Katowickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej konsekwentnie stawia na ekologię. Tym razem, zamiast kolejnych zeroemisyjnych autobusów, spółka inwestuje w odnawialne źródła energii. Ogłoszono przetarg na montaż ponad tysiąca paneli fotowoltaicznych na dachu zajezdni przy ulicy Mickiewicza 59.
Transport publiczny coraz bardziej ekologiczny
PKM Katowice od lat modernizuje flotę, aby była bardziej przyjazna środowisku. Już ponad połowa pojazdów spełnia normę emisji EURO 6, a jedna czwarta – jeszcze bardziej rygorystyczną normę EEV. W ostatnich latach flota wzbogaciła się o autobusy hybrydowe oraz zasilane gazem CNG, a niedawno podpisano umowę na zakup 30 nowych autobusów elektrycznych, które trafią na ulice miasta do połowy przyszłego roku.
Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreśla, że nowoczesny i komfortowy transport może mieć kluczowe znaczenie dla mieszkańców przy wyborze środków komunikacji. Od 2019 roku PKM Katowice korzysta z autobusów elektrycznych, a teraz będzie mógł je ładować energią pochodzącą z własnych paneli słonecznych.
Szczegóły inwestycji
Nowa instalacja fotowoltaiczna obejmie 1041 paneli o łącznej mocy szczytowej około 400 kW, co pozwoli na roczną produkcję ponad 465 MWh energii elektrycznej. Panele będą wykonane ze szkła hartowanego z powłoką antyrefleksyjną, a ich powierzchnia zajmie 2250 m², czyli tyle, ile 11 kortów tenisowych.
Oprócz paneli, na terenie zajezdni powstanie magazyn energii o pojemności do 900 kW. Będzie on wyposażony w zasobnik energii, transformator oraz systemy sterowania i bezpieczeństwa, w tym wykrywania i gaszenia pożaru oraz klimatyzacji. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 7 miesięcy na realizację inwestycji.
Zróżnicowane napędy w taborze PKM Katowice
Obecnie flota PKM Katowice liczy 247 autobusów, z czego:
- 28 to pojazdy elektryczne,
- 8 zasilanych jest gazem,
- 22 to autobusy hybrydowe,
- 3 autobusy wodorowe zostaną użyczone przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.
Ekologiczne inwestycje w Katowicach
PKM Katowice nie jest jedyną miejską spółką, która inwestuje w odnawialne źródła energii. W styczniu 2023 roku powstał Katowicki Klaster Energii, którego celem jest zwiększenie samowystarczalności energetycznej i ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Należą do niego m.in. MPGK, PKM Katowice i Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.
Pod koniec 2023 roku uruchomiono farmę fotowoltaiczną na terenie MPGK przy ulicy Żwirowej. Ponad 2000 paneli zamontowanych na nieczynnej kwaterze składowiska odpadów dostarcza energię do Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów. W 2024 roku instalacja wyprodukowała ponad 1250 MWh energii, a koszt inwestycji wyniósł 4,6 mln zł.
Dodatkowo na budynkach pięciu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Katowicach zamontowano 219 paneli fotowoltaicznych, co kosztowało 310 tys. zł.