Policjanci z komendy miejskiej w Katowicach, wspólnie z mundurowymi z katowickiego oddziału prewencji, zabezpieczali wczoraj turniej piłkarski. W zawodach rozgrywanych w katowickim Spodku udział wzięło 8 drużyn piłkarskich z Polski, Czech i Słowacji. Niestety, w trakcie zabezpieczenia pseudokibice złamali obowiązujące prawo, odpalając na hali środki pirotechniczne.
Kontrola i zabezpieczenie ruchu drogowego
Policjanci z komendy miejskiej w Katowicach i z katowickiego oddziału prewencji dbali o porządek w związku z rozgrywanym w katowickim Spodku turniejem piłki nożnej. W zawodach, które rozpoczęły się punktualnie o 14:00, udział wzięło 8 drużyn piłkarskich z Polski, Czech i Słowacji.
Od samego rana mundurowi zabezpieczali przejazdy kibiców wszystkich drużyn. Od granic państw nadzorowali również przejazd kibiców ze Słowacji i Czech. Część fanów piłki nożnej dotarła na turniej prywatnymi samochodami, a pozostali w grupach zorganizowanych autokarami i pociągami. Zmagania piłkarzy w katowickim Spodku obserwowało ponad 9 tys. kibiców. Policjanci zabezpieczali nie tylko przejazdy pojazdów, ale również przemarsz kibiców z katowickiego dworca kolejowego do Spodka oraz ich powrót. Dbali o bezpieczeństwo mieszkańców Katowic, a także osób postronnych, które znajdowały się na trasie przemarszu kibiców.
Wykroczenia i sankcje
Podczas działań „Bezpieczny pieszy” policjanci ujawnili 174 wykroczenia, z czego 153 dotyczyło przekroczeń prędkości w rejonie przejść dla pieszych. W związku z popełnionymi wykroczeniami policjanci 106 kierujących ukarali mandatem karnym, 70 kierujących pouczyli i skierowali 1 wniosek do sądu. Ponadto, mundurowi w trakcie kontroli ujawnili 2 wykroczenia, których dopuścili się piesi. Nie stosowali się oni do sygnalizacji świetlnej i przechodzili przez jezdnię w miejscach niedozwolonych.
Przypomnienie o przepisach dla organizatorów
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, za bezpieczeństwo podczas trwania imprezy masowej odpowiada organizator. Służby porządkowe organizatora zobowiązane są usunąć z miejsca przeprowadzania imprezy masowej osoby, które swoim zachowaniem zakłócają porządek publiczny lub zachowują się niezgodnie z regulaminem obiektu, lub regulaminem imprezy masowej. W przypadku, gdy działania służby porządkowej są nieskuteczne, organizator lub kierownik do spraw bezpieczeństwa występuje do Policji o udzielenie pomocy, niezwłocznie potwierdzając ten fakt pisemnym zgłoszeniem. Tylko wtedy Policja może podjąć działania na terenie imprezy masowej.
Ponadto, na teren imprezy masowej zabrania się wnoszenia i posiadania przez osoby w niej uczestniczące m.in. broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów pirotechnicznych, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych, o co również muszą zadbać służby porządkowe organizatora.