Wiadomości z Katowic

Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych

  • Dodano: 2020-12-18 08:15, aktualizacja: 2020-12-18 08:28

W Katowicach odbędą się mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych w formie online.

Do samego końca liczyliśmy, iż uda nam się zorganizować w Katowicach mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych w formie tradycyjnej, ale jesteśmy zmuszeni, by przyjąć wersję online. Jest to rozwiązanie bardzo innowacyjne, szachy dzięki nowym technologiom mają tę alternatywę, z której nie mogą skorzystać inne dyscypliny sportowe – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej.

W imprezie, która odbędzie się w dniach 18-20 grudnia, udział weźmie ponad dwa tysiące europejskich szachistów, a centrum dowodzenia imprezy będzie w Katowicach.

Na razie lista zgłoszeń nie jest jeszcze zamknięta, ale wiadomo, że za pośrednictwem Internetu w katowickim turnieju udział wezmą najlepsi szachiści Europy. Zaproszenia trafiły m.in. do polskich arcymistrzów Jana Krzysztofa Dudy, Mateusza Bartela, Radosława Wojtaszka, czy katowiczanina Daniela Sadzikowskiego.

Mistrzostwa Europy rozgrywane w Polsce dają bardzo dużą dawkę motywacji, by pokazać się na własnym podwórku z dobrej strony. Jakiejś wielkiej presji nie ma, ale taka impreza na pewno będzie ważna dla każdego Polaka, który jest miłośnikiem szachów – mówi Sadzikowski.

Mam nadzieję, że wygra Polak, nawet jeśli nie będę to ja. Jeśli nic się złego nie wydarzy i wystartuję w tym turnieju, to obiecuję, że zrobię wszystko, by go wygrać – mówi Jan Krzysztof Duda, który nie ukrywa, że lubi grać w błyskawiczną odmianę szachów.

Szachy błyskawiczne i szachy klasyczne to jak dwie różne gry. Wiadomo, że szachy błyskawiczne są zdecydowanie szybsze, tu nie ma czasu na liczenie, a gra się opiera głównie na intuicji. A ja jestem zawodnikiem intuicyjnym.

Po raz pierwszy mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych w Katowicach odbyły się w 2017 roku i były z pewnością jednym z największych wydarzeń w historii Europejskiej Unii Szachowej. Wypełniona hala Spodek, wspaniała atmosfera i świetna organizacja zawodów sprawiły, że w 2018 roku Katowice otrzymały prawo goszczenia uczestników mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych w 2020 i 2021 roku.

To ewenement, gdyż zazwyczaj prawo organizacji imprez przyznaje się tylko jednorazowo i najczęściej są to stolice państw. Współpraca z prezydentem Katowic była jednak na tyle dobra, że zdecydowano się powtórzyć tę imprezę – dodaje Turlej.

Prezydent miasta Marcin Krupa nie ukrywa, iż jest dumny z faktu, że Katowice, które razem z Ministerstwem Sportu wsparły organizacje grudniowych mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych, są najbardziej „szachowym” miastem w Polsce.

Możliwość goszczenia, choć niestety tylko wirtualna, najlepszych szachistów Europy jest dla nas dużym wyróżnieniem. Pozyskanie tak prestiżowej imprezy to m.in. wynik znakomitej współpracy ze Śląskim Związkiem Szachowym, a także Łukaszem Turlejem, wiceprezydentem FIDE. Choć szachy przeżywają swój renesans dopiero w tym roku – to jednak w Katowicach od wielu lat wspieramy miłośników tego sportu, a szachiści Wasko HETMAN GKS Katowice w minionej dekadzie aż siedmiokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium drużynowych mistrzostw Polski. Podczas zbliżających się mistrzostw oczywiście najmocniej będziemy trzymać kciuki za zawodników GieKSy i wszystkich Polaków. Jestem przekonany, że impreza ta przyczyni się do dalszej popularyzacji szachów w Polsce, a Katowice będą w kolejnych latach gospodarzem wielu międzynarodowych zawodów – mówi prezydent Krupa.

Gdyby nie pandemia koronawirusa, obecny czas byłby najlepszym z możliwych, by organizować w Polsce wielką imprezę szachową. Jan Krzysztof Duda, który w październiku zadziwił świat przerywając serię 125 partii klasycznych norweskiego mistrza świata Magnusa Carlsena, znalazł się bowiem w elitarnej dwudziestce kandydatów do miana Sportowca Roku 2020 w najstarszym polskim plebiscycie, więc o szachach mówi się bardzo wiele.

Świetną robotę robi też bijący rekordy popularności serial „Gambit Królowej” z udziałem Marcina Dorocińskiego. To wszystko sprawia, że szachistów przybywa, a szachy pojawiły się w popkulturze i stają się coraz bardziej popularne – dodaje Turlej.

W dobie pandemii, szachy wydają się też być jednym z nielicznych sportów, który wręcz mógł zyskać na wprowadzeniu lockdownu, a na pewno nie stracił. Choć oczywiście gra w szachy „twarzą w twarz” i online różnią się, to jednak trudno znaleźć sport, który można w tak łatwy sposób przenieść do sieci.

Wiadomo, że odpada element psychologiczny, który w normalnej grze jest bardzo istotny. Zawodnicy są od siebie w odległości metra, mogą pokazywać pewność siebie, która wpłynie na rywali. Z postawy przeciwnika można bardzo wiele wyczytać. Choć granie w Internecie było już wcześniej mocno popularne, ale pandemia wpłynęła na to bardzo mocno. Liczba użytkowników aplikacji internetowych związanych z szachami od listopada została podwojona – wyjaśnia Turlej.

Na najlepszych zawodników Mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych czekać będą, oczywiście oprócz medali, także nagrody finansowe. Kibice będą mieli możliwość obserwowania zmagań szachistów przez Internet.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również