Wiadomości z Katowic

Nowy Nikiszowiec z szansą na "architektonicznego Oskara"

  • Dodano: 2021-02-03 14:15

Projekt osiedla Nowy Nikiszowiec został nominowany do prestiżowej nagrody architektonicznej imienia Miesa van der Rohe. Powstał w pracowni 22ARCHITEKCI. Katowickie osiedle to ponad pół tysiąca mieszkań, które powstają w sąsiedztwie historycznego Nikiszowca. Układ jego kwartałów, zielone podwórka, a także kolor elewacji i ozdobne detale były inspiracją dla autorów nominowanego projektu.

Nagroda Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej została ufundowana przez Komisję Europejską i Fundację Miesa van der Rohe. Pierwszy raz przyznano ją ponad 30 lat temu. To prestiżowe wyróżnienie dla najlepszych projektów trafia do architektów co dwa lata. Nominacje są zgłaszane przez ekspertów z Europy, krajowe stowarzyszenia zrzeszone w ramach Rady Architektów Europy oraz komitet doradczy nagrody. 

- Można powiedzieć, że jest to taki architektoniczny Oskar dla europejskich projektantów. Zawsze marzyliśmy o takim zaszczycie. Dlatego sama nominacja, nawet jeżeli jeszcze to długa droga do otrzymania tej nagrody, napawa nas ogromną duma i satysfakcją. Nasza praca została doceniona – podkreśla Aleksander Drzewiecki, wspólnik w pracowni 22ARCHITEKCI.


Nowy Nikiszowiec nawiązuje skalą do swojego przeszło stuletniego sąsiada

Na rzutach i zdjęciach z góry wyraźnie widać, jak projektanci przenieśli kształt jego kwartałów. Każdy z nich ma swój dziedziniec wypełniony zielenią. W nawiązaniu do dawnych gospodarczych funkcji podwórek starego Nikiszowca powstaną tu ogródki społeczne, gdzie mieszkańcy będą mogli uprawiać warzywa i inne rośliny. Projektanci postawili na dobrze urządzone przestrzenie wspólne, co zapewni komfort jego mieszkańcom i będzie sprzyjać rozwijaniu relacji sąsiedzkich.

- Nie lubię osiedli, które są odgrodzone od miasta, dlatego podoba mi się ten podział między przestrzenią ogólnodostępną i półpubliczną. Plac i droga pomiędzy poszczególnymi kwartałami to takie miejsce do którego może przyjść każdy. Z kolei  do klatek schodowych wchodzimy bezpośrednio z kwartałów wydzielonych przez bramy, dlatego stanowią część, z której będą korzystać głównie mieszkańcy. Dodatkowo dziedzińce, tworzące sąsiedzki, społeczny klimat wydają mi się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, które zostało zaczerpnięte ze starego Nikiszowca – zaznacza Karolina Bielonko, 22ARCHITEKCI.

Kolorystyka elewacji również odnosi się bezpośrednio do nikiszowskich tradycji. Fasada mieni się w kilku ceglanych odcieniach, które układają się w charakterystyczny wzór. Ten szlachetny efekt uzyskano dzięki zastosowaniu tynku z cząstkami kwarcu i miki. 

- Dwie rzeczy pomiędzy którymi staraliśmy się znaleźć balans, czyli pewne efekty estetyczne, które chcieliśmy osiągnąć, ale jednocześnie bardzo duża funkcjonalność, żeby nie poświęcać się w całości estetyce. Chcieliśmy, by to osiedle było dostępne, by było łatwo się po nim poruszać, by te mieszkania były wygodne do mieszkania, by były jasne, by były przestronne i jednocześnie funkcjonalne, by po prostu dobrze się tam mieszkało – dodaje Weronika Misiak, 22ARCHITEKCI.


Czy Nowy Nikiszowiec ma szansę na nagrodę? 

Tego dowiemy się już niedługo. Laureat nagrody otrzyma  60 tysięcy euro i statuetkę przedstawiająca budynek Pawilonu Niemieckiego z Wystawy Światowej w 1929 roku autorstwa Miesa van der Rohe. Oto harmonogram na rok 2021 - 2022:

  • styczeń 2021 – ogłoszenie realizacji nominowanych do EU Mies Award 2022 w pierwszej fazie;
  • wrzesień 2022 – ogłoszenie realizacji nominowanych do EU Mies Award 2022 w drugiej fazie;
  • styczeń 2022 – ogłoszenie tzw. krótkiej listy EU Mies Award 2022;
  • luty 2022 – ogłoszenie 5 finalistów EU Mies Award 2022;
  • kwiecień 2022 – ogłoszenie zwycięzców EU Mies Award 2022;
  • maj 2022 – UE Mies Award Day z ceremonią wręczenia nagród i wernisażem objazdowej wystawy EU Mies Award 2022.
Nowy Nikiszowiec z szansą na "architektonicznego Oskara"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również