Wiadomości z Katowic

Praca opiekunki w Niemczech a znajomość języka

  • Dodano: 2022-01-14 15:00

Chcesz podjąć pracę w niemieckiej opiece i zastanawiasz się, czy Twoja znajomość języka do tego wystarczy? Okazuje się, że nie musisz mówić płynnie po niemiecku, żeby zostać opiekunem lub opiekunką w Niemczech. Większość agencji wymaga komunikatywnej znajomości języka – tak, by dogadać się z podopiecznym i jego rodziną.

Opieka w Niemczech: dlaczego język jest ważny

Podopieczni, z którymi trzeba pracować, są różni. Czasem na skutek chorób mają problem z porozumiewaniem się, kłopoty z pamięcią i odnalezieniem słów. Przez to potrzebują codziennego wsparcia opiekunki, chcą wiedzieć, że w każdej sytuacji mogą na nią liczyć. Dlatego tak ważne są umiejętności językowe, które umożliwiają swobodne komunikowanie się z seniorem. Rodziny poszukujące opiekunek nieustannie podnoszą więc swoje wymagania. Wpływa na to przede wszystkim zwiększające się zainteresowanie pracą w opiece, a więc rozbudowana konkurencja na branżowym rynku. Jeżeli więc chcesz wyjechać do Niemiec jako opiekunka, warto podszlifować niemiecki – to zwiększy Twoje szanse na otrzymanie ciekawej pracy. Najnowsze oferty pracy w opiece w Niemczech znajdziesz tutaj: Opiekunka Niemcy 

Umiejętność swobodnego mówienia po niemiecku doda Ci pewności siebie. Dzięki temu będziesz mogła dogadać się z każdym, nie tylko ze swoim podopiecznym. Bez najmniejszego problemu zrobisz zakupy, załatwisz coś na poczcie czy w urzędzie, a także zadzwonisz do lekarza albo po karetkę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ułatwi Ci to funkcjonowanie za granicą oraz wykonywanie codziennych zadań.

Gdzie opiekunka w Niemczech może nauczyć się języka?

Opiekunki osób starszych mogą szlifować swoje kompetencje językowe za pomocą:

  • kursów organizowanych przez agencje współpracujące z SenioPort,
  • materiałów dostępnych w Internecie,
  • podręczników, płyt CD, słuchowisk,
  • lekcji indywidualnych z korepetytorami.

Gdy już opanujesz podstawowe słownictwo, możesz pogłębiać znajomość języka niemieckiego bezpośrednio w trakcie pracy w opiece w Niemczech. Z każdym wyjazdem będziesz mówić coraz lepiej. Jeśli podopieczny się na to zgodzi, możesz uczyć się wspólnie z nim. On poprawi Twoją wymowę, podsunie nowe słówka do nauki i przede wszystkim poczuje się ważny i potrzebny.

Te słówka opiekunka pracująca w Niemczech powinna znać

Dobrze, tylko od czego zacząć naukę niemieckiego, zwłaszcza jeśli to pierwsza sztela? Najprościej będzie poznać na początku bazowe konstrukcje gramatyczne. Przyda się też słownictwo związane z codziennym życiem. Zapamiętaj zdania używane w trakcie rozmów z osobą starszą, zakupów w sklepie, odbierania telefonu. Kiedy już przyswoisz sobie podstawowe wyrażenia i słówka, uczenie się kolejnych będzie Ci przychodziło o wiele łatwiej.
Więcej o tym z czym wiąże się praca jako opiekunka seniora w Niemczech dowiesz się na naszym blogu: https://porady.senioport.pl/
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.