To będzie nowy rozdział w historii Alei Gwiazd Siatkówki. W środę 19 kwietnia w willi Goldsteinów prezydent Katowic Marcin Krupa i prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski podpisali list intencyjny w sprawie wspólnych działań – w Katowicach swoje dłonie odcisną kolejni wielcy siatkarze, a w Spodku odbędzie się mecz towarzyski reprezentacji mężczyzn.
Katowice to mekka polskiej siatkówki. Mamy legendarny Spodek, prowadzącą do niego Aleję Gwiazd Siatkówki oraz wspaniałych kibiców. Siatkarskie wydarzenia to dla nas niezapomniane sportowe emocje, w których chętnie uczestniczą nasi mieszkańcy. To właśnie dzięki dopingowi kibiców Spodek potrafi odlecieć i poprowadzić reprezentację Polski po zwycięstwo. Dla mnie osobiście emocje i wibracje Spodka podczas siatkarskich wydarzeń są czymś wyjątkowym. Trudnym do opisania. Dzisiaj wiele aren jest większych, nowocześniejszychŚ jednak nie tylko moje zdanie jest takie, że w Spodku mamy wyjątkową atmosferę dla siatkówki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Mamy doskonałą wiadomość dla wszystkich fanów siatkówki. Chcemy rozwijać katowicką Aleję Gwiazd Siatkówki, dlatego podpisaliśmy dzisiaj list intencyjny, który daje taką możliwość do 2030 roku. W tym roku spotkamy się na al. Korfantego, przy Alei Gwiazd Siatkówki już 25 maja! Dodatkowo będzie to okazja do wzięcia udziału w meczu towarzyskim Polska-Niemcy, który odbędzie się oczywiście w Spodku – dodaje prezydent.
Aleja Gwiazd Siatkówki w Katowicach
W tym roku tablice z odbiciem swoich dłoni odsłonią: Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek, Bartosz Kwolek, Dorota Świeniewicz, Małgorzata Glinka, Paweł Papke. Swoją tabliczkę z logotypem odsłoni także sponsor Plus GSM. Tego samego dnia w katowickim Spodku odbędzie się mecz towarzyski, który rozegrają reprezentacje Polski i Niemiec. Sprzedaż biletów na mecz ruszy 25 kwietnia o godzinie 12.00. Ceny biletów zaczną się od 29 zł, natomiast udział w uroczystości w Alei Gwiazd Siatkówki pozostaje otwarty dla wszystkich fanów siatkówki.
Życzę panu prezydentowi i nam wszystkim, żeby Aleja Gwiazd Siatkówki była za krótka, aby nasi siatkarze zdobywali jak najwięcej medali, i aby jak najwięcej siatkarek i siatkarzy mogło się na Alei Gwiazd Siatkówki zaprezentować – mówił w trakcie konferencji prasowej Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Zapraszam na mecz towarzyski z reprezentacją Niemiec. Tym bardziej, że trenerem reprezentacji Niemiec jest nasz były reprezentant, który również odbijał swoje dłonie w Alei Gwiazd Siatkówki, czyli Michał Winiarski – dodał.
Aleja Gwiazd Siatkówki w Katowicach przy al. Korfantego została uroczyście otwarta w maju 2017r. i upamiętnia wybitne postaci siatkarskiego świata. Wyróżnia ją unikalna, pamiątkowa ławeczka, na której znajduje się replika Pucharu Mistrzostw Świata z 2014r., zdobytego w katowickim Spodku przez reprezentację Polski.
Aleja Gwiazd Siatkówki to już marka. W 2003 roku, gdy zastanawialiśmy się nad jej stworzeniem, siatkówka nie była jeszcze naszym dobrem narodowym. Dziś już wiemy, że był to strzał w dziesiątkę. Naszym priorytetem jest ciągłe rozwijanie alei. Stąd decyzja o przeniesieniu przez Fundację Alei Gwiazd autorskich praw majątkowych wyłącznie na Polski Związek Piłki Siatkowej, co nie oznacza, że nie będziemy ze sobą współpracowali – mówił Sławomir Jachimowski, prezes Fundacji Aleja Gwiazd.
W trakcie pierwszej edycji tablice z odciskami swoich dłoni, odsłonili: Marcin Możdżonek, Andrzej Wrona, Karol Kłos, Michał Kubiak, Łukasz Kadziewicz, Paweł Zatorski. W 2018 uhonorowani zostali: trener Stephane Antiga, Piotr Nowakowski, Fabian Drzyzga, Rafał Buszek, Dawid Konarski, Mateusz Mika. W edycji 2019, katowicka galeria sław wzbogaciła się o tablice: Pawła Zagumnego, Piotra Gruszki, Bartosza Kurka, Piotra Gacka, Vitala Heynena, komentatorskiego duetu - Wojciecha Drzyzgi i Tomasza Swędrowskiego. W roku 2020 z powodu pandemii Aleja Gwiazd Siatkówki nie odbyła się. W 2021 to rok, gdzie w ramach Mistrzostw Europy w Siatkówce odbyło się uroczyste odsłonięcie tablic, na których pojawiły się nazwiska takich sportowców jak: Jakub Kochanowski, Damian Wojtaszek, Grzegorz Łomacz, Mariusz Wlazły, Michał Winiarski, Sebastian Świderski, Waldemar Wspaniały, Jacek Kasprzyk. Dodatkowo odsłonięto tablicę z okazji 50-lecia katowickiego Spodka. W 2022 w ramach organizowanych Mistrzostw Świata w Siatkówce odsłonięto tablice: Damiana Schulza, Artura Szalpuka, Krzysztofa Ignaczaka, Wilfredo Leona, Roberta Prygiel.