Wiadomości z Katowic

Najlepszy film wszechczasów wyświetlany w Kinie Kosmos

  • Dodano: 2016-03-11 09:15
Wiosnę w kinie należy powitać godnie. Organizatorzy Klubu Filmowego Ambasada mając na myśli godnie myślą: „przedstawić niekwestionowane arcydzieło kinematografii”. Takich w historii nie ma wiele, ale „Zawrót głowy” w reżyserii Alfreda Hitchcocka z pewnością do nich należy.
 
 
Właśnie ten film zostanie wyświetlony w Kinie Kosmos już 22 marca o godzinie 18.30. 
 
 
Oto prawdziwe wyzwanie: obejrzeć na nowo film uznawany powszechnie za najlepszy w historii kina. „Zawrót głowy” Alfreda Hitchcocka zwycięża w wielu prestiżowych plebiscytach, wyprzedzając dotychczasowego faworyta, czyli „Obywatela Kane’a” Orsona Wellesa. Niektórzy wskazują, że jest to znacząca zmiana: od dynamicznej, nowatorskiej narracyjnie opowieści-zagadki do filmu-fantazji, ulepionego z marzeń i koszmarów sennych.
 
 
„Zawrót głowy” to zarazem jedno z najdziwniejszych dzieł Hitchcocka: fascynujące, okrutne, straszne i gorzkie. Zastanowimy się wspólnie, czy czytanie filmu poprzez prywatne obsesje reżysera ma jakikolwiek sens, a także postawimy kilka nieoczywistych pytań. Kim jest Judy i dlaczego zwykle bardziej interesuje nas Madeleine (obie grane przez Kim Novak)? Czy „Zawrót głowy” to „porządny” hollywoodzki film? W których miejscach wymyka się takiemu ujęciu? Czy Hitchcock i kompozytor Bernard Herrmann nakręcili współczesny dramat muzyczny godny Richarda Wagnera? Czy „Zawrót głowy” przemawia do nas także językiem kiczu?
 
 
Przede wszystkim jednak obejrzymy wreszcie film Hitchcocka na dużym ekranie – może dzięki temu ujawni on jeszcze więcej tajemnic niż podczas seansu w domowym zaciszu.
 
 
Prelekcję do filmu i dyskusję po seansie poprowadzi Sebastian Smoliński – amerykanista i krytyk filmowy, laureat III miejsca w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka.
 
 
 
Bilety do nabycia w kasie Kina Kosmos. Cena: 8/10 zł.
 
 
 
 
Najlepszy film wszechczasów wyświetlany w Kinie Kosmos

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.