Wiadomości z Katowic

Piotr Uszok zostanie honorowym katowiczaninem? Marcin Krupa złożył wniosek

  • Dodano: 2022-07-28 13:15

Prezydent Katowic poinformował o złożeniu wniosku o przyznanie tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Katowice” Piotrowi Uszokowi, byłemu włodarzowi miasta. Radni z komisji organizacyjnej poparli ten pomysł.

W trakcie środowej komisji organizacyjnej Rady Miasta w Katowicach radni zdecydowali się poprzeć złożony wcześniej przez Marcina Krupę Przewodniczącemu Rady Miasta Katowice. Włodarz miasta stara się o przyznanie tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Katowice” Piotrowi Uszokowi, będącemu w latach 1998-2014 prezydentem Katowic.

Wniosek przedstawił szef Rady Miasta Katowic i jednocześnie przewodniczący komisji organizacyjnej, Maciej Biskupski, który poinformował później na swoim profilu na Facebooku, ze inicjatywa została poparta przez radnych jednogłośnie.

Piotr Uszok Honorowym Obywatelem Katowic? Marcin Krupa złożył wniosek

W tym roku – zgodnie z tradycją przyznawania honorowego obywatelstwa w rocznicę przyznania Katowicom praw miejskich 11 września 1865 roku -  Honorowym Obywatelem Katowic zostanie były prezydent miasta. W tym roku uroczysta sesja, w trakcie której Uszok otrzyma tytuł będzie miała miejsce 12 września.

Marcin Krupa w uzasadnieniu wniosku przekonuje, że za rządów swojego poprzednika – który zresztą udzielił mu poparcia podczas wyborów samorządowych w 2014 roku – Katowice „z miasta węgla stały się stolicą ponad dwumilionowej metropolii, która postawiła na kulturę”.

Katowice, podobnie jak wiele miast poprzemysłowych, musiały się zmierzyć z postępującymi zmianami społeczno-gospodarczymi. Piotr Uszok, ówczesny prezydent Katowic, w swoich śmiałych planach zakładał, że w przyszłości kultura i turystyka biznesowa będą odgrywały dużą rolę w rozwoju miast takich jak nasze. Wierzył, że była to niepowtarzalna szansa dla Katowic, które szukały wtedy swojego wyróżnika na mapie Polski i Europy. Po kilku latach okazało się, że decyzja Piotra Uszoka o utworzeniu Strefy Kultury stała się kołem zamachowym przemiany całych Katowic. Dzięki tej decyzji Katowice mogły aspirować o organizację najważniejszych wydarzeń, a wśród nich Szczyt Klimatyczny ONZ oraz Światowe Forum Miejskie, a także skutecznie starać się o tytuł miasta muzyki UNESCO - wyjaśnił.

Przypomniał również, że w trakcie wszystkich kadencji od 1998 roku prezydentura Piotra Uszoka charakteryzowała ponadpartyjny i ponad instytucjonalny charakter. Nie da się ukryć, że były prezydent przez lata rządów cieszył się dużym społecznym poparciem, a także szacunkiem nawet ze strony przeciwników, którzy jednak nie omieszkali wielokrotnie krytykować jego poczynania. Wielu osobom nie podobało się skupienie na potężnych inwestycjach kosztem interesów mieszkańców, tworzenie wokół swojego stanowiska politycznego środowiska „pochlebców” czy przeładowanie reklamami miasta. Jednak trudno odebrać Uszokowi to, że przez blisko 16 lat pełnienia stanowiska zapisał się w historii Katowic.

On sam uważał, że zrównoważony rozwój miasta wymagał współpracy wszystkich podmiotów od nauki przez biznes do samorządu. Dobrym przykładem tak rozumianej polityki była bliska współpraca samorządu z uczelniami wyższymi i prywatnymi przedsiębiorcami. Efektem tej współpracy były nie tylko decyzje o budowie biurowców, centrów handlowych, obiektów uniwersyteckich, budynków mieszkalnych czy o tworzeniu przyjaznych przestrzeni publicznych, ale i wspólna troska o rynek pracy. Właśnie te działania wpłynęły na rozwój Katowic, a tym samym mieszkańców, którzy mogli odnaleźć wiele nowych miejsc pracy, które w momencie rozpoczęcia transformacji były kluczowe. Dzisiaj właśnie tę politykę rozwijamy stawiając na kulturę, przemysł czasu wolnego, ale i śmiało podążając w kolejne inwestycje nadające nowe funkcje kopalni – mam tu na myśli HUB Gamingowo-Technologiczny, który realizujemy na terenach dawnej kopalni Wieczorek – wyjaśnił dalej Marcin Krupa.

Piotr Uszok jest absolwentem Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Przez lata pracował w Kopalni Węgla Kamiennego Murcki. Po przemianie ustrojowej niemal od razu wszedł w działalność samorządową – został radnym później mianowano go na wiceprezydenta i finalnie prezydenta Katowic (po raz pierwszy został mianowany na to stanowisko przez Radę Miasta, a jego kandydaturę wysunęła Akcja Wyborcza Solidarność).

Później – z racji zmian w prawie wyborczym - Piotr Uszok trzykrotnie startował w wyborach samorządowych, wygrywając za każdym razem. W 2014 roku zrezygnował z kandydowania, nominując na swojego następcę Marcina Krupę.

W trakcie prezydentury Piotra Uszoka Katowice odnotowały znaczący progres, stając się jedną z wiodących polskich metropolii. Miasto doczekało się odpowiedniej perspektywy rozwojowej, zyskało na atrakcyjności dla inwestorów, szeroko otworzyło się na nowoczesne technologie. Szybko rosnące wskaźniki jakości życia katowiczan, zostały docenione nie tylko w profesjonalnych rankingach, ale i przez samych mieszkańców, którzy potwierdzali swoje wysokie zaufanie wobec polityki realizowanej przez prezydenta. To wszystko, wsparte wieloletnim zaangażowaniem na rzecz Polski Małych Ojczyzn stawiają Piotra Uszoka w szeregu najwybitniejszych przedstawicieli krajowego samorządu od momentu jego restytucji. To w dużej mierze dzięki niemu dzisiejsze Katowice - stolica Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – odbierane są jako jedno z najnowocześniejszych miast w Polsce – przedstawił znaczenie byłego prezydenta Katowic Marcin Krupa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również