Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Muzeum Śląskie zaprasza!

  • Dodano: 2014-11-19 08:15, aktualizacja: 2014-11-18 17:37
WYKŁADY/ SPOTKANIA/ WARSZTATY
 
Filmowa rozbiegówka w CSP. Ars Electronica
Pokaz filmów prezentowanych w trakcie wydarzenia odbywającego się co roku w Austrii, poświęconego sztuce i technologii elektronicznej
20 listopada / 17.00 / wstęp wolny / Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1
W dziewięćdziesięciominutowej pigułce uczestnicy zobaczą wszystko to, co najlepsze i najciekawsze w animacji komputerowej (i nie tylko) obecnie na świecie. Różnorodność filmów wynikająca z inwencji twórców, kreatywności oraz nieustannych poszukiwań nowych form wyrazu spowoduje, że w ciągu jednego pokazu widzowie będą mieli szansę zapoznania się z duchem audiowizualnego eksperymentatorstwa.
 
 
Prowadzenie i wybór filmów prezentowanych w 2013 roku – dr hab. Piotr Zawojski
 
 
Muzeum Śląskie na Targach Książki w Katowicach
21–23 listopada / Hala Widowiskowo-Sportowa "Spodek"/ stoisko nr 9
Już od 30 lat tworzymy publikacje, w których opowiadamy Państwu o Górnym Śląsku. Sztuka, fotografia, architektura, tradycje, kultura oraz historia tego wyjątkowego regionu stanowią dla nas ciągłą inspirację. Naszym odbiorcom szczególnie gorąco polecamy najnowsze albumy wydane w pięknej szacie graficznej: Architekturę Katowic w latach międzywojennych 1922–1939 Waldemara Odorowskiego, katalogi zbiorów z bogatej kolekcji pocztówek, zabawek, rzeźby czy plakatu, monografie, które przybliżają twórczość tak wybitnych dla Śląska artystów intuicyjnych, jak Erwin Sówka czy Jan Nowak, publikacje z dziedziny historii czy archeologii oraz prace z kręgu scenografii teatralnej. Polecamy również publikacje dla najmłodszych, pięknie ilustrowane książeczki o przygodach duszka Jaroszka, które uczą, bawią i przybliżają młodemu pokoleniu gwarę śląską. Na naszym stoisku znajdą Państwo także gadżety związane z regionem i sztuką.
 
Na czas targów książki, specjalnie dla Państwa, przygotowaliśmy wyjątkowe propozycje cenowe.
 
Piątka ze sztuki, czyli pięć odsłon wystaw stałych Muzeum Śląskiego
Prezentacja obrazu Teofila Ociepki
Spotkania z wybranym dziełem sztuki, kącik zabaw plastycznych dla dzieci, oprowadzanie po wnętrzach nowej siedziby
22 listopada / godz. 12.30 / wstęp wolny / Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1
 
Namalowany w 1959 roku obraz Teofila Ociepki Dżungla Wielka jest jednym z najciekawszych dzieł „mistrza z Janowa” w zbiorach polskich muzeów. Wokół artysty, przedstawiciela polskiej sztuki naiwnej, którego obrazy znajdują się w kolekcjach muzealnych i  prywatnych w Polsce i za granicą, narosło wiele legend i mitów. Nic więc dziwnego, że prezentowany obraz stanie się atrakcją wkrótce udostępnionej zwiedzającym stalej Galerii plastyki nieprofesjonalnej.
 
Prowadzenie – Sonia Wilk
 
Przemiesz(cz)anie. Sztuka polska po 1945 roku. Wykłady z historii sztuki
Naznaczeni. Trauma wojenna i postpamięć w sztuce
22 listopada / godz. 15.30 / wstęp 5,00 zł / Muzeum Śląskie w Katowicach, al. W. Korfantego 3
 
Jak zauważyła Anda Rottenberg, „naznaczenie wojną stało się jedną z najbardziej charakterystycznych cech polskiej sztuki współczesnej”. Tematyka dotycząca II wojny światowej nieustannie powraca w twórczości kolejnych pokoleń. Dotyczy to także artystów, którzy nigdy jej nie doświadczyli. Od klocków Lego do sadzenia drzew – artyści współcześni starają się odnaleźć swój sposób opowiadania o wojnie.
Prowadzenie – Agata Stronciwilk
 
WYSTAWY
Byt niebytu. Malarstwo Władysława Wałęgi
do 8 lutego 2015
 
Obrazy Władysława Wałęgi odznaczają się onirycznym nastrojem. Odnajdziemy w nich odwoływanie się do podświadomości, zatracanie granicy pomiędzy tym, co wyobrażone a tym, co realne.  Artysta, używając symbolu, nazywa i dookreśla swoje lęki, a zarazem je artykułuje, dokonując samoleczenia. Malarstwo stało się dla artysty nie tylko sposobem wypowiedzi i autoterapią, ale także źródłem satysfakcji.
 
Kurator: Sonia Wilk
 
Oczami śląskich fotografów – 2. edycja
do 11 stycznia 2015
Aby wykonać dobre zdjęcie, trzeba wykazać się nie lada cierpliwością podczas wielogodzinnego wyczekiwania na odpowiedni moment czy „obiekt”. Efekty takich polowań można zobaczyć na wystawie prezentującej fotografie autorstwa członków Okręgu Śląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
 
Kurator: Agata Sady
 
 
„A jak sie wojna zaczła…” Górnoślązacy na Wielkiej Wojnie 1914-1918
do 22 lutego 2015
Pierwszy konflikt zbrojny w skali światowej, zwany Wielką Wojną, obalił nie tylko porządek polityczny na naszym kontynencie, ale także przeobraził styl życia i mentalność wszystkich mieszkańców Europy, w tym także pruskiej oraz austriackiej części Górnego Śląska. Jak duże piętno odcisnęła I wojna światowa na losach Górnoślązaków dowiemy się z wystawy prezentowanej w Muzeum Śląskim. 
 
Kuratorzy: Michał Witkowski, Paweł Parys
 
 
Siła dokumentu. Stanisław Jakubowski. Fotografia
do 15 stycznia 2015
Górnicze akcje ratunkowe, pożar rafinerii w Czechowicach czy pionierska operacja przeszczepu serca przeprowadzona przez zespół medyczny prof. Zbigniewa Religi – to tylko przykładowe sytuacje z wielu, które można było obserwować dzięki zdjęciom Stanisława Jakubowskiego, pierwszego Polaka nagrodzonego złotym medalem w prestiżowym konkursie World Press Photo w kategorii fotoreportażu.
 
Kurator: Danuta Kowalik-Dura
 
 
Jerzego Zitzamana folklor z baśni i ludowej tradycji
do 23 grudnia // Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego, ul. T. Dobrowolskiego 1 w Katowicach
 
Wystawa prezentująca prace Jerzego Zitzmana – malarza, scenografa, reżysera teatralnego, twórcy filmów animowanych oraz inicjatora Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej. Zitzman był współzałożycielem i wieloletnim dyrektorem Teatru Lalek „Banialuka”, związanym również ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora „Ateneum” oraz bielskim Studiem Filmów Rysunkowych.
 
Kurator: Magdalena Czerny-Kehl 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.