Zima to okres szczególny z uwagi na aurę, czas korzystania z atrakcji na śniegu, świątecznych spotkań z rodziną, karnawałowej zabawy z przyjaciółmi oraz wypoczynku podczas ferii. Niestety, to także czas bardzo trudnych warunków atmosferycznych – wcześniej zapada zmrok, poruszanie po drogach wymaga większej ostrożności, a niska temperatura powietrza oraz niewłaściwa zabawa na śniegu czy lodzie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Chcąc więc uniknąć zimowych zagrożeń, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Zasady bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży
Rozsądek i ostrożność podczas zimowych aktywności dzieci i młodzieży są najważniejsze! Oto kilka kluczowych zasad:
- Informowanie rodziców: Zawsze informujmy rodziców lub opiekunów, gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.
- Bawienie się w grupie: Bawmy się w grupie z innymi rówieśnikami, unikając ustronnych i ciemnych miejsc.
- Unikanie obcych osób: Nigdy nie oddalajmy się z osobami obcymi.
- Bezpieczne zjazdy: Do zjazdów na sankach czy nartach wybierajmy górki, które są z dala od ulicy, akwenów czy rzeki.
- Kask ochronny: Jeżdżąc na nartach, zawsze ubierajmy kask.
- Ostrzeżenia przed lodem: Nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.
- Ostrożność przy zabawie: Nie rzucajmy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami, zachowajmy ostrożność.
- Widoczność po zmroku: Po zmroku nośmy odblaski, poruszajmy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodźmy wyłącznie w miejscach oznaczonych.
Bezpieczny kulig: zasady dla wszystkich uczestników
Kulig to fajna zabawa nie tylko dla dzieci. Organizując jednak taką aktywność, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby wszystko przebiegło bezpiecznie:
- Nadzór dorosłych: Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych.
- Bezpieczne sanie: Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.
- Sprawdzenie trasy: Przed kuligiem sprawdź wybraną przez siebie trasę, wybierając zawsze bezpieczne miejsca.
- Stan techniczny sanek: Ważny jest stan techniczny sanek. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne zagrożenie.
Bezpieczeństwo na lodzie: jak unikać wypadków
Niskie temperatury powodują zamarzanie rzek, jezior i zbiorników wodnych. Pamiętajmy jednak, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wodną zawsze jest ryzykowne. Grubość lodu ulega ciągłym zmianom i jest ona zróżnicowana na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie, bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego, może zakończyć się tragicznie!
Postępowanie w przypadku załamania lodu
W przypadku załamania lodu, starajmy się zachować spokój i próbujmy wezwać pomoc. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.
Jak pomóc tonącej osobie
Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może się załamać pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
Użycie sprzętu ratunkowego
Jeżeli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec. Jeżeli sami nie mamy możliwości udzielenia poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
Opieka nad poszkodowanym po wyciągnięciu z wody
Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody, należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ogrzanego pomieszczenia. Pamiętajmy, że nie wolno takiej osoby polewać ciepłą wodą, ponieważ może to wywołać u niej szok termiczny.