Wiadomości z Katowic

Porady dla firm w czasie pandemii koronawirusa

  • Dodano: 2020-05-07 08:00, aktualizacja: 2020-05-07 08:04

Pandemia koronawirusa to bardzo trudny czas zarówno dla całego społeczeństwa, jak i osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Ograniczenie lub brak możliwości wykonywania działalności negatywnie odbija się na sytuacji finansowej przedsiębiorców. Jak sobie z tym poradzić? Przedstawiamy porady dla firm w czasie koronawirusa.

Porady dla firm w czasie koronawirusa – 4 skutecznych rady

Epidemia COVID-19 spowodowała ogromne ograniczenia w działaniu gospodarki, co niekorzystnie odbija się na przedsiębiorcach. Wielu z nich stanęło przed trudną decyzją m.in. zawieszeniem lub zamknięciem działalności na pewien okres. Taki wybór wiąże się z wieloma czynnikami takimi jak specyfika branży, posiadane przez firmę zasoby czy bilans finansowy. Rezygnacja z działalności sprawiła, że firmy utraciły płynność finansową. Jak poprawić funkcjonowanie firmy w czasie koronawirusa i ocalić ją przed upadkiem? Przedstawiamy skuteczne porady dla firm, z których warto skorzystać.

1. Złóż wniosek o rozłożenie należności ZUS na raty w ramach tarczy antykryzysowej

W ramach tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mają możliwość złożenia wniosku do ZUS o rozłożenie należności na raty lub odroczenie terminu ich płatności bez uiszczania opłaty prolongacyjnej. Dotyczy to należności, które ZUS naliczał za okres od 1 stycznia 2020 roku. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy są płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne i/lub zdrowotne, niezależnie od czasu prowadzenia działalności ani wielkości firmy.

Ulga dotyczy składek odprowadzanych za pracowników oraz pracodawcę. Jedynym warunkiem jest nieposiadanie zaległości za 2019 rok. Ponadto, przedsiębiorca może odroczyć składki w dowolnej wysokości. Warto dodać, że skorzystanie z tej opcji, nie wyklucza również skorzystania z innych form pomocy, które oferuje Tarcza Antykryzysowa

2. Skorzystaj z dofinansowania pensji pracowników

Jeżeli zatrudniasz pracowników, możesz skorzystać z dofinansowania pensji pracowników. Takie rozwiązanie dedykowane jest tym firmom, u których pandemia wywołała przestój ekonomiczny, co wiąże się z niemożliwością pracy. Pracodawca może ubiegać się o trzy miesięczne dofinansowanie pensji pracowników, które pokryje odprowadzane składni na ubezpieczenie społecznej.

3. Weź bezzwrotną pożyczkę dla firm.

Tarcza Antykryzysowa oferuje mikroprzedsiębiorcom pomoc finansową w postaci jednorazowej, niskoprocentowej pożyczki do 5000 złotych, która ma być wsparciem bieżącej działalności. Przedsiębiorcy mają możliwość ubiegać się o jej umorzenie. Warunkiem jest prowadzenie działalności gospodarcze przez 3 miesiące od dnia otrzymania pożyczki. Taka forma finansowania dedykowana jest mikroprzedsiebiorcom, którzy zatrudniali do 9 pracowników w roku oraz osiągnęły roczny obrót netto nieprzekraczający 2 milionów euro w złotych

4. Ubiegaj się o świadczenie postojowe

Kolejną formą pomocy jest świadczenie postojowe. To pomoc finansowa, udzielana mikroprzedsiębiorców, których zastój firmie jest spowodowany epidemią COVID-19. Świadczenie wypłacane jest w dwóch progach: 1300 zł i 2080 zł.

Więcej praktycznych porad na https://pozyczkaposzukiwana.pl/koronawirus-a-firma-poradnik/

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.