Wycieraczka to niewielki, ale bardzo istotny element wykończenia budynku. Zależy od niej estetyka pomieszczeń, jak również bezpieczeństwo użytkowników oraz obciążenie pracą personelu sprzątającego. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, zatem wybór nie należy do najłatwiejszych – zwłaszcza jeśli decyzję podejmujesz po raz pierwszy. Budowa lub remont powoli dobiegają końca i przychodzi czas na instalację wycieraczki? Oto pytania, które warto sobie zadać, aby kupić najlepszy produkt.
Gdzie będzie się znajdować wycieraczka?
Wybór wycieraczki zaczynamy od rozpoznania intensywności zabrudzeń typowej dla danej nieruchomości. Najwięcej zależy zatem od typu budynku. Na zanieczyszczenia najbardziej narażone są te obiekty, do których wchodzimy bezpośrednio z zewnątrz (np. domy prywatne, supermarkety, butiki). W tej sytuacji warto postawić na modele wycieraczek gwarantujące najwyższą skuteczność i najbardziej efektywne wyłapywanie zanieczyszczeń. Świetnie sprawdzą się wycieraczki gumowe lub kraty stalowe.
Jeżeli natomiast projektujesz strefę wejścia do pomieszczeń wydzielonych w ramach innego budynku – np. do biura w biurowcu albo do mieszkania w bloku wielorodzinnym – wówczas możemy założyć, że największe zanieczyszczenia zostają już zgarnięte przez wycieraczki przy wejściu głównym. Aby mieć pewność, że buty zostaną skutecznie, ale delikatnie doczyszczone, można wybrać systemowe wycieraczki aluminiowe z różnymi typami wkładów. Więcej o tym, za co odpowiada każdy z nich, przeczytasz w tym poradniku: https://www.alumatex.pl/strefy-czyszczace-wycieraczki/.
Jakie zadania ma spełnić wycieraczka?
Wycieraczka ma oczyszczać obuwie i tym samym chronić podłogi. I jest to główne (a w wielu przypadkach również jedyne) zadanie wycieraczki. Na tym jednak nie kończą się możliwości tego niedocenianego produktu.
Wycieraczka może także pełnić rolę antypoślizgową. Jest to szczególnie istotne w miejscach, których użytkownicy są zagrożeni poślizgiem (np. w sklepach wielkopowierzchniowych, gdzie wnosimy błoto na obuwiu, w korytarzach hotelowych wyłożonych gładkimi płytkami czy też na halach produkcyjnych, gdzie na podłodze lądują tłuszcze, smary, emulsje czy pył). W tej roli najlepiej sprawdzają się wycieraczki gumowe oraz serratowane kraty stalowe z drobnymi ząbkami.
Na produkcji właściwie dobrana wycieraczka może także chronić przed innymi zagrożeniami. Istnieją modele o właściwościach antystatycznych (szczególnie polecane w sąsiedztwie maszyn podpiętych do prądu albo luźno zwisających kabli), a także maty antyzmęczeniowe – te stanowią wsparcie dla pracowników wykonujących swoje zadania w pionowej pozycji wymuszonej. Specjalna struktura takiej maty odciąża stawy.
W wielu miejscach krata stalowa – czyli materiał, z którego wykonuje się wycieraczki – służy również do konstrukcji ścieżek komunikacyjnych, kładek, pomostów i schodów. Jest to tym bardziej praktyczne, że taka wycieraczka doskonale znosi obciążenia – nawet te duże (np. samochód) albo nierówne (np. ciężar postawiony tylko na jednej części wycieraczki).
Wycieraczka może być również nośnikiem reklamy i informacji – w tym celu wystarczy wybrać model z opcją nadruku lub graweru.
Kto jest producentem?
Dokonując decyzji o zakupie różnorodnych artykułów, bardzo często kierujemy się ceną. Nie ma w tym z resztą nic złego – nie chcemy przepłacać i jeśli dwa produkty mają podobną jakość, naturalnie wybierzemy tańszy. W przypadku wycieraczek warto jednak kierować się przede wszystkim ich jakością. Produkty są wizualnie bardzo podobne, ale mogą znacznie różnić się pod kątem użytych materiałów, z czym wiąże się oczywiście ich efektywność.
Dokonując zakupu wycieraczki, zdecyduj się na polskiego producenta. Świetnym wyborem będzie Alumatex. To rodzima firma ciesząca się zaufaniem klientów, oferująca sprawdzone produkty wysokiej jakości. Możesz też liczyć na fachowe doradztwo, a nawet na pomoc w montażu.