Wiadomości z Katowic

Rozpoczęto wdrażanie Karty Mieszkańca Katowic

 • Dodano: 2020-03-06 08:30, aktualizacja: 2020-03-06 08:46

Ostatnie dni to intensywne działania wdrażające Kartę Mieszkańca Katowic - podpisano umowę z firmą, która wdroży kartę, a także prezydent powołał komórkę w urzędzie odpowiedzialną za jej działanie.

Wdrożenie karty mieszkańca to realizacja przedwyborczej obietnicy prezydenta Marcina Krupy

Jej głównym celem jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i właśnie tutaj odprowadzają podatki – co jest bardzo ważne z punktu widzenia budżetu miasta.

Karta będzie uprawniała do szeregu zniżek, a także będzie scalać wiele dodatkowych korzyści – z których niektóre już dziś funkcjonują, jak np. dodatkowe punkty w rekrutacji dzieci do żłobka. Karta ma na celu zmotywowanie mieszkańców do meldowania się w Katowicach, co wpłynie na zwiększenie dochodów miasta z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. W ostatnich dniach umowę z firmą, która wdroży system w Katowicach. Przygotowujemy się także pod kątem administracyjnym do uruchomienia systemu – pierwszym elementem jest powołanie komórki, która w strukturach urzędu będzie odpowiadać za działanie samego systemu. Pierwsze elementy projektu chcemy wdrożyć do końca maja, a do końca czerwca chcemy, by działały już wszystkie elementy Karty Mieszkańca Katowic – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że w strukturach wydziału polityki społecznej powołał referat ds. realizacji projektów społecznych, który będzie odpowiadał za działania związane z projektem Karta Mieszkańca Katowic.

Za dostawę sprzętu, oprogramowania do wydawania i personalizacji kart, dzierżawę terminali do weryfikacji kart, wdrożenie i utrzymanie Systemu Katowickiej Karty Mieszkańca Katowic wraz z asystą techniczną odpowiada Grupa LEW z siedzibą w Częstochowie, która wygrała przetarg na to zadanie. Wartość umowy zawartej 28 lutego 2020 roku to 1,55 mln zł. Umowa realizowana będzie w etapach: Etap I (wdrożenie podstawowych funkcjonalności) – do 28.05.2020, Etap II (wdrożenie wszystkich wymaganych funkcjonalności) – do 27.06.2020 r., Etap III (utrzymanie systemu i asysta techniczna) – 36 miesięcy od daty zakończenia realizacji etapu II.

Katowicka Karta Mieszkańca ma w pierwszej kolejności umożliwiać mieszkańcom Katowic korzystanie ze zniżek na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji – w tym także dać zniżkę na bilet wstępu na baseny miejskie, których uruchomienie planujemy w najbliższych tygodniach. Ponadto karta będzie pełnić funkcję karty bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach. W kolejnym etapie wdrażania mieszkańcy zyskają również możliwość tańszego parkowania oraz zniżki oferowane przez partnerów komercyjnych, którzy będą zainteresowani udziałem w programie – wyjaśnia prezydent Marcin Krupa.

W pierwszej kolejności akceptantami Karty mają być miejskie instytucje kultury:

 • Galeria Sztuki Współczesnej BWA,
 • Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek,
 • Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach,
 • Muzeum Historii Katowic,
 • Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum"

jak również:

 • Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia,

oraz miejskie jednostki sportu:

 • MOSiR (kąpieliska ORW „Bugla" i ORW „Rolna" oraz siłownie),
 • Baseny miejskie, gdzie zgodnie z zapowiedzią prezydenta na podstawie karty bilet będzie kosztował 8 zł – normalny i 4 zł – ulgowy.

Zniżki będą definiowane procentowo jako upust od ceny normalnej lub kwotowo – jak w przypadku biletu wstępu na basen, gdzie na podstawie karty będzie przysługiwać zniżka 50% w stosunku do standardowej ceny. Zniżki będą jednak mogły podlegać ograniczeniu ilościowemu w danym czasie lub na dany rodzaj usługi (np. jeden koncert w miesiącu/roku w tym z uwzględnieniem założenia jednego biletu na wydarzenie na jedną Kartę mieszkańca, 3 wejścia miesięcznie w okresie wakacji, itp.).

Uprawnione do posiadania Katowickiej Karty Mieszkańca będą osoby:

 • zameldowane na pobyt stały w Katowicach (bez względu na wiek),
 • zameldowane na pobyt czasowy w Katowicach (bez względu na wiek) i rozliczające swój podatek dochodowy w Katowicach (pod warunkiem osiągnięcia dochodu w roku poprzednim),
 • rozliczające podatek dochodowy w Katowicach,
 • przebywające w katowickich placówkach opiekuńczo - wychowawczych, wychowawcy oraz dyrektorzy tych placówek.

Sama karta będzie personalizowana i wydawana każdemu uprawnionemu do zniżek, pod warunkiem spełnienia powyższych wymagań, na okres 2 lat, z możliwością odnowienia. Karta ma potwierdzać jedynie uprawnienie do określonej zniżki i być ważna z dokumentem potwierdzającym tożsamość.

Warunkiem ubiegania się o kartę mieszkańca w tym roku, w przypadku osób pracujących, będzie konieczność wykazania się rozliczaniem rocznego zeznania podatkowego PIT w Katowicach. Takie zeznania składane są co roku. To oznacza, że jeżeli mieszkaniec Katowic rozliczy w 2020 roku podatek PIT (za rok 2019) w innym mieście niż Katowice, to wtedy nie otrzyma karty mieszkańca w tym roku! Najwcześniej będzie się mógł o nią ubiegać dopiero po złożeniu PIT w Katowicach w 2021 roku – zaznacza Ewa Lipka, rzecznik prasowy.

Warto zaznaczyć, że program „Karta Mieszkańca Katowic" zakłada, że tradycyjna plastikowa karta to tylko jedna z możliwości otrzymania zniżek. Głównie system zostanie oparty na nowoczesnych technologiach, z których już dzisiaj wielu z nas korzysta w przypadku komercyjnych programów lojalnościowych sklepów, kin, restauracji czy też innych instytucji. Takim rozwiązaniem powszechnie wykorzystywanym jest aplikacja mobilna, która także będzie działać w katowickim programie, natomiast innowacyjnością będzie możliwość kodowania zniżek na karcie płatniczej z naszego banku. W tym przypadku na naszej karcie zakodowane będą zniżki przysługujące nam jako mieszkańcowi Katowic i dzięki specjalnemu oprogramowaniu w terminalach dostępnych np. na basenie – będziemy automatycznie mogli skorzystać z dostępnych bonusów dla katowiczan

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.