Wiadomości z Katowic

Najpiękniejsze katowickie kamienice

  • Dodano: 2021-09-21 14:45, aktualizacja: 2021-09-24 12:40

Chodząc ulicami Katowic, warto rozejrzeć się i zobaczyć jak wiele wspaniałych budynków możemy tu znaleźć.  Najwięcej zabytkowych kamienic znajduję się w centrum miasta, ale nie brakuję ich też w innych dzielnicach. Część z nich jest po renowacji i przebudowie, inne natomiast mimo wielu zniszczeń i fatalnego stanu dalej zachwycają przechodniów swoim urokiem i oryginalnością. Remonty starych kamienic ciągle trwają, każdego roku odnawiane są kolejne budynki,  a odrestaurowane fasady zaskakują katowiczan i turystów.

 Kamienica Pod Butem

Kamienicę pod Butem wzniesiono częściowo w roku 1903, jednak ważniejsze przebudowy były dokonane 4 lata później. Obecnie budynek to dwie połączone ze sobą kamienice. Lewą część zbudowano w 1903 w stylu secesyjno-neogotyckim, a prawą (z 1907) w stylu secesyjno-modernistycznym. Do dzisiejszego dnia w kamienicy zachowała się oryginalna stolarka drzwi i okien. Obiekt znajduję się przy ulicy 3 maja 6 oraz 8.

fot. Wikipedia

Kamienica Oswalda Findeisena

Kamienica Oswalda Findeisena znajduję się przy ulicy 3 maja 13, a gdy tylko została wzniesiona była własnością katowickiego kupca Findeisena- stąd dzisiejsza nazwa.  Po II wojnie światowej budynek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Kamienicę zbudowano w latach sześćdziesiątych XIX wieku, w stylu neobarokowym, który zmienił się na styl neorenesansowy w trakcie przebudowy w latach dziewięćdziesiątych XIX. Szata stylu neorenesansowego pozostała do lat dzisiejszych.  W 2011 kamienicę nadbudowano, a na poddaszu utworzono pomieszczenia biurowe. Obecnie ceny wynajmu powierzchni handlowej w tym budynku są najwyższe w całych Katowicach.

fot. Wikipedia

Dom Ferdmanna

Dom Ferdmanna to zabytkowa kamienica, wzniesiona na początku XX wieku przy ulicy Wojewódzkiej 50. Obiekt został zbudowany jako dom własny architekta Kurta Ferdmanna, w stylu secesyjnym. W dwudziestoleciu międzywojennym znajdowała tam się siedziba fabryki czekolady. Kamienica przyciąga uwagę przechodniów elewacją porośniętą w dużej mierze roślinnością. W środku budynku zachowały się oryginalne drewniane schody.

fot. Wikipedia

Kamienica przy ulicy Mickiewicza 22

Kamienica ta została zbudowana w 1906 roku, a zaprojektował i zbudował ją niemiecki zakład budowlany Perla i Trappa, z siedzibą w Katowicach. W kolejnych dekadach w budynku znajdowały się restauracje, winiarnie, cukiernie i różne sklepy. Obecnie w kamienicy mieści się także restauracja, pub oraz kantor wymiany walut.

fot. Wikipedia

Kamienica przy ulicy Stawowej 13

Kamienica przy ulicy Stawowej 13, znajduję się na rogu ulicy Stawowej oraz 3 Maja. Została wniesiona w 1893 roku przez firmę Ignatza Grąźnfelda - niemieckiego architekta. W dwudziestoleciu międzywojennym obiekt był własnością przedsiębiorstwa Caesar-Wollheim. W budynku miało swoje siedziby wiele firm takich jak: Bawarskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe, katowicki oddział spółki "Polski Lloyd" czy Zjednoczone Kopalnie Górnośląskie "Progress". W lokalu na pierwszym piętrze odbywały się zebrania Związki Żydów Uczestników Walk o Niepodległość Polski. W XX wieku kamienica była wielokrotnie przebudowywana i remontowana przez innych rzeźbiarzy i architektów. W 2002 budynek legł poważnym zniszczeniom, ze względu na pożar. Do 2007 przeprowadzono kompleksowy remont budynku.

fot. Wikipedia

Kamienica przy ulicy Warszawskiej 5

Kamienicę przy ulicy Warszawskiej 5 zbudowano w 1890 roku, według projektu Arthura Hauslera. Przez lata kamienica była rozbudowywana: w 1891 rozbudowano oficynę tylną, natomiast w 1898 dokonano przebudowy parteru. Obiekt wyremontowano w pełni w latach 2011-2012. W latach dwudziestych XX wieku właścicielem budynku był Stanisław Beszczyński- powstaniec śląski oraz polski działacz niepodległościowy. Budynek cieszył się popularnością, bowiem mieszkała tam sławna polska poetka Pola Gojawiczyńska, a także w kamienicy mieściła się Siedziba Okręgu Śląskiego Zespołu Polskich Artystów Fotografików. Obecnie obiekt jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków miasta Katowice.

fot. Wikipedia

Budynek dawnej kawiarni "Wojko"

Budynek dawnej kawiarni "Wojko" to zabytkowa kamienica, której budowa trwała do końca XIX wieku. W latach międzywojennych istniała tam kawiarnia oraz żydowska sala modlitwy. Czterokondygnacyjny budynek wpisano do rejestru zabytków w 1983 roku.

fot. Wikipedia


Źródło: Zofia Nowak /fot.Wikipedia

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również