29 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00 w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach-Załężu odbędzie się spotkanie autorskie z Krzysztofem Stachowiczem. Wydarzenie poświęcone będzie jego najnowszej książce „My – dzieci hałdy. O kryzysie gospodarczym, biedaszybach i siedliskach nędzy”, która ukazuje trudne realia życia robotniczej społeczności Górnego Śląska w okresie międzywojennym.
O książce „My – dzieci hałdy. O kryzysie gospodarczym, biedaszybach i siedliskach nędzy”
Publikacja opowiada o kryzysie gospodarczym, bezrobociu i zmaganiach ludzi w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Autor, bazując na wspomnieniach bohaterów, przenosi czytelnika do świata hałd, biedaszybów i prowizorycznych lepiankowych osiedli. W książce nie brakuje szczegółowych opisów codziennego życia bezrobotnych górników („hajerów”) oraz ich rodzin.
„My – dzieci hałdy” to pozycja łącząca kilka tematów – od historii lokalnej po ludzkie dramaty – jednak jej celem nadrzędnym jest przypomnienie, że między dynamicznym rozwojem przemysłowym a okresem PRL-u istniał czas trudnych zmagań i regresu.
O autorze
Krzysztof Stachowicz, urodzony w 1987 roku, to pasjonat lokalnej historii. Zawodowo pracuje jako dyspozytor w firmie kurierskiej, prywatnie jest mężem i miłośnikiem rozmów ze starszymi mieszkańcami regionu. Swoją pierwszą książkę, „Kopalnia Fanny. Historia pisana węglem i ogniem”, poświęcił historii jednej z górnośląskich kopalń.
Miejsce i szczegóły wydarzenia
- Data: 29 stycznia 2025 r., godz. 17:00
- Miejsce: Filia nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Gliwicka 93, Katowice-Załęże