 2955 oddanych głosów zdecydowana większość została przesłana internetowo. Niemal 60% osób biorących udział w tegorocznym plebiscycie zagłosowało na Krzysztofa Respondka. Otrzymał on aż 1730 głosów, na drugim miejscu znalazł się Grzegorz Fitelberg z 564 głosami, a na trzecim Erwin Sówka który uzyskał 261 głosów.

W poprzednich latach w ten sposób uhonorowano m.in. Krystynę Bochenek, Zbigniewa Cybulskiego, Jerzego Dudę-Gracza, Henryka M. Góreckiego, Stanisława Hadynę, Wojciecha Kilara, Kazimierza Kutza, Stanisława Ligonia, Jana „Kyksa" Skrzeka, Pawła Stellera, Karola Stryję, Wilhelma Szewczyka, Alfreda Szklarskiego, Aleksandrę Śląską czy Józefa Świdra. W ubiegłym roku miejsce to wzbogaciło popiersie Franciszka Pieczki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również