Promocja książki „Siedem kobiet. Śląskie opowieści" oraz spotkanie autorskie z Mirellą Waleczek, autorką i Moniką Twardoń, tłumaczką publikacji. Rozmowę poprowadzi dr Małgorzata Tkacz-Janik.
Historie z damskiego punktu widzenia
Tradycyjna historia bywa często pisana z męskiego punktu widzenia, skupiając się na dokonaniach i doświadczeniach mężczyzn. Kobiety w takiej narracji są często pomijane, marginalizowane, a ich role spłycane lub zniekształcane. Herstoria dąży do rewizji tego obrazu, przywracając kobietom należne im miejsce w historii i ukazując ich znaczący wpływ na bieg wydarzeń. Podczas spotkania odkryjemy, jak historie, opowiedziane w książce Mirelli Waleczek, mogą nieść ukojenie i inspirację dla innych. Porozmawiamy o roli herstorii w budowaniu świadomości i wzmacnianiu poczucia wspólnoty wśród kobiet. Zastanowimy się też, jak herstorie mogą pomóc nam lepiej zrozumieć siebie i swoje doświadczenia.
Niezwykłe historie
„Siedem kobiet. Śląskie opowieści" to zbiór fascynujących i wzruszających historii siedmiu kobiet, urodzonych i wychowanych na Śląsku. Każda z nich opowiada o swoich doświadczeniach życia w cieniu wojen, przemian społecznych, osobistych tragedii i ich skomplikowane doświadczenia na przestrzeni blisko 80 lat. Książka porusza ważne tematy takie jak tożsamość górnośląska, tożsamość kobiety, trauma, strata, miłość, nadzieja i wytrwałość.
Tom Mirelli Waleczek to potrzebny głos, który w prozie obyczajowej przywołuje życiorysy, przejścia, uczucia i emocje śląskich kobiet, a jednocześnie koresponduje z przekazem „Pamiętników kobiet z rodzin górniczych" pod red. Monika Glosowitz oraz „Chłopek" Joanny Kuciel-Frydryszak.