Wiadomości z Katowic

Podsumowanie gospodarki odpadami w Katowicach i plany na 2021 rok

  • Dodano: 2021-02-04 08:30, aktualizacja: 2021-02-04 08:52

Ponad 110 000 ton odebranych odpadów, nowa strona internetowa i powiększenie taboru samochodowego – to kilka najważniejszych aktywności Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach w 2020 roku.

Jakie zmiany i nowości w gospodarce odpadami czekają mieszkańców Katowic w 2021?

Zgodnie z wstępnymi analizami Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach, miniony rok nie różnił się znacząco od wcześniejszych, pod względem ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców miasta. Niewielki spadek w tym zakresie można było zaobserwować jedynie w pierwszej połowie roku. W całym roku 2020 roku MPGK odebrało od mieszkańców Katowic i przekazało do dalszego przetworzenia ponad 110 tys. ton odpadów. Wydano ponad 1,6 miliona worków do selektywnej zbiórki surowców i odpadów biodegradowalnych, a w mieście rozstawionych jest już około 35 tys. sztuk pojemników na odpady.

Analizy pokazują też, że stopniowo rosną liczby związane z segregacją odpadów, choć w tym względzie mamy jeszcze sporo do nadrobienia.

– Budujący jest fakt, że z roku na rok rośnie ilość odpadów odbieranych w sposób selektywny (m.in. szkło, makulatura, tworzywa sztuczne, gabaryty, odpady bio). Stanowią one już nieco ponad 40% całego strumienia odpadów – mówi Robert Potucha, wiceprezes katowickiego MPGK.

– Mamy nadzieję, że dzięki dobrej woli mieszkańców, wspólnemu ekologicznemu podejściu do sprawy i zmianom legislacyjnym promującym m.in. wytwarzanie opakowań z surowców pochodzących z recyklingu, uda się osiągnąć poziomy wyznaczone w Unii Europejskiej na rok 2025 i później jeszcze bardziej rygorystyczne na lata 2030 i 2035 – dodaje.

Warto pamiętać, że system przetwarzania odpadów w Katowicach jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Katowice przodują w aglomeracji m.in. pod względem częstotliwości odbioru odpadów: ulegających biodegradacji, wielkogabarytowych i budowlanych.

Więcej pojazdów – rozwój elektromobilności

W 2020 roku flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej zasiliły m.in. nowe śmieciarki. To kolejny krok w podnoszeniu poziomu elektromobilności, nowe pojazdy są bowiem napędzane gazem ziemnym. Aktualnie przedsiębiorstwo posiada już 11 ekologicznych jednostek o napędzie gazowym. Wcześniej zakupiono też zamiatarkę, która z kolei zasilana jest elektrycznie (znalazła ona swoje zastosowanie również podczas dezynfekcji przestrzeni miejskich).

W 2021 roku MPGK zamierza powiększyć tabor o co najmniej 6 kolejnych ekologicznych pojazdów

Do końca 2022 roku mają one stanowić 10 procent całej floty MPGK, a do 2025 – 30 procent. Atuty tego rozwiązania są także ekonomiczne – to potencjalna oszczędność na kosztach paliwa.

Nowa strona – szybki dostęp do informacji i mniej formalności

Rok 2020 przyniósł w MPGK także kilka znaczących udogodnień w zakresie obsługi klientów. Wszystko to za sprawą nowej strony internetowej, która umożliwia szybkie zgłoszenie odpadów do odbioru i prosty dostęp do przydatnych informacji. Mieszkańcy mogą np. zgłosić za pomocą strony odbiór worka BIG-BAG lub kontenera. Służący do tego formularz znajduje się na stronie www.mpgk.com.pl. Po jego wypełnieniu wystarczy użyć przycisku „wyślij", a gotowy formularz trafi do pracownika MPGK, który obsłuży zamówienie.

Ciekawostką w zakresie nowych funkcjonalności, po którą warto sięgnąć szczególnie teraz, gdy harmonogram 2021 jest dostępny – jest też opcja dodania dat odbioru odpadów do osobistego kalendarza na komputerze, smartfonie czy tablecie. Aby z niej skorzystać, wystarczy wejść na stronę firmy, kliknąć na głównej stronie „sprawdź harmonogram", a następnie wybrać adres własnej posesji. Po wyświetleniu dat wywozowych trzeba kliknąć „dodaj terminy do kalendarza". Wygeneruje to plik *.ics, w którym zawarte są daty wywozu dla wszystkich frakcji znajdujących się pod danym adresem. Jest to plik zapisany w uniwersalnym formacie, używanym m.in. przez Microsoft Outlook, Kalendarz Google i Kalendarz Apple. Po dodaniu takiego pliku do kalendarza, będzie on automatycznie przypominać o datach odbioru odpadów.

Dodatkowe wyzwania – gospodarka odpadami w dobie koronawirusa

2020 był ciężkim rokiem dla wielu branż z uwagi na zagrożenie epidemiczne – również branża komunalna musiała się pod tym względem zmagać z dodatkowymi trudnościami. Na szczęście ewentualne zmiany wprowadzane pod tym względem przez MPGK Katowice nie były dotkliwe dla mieszkańców. Zachowana została ciągłość odbioru odpadów, czasowo ograniczona była jedynie praca Biura Obsługi Klienta i niektórych Gminnych Punków Zbiórki Odpadów.

Ponieważ wszystko wskazuje na to, że również 2021 rok będzie stał pod znakiem koronawirusa, warto nadal pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym każdy z mieszkańców może ograniczyć liczbę swoich odpadów, wspierając tym samym sektor komunalny w jego pracy. Wśród takich dobrych praktyk znaleźć mogą się na pewno przemyślane zakupy, zmniejszanie objętości odpadów (np. poprzez zgniatanie plastikowych butelek, targanie kartonów), ograniczenie remontów i wymiany mebli oraz kompostowanie odpadów zielonych.

Nowość na 2021 – pilotażowy program odbioru dużych elektrośmieci

MPGK nie zamierza zwalniać tempa pod względem kolejnych innowacji również w 2021 roku. Jedną z nowości będzie wprowadzenie pilotażowego programu zbiórki starego, gabarytowego sprzętu RTV/AGD (m.in. telewizory, lodówki, pralki, piecyki gazowe) bezpośrednio z nieruchomości. Będzie to możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu terminu drogą telefoniczną. Dla mieszkańców Katowic usługa będzie darmowa, tzn. zawierająca się w opłacie śmieciowej.  Uzupełni inne dostępne metody pozbywania się elektrośmieci – m.in. pozostawianie ich w sklepie przy zakupie nowego sprzętu lub samodzielne dostarczanie do Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów funkcjonujących na terenie miasta.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również