Wiadomości z Katowic

Startuje 5 edycja Zielonego Budżetu w Katowicach

  • Dodano: 2024-02-26 08:15, aktualizacja: 2024-02-26 08:35

Po raz piąty mieszkańcy Katowic będą mogli zgłaszać swoje propozycje w ramach Zielonego Budżetu miasta Katowice. W tym roku nabór wniosków rozpocznie się 11 marca i potrwa do 8 kwietnia. Katowiczanie, podobnie jak w poprzednim roku, mogą zagospodarować 3 mln zł. Kwota ta została podzielona między 22 dzielnice miasta, wyznaczono także pulę na projekty ogólnomiejskie.

- Poprzednie edycje Zielonego Budżetu miasta Katowice pokazały, że mieszkańcy doskonale wiedzą, czego potrzebują w swoim otoczeniu oraz potrafią wskazać, które działania proekologiczne są dla nich najważniejsze. W czterech poprzednich edycjach Zielonego Budżetu mieszkańcy złożyli 715 propozycji. Do tej pory wybranych do realizacji zostało 347 zadań na kwotę przekraczającą 10,5 mln zł – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Jestem przekonany, że również w tym roku pojawi się wiele ciekawych pomysłów, które będą pozytywnie wpływać na środowisko naturalne w naszym mieście – dodaje.

Nabór wniosków od 11 marca

Mieszkańcy Katowic mogą zgłaszać swoje projekty od 11 marca do 8 kwietnia za pomocą formularza online, który dostępny będzie na stronie bo.katowice.eu. Następnie wnioski będą przechodziły przez weryfikację formalną i merytoryczną. W ostatnim etapie komisja złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze najlepsze projekty, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku. Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tej edycji, na zgłoszone projekty przeznaczono kwotę 3 mln złotych, z których 2,4 mln zł rozdzielono pomiędzy 22 dzielnice w ramach wniosków lokalnych, natomiast 600 tys. złotych przeznaczono na realizację zadań o charakterze ogólnomiejskim.

– Najlepsze projekty to te, które z założenia są dobre dla środowiska naturalnego czy bytowania zwierząt. W ramach tej procedury realizujemy zadania dotyczące m.in. zazielenienia przestrzeni publicznej, rewitalizacji zieleni skwerów i parków, tworzenia łąk kwietnych, ale również projekty związane z programami dotyczącymi zwierząt – wymienia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Zielony Budżet miasta Katowice to proces konsultacji społecznych, który pomaga zdiagnozować potrzeby mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska. Można zgłaszać zadania takie jak: nasadzenia drzew i krzewów, rewitalizację zieleni małych skwerów, tworzenie łąk kwietnych czy też warsztaty edukacyjne w zakresie ochrony przyrody i ekologii.

Inspiracje z Dzielnicowej Giełdy Pomysłów

Osoby zainteresowane zgłoszeniem wniosku do Zielonego Budżetu miasta Katowice mogą skorzystać z propozycji jakie wpłynęły w ramach Dzielnicowej Giełdy Pomysłów. W ramach przygotowanej ankiety, w obrębie jednej dzielnicy, mieszkańcy mogli wskazać kilka pomysłów na zmiany w swoim najbliższym otoczeniu. Łącznie wypełniono 371 ankiet, przy czym 259 zostało zgłoszonych za pomocą formularza online, a 112 w formie papierowej. Pomysły wraz z lokalizacją należało dopasować do kategorii, które wyodrębnione zostały na podstawie najczęściej zgłaszanych pomysłów w Budżecie Obywatelskim. Mieszkańcy Katowic najwięcej propozycji przypisali do kategorii:

  • Infrastruktura drogowa i rowerowa – 214
  • Zieleń miejska i mała architektura – 174
  • Kultura i integracja mieszkańców – 133

Właśnie z kategorii "Zieleń miejska i mała architektura" oraz "Ochrona środowiska i zwierząt" (110 propozycji) najwięcej pomysłów wpisuje się w założenia Zielonego Budżetu miasta Katowice. Więcej informacji o Zielonym Budżecie oraz propozycjach zgłoszonych w ramach Dzielnicowej Giełdy Pomysłów można znaleźć na stronie: bo.katowice.eu.

Dotychczas zrealizowane inwestycje to m.in. urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką, nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin m.in. w Bogucicach, na osiedlu Paderewskiego czy Kokocińcu, łąki kwietne na os. Tysiąclecia, ogród deszczowy na Bażantowie czy zajęcia o charakterze edukacyjnym w szkołach. W ostatnich miesiącach zakończono również realizację takich zadań jak Lawendowa czytelnia przy Bibliotece Śląskiej, park kieszonkowy u zbiegu ul. Markiefki i Piotra w Bogucicach czy zazielenienie okolic wybranych przystanków komunikacji miejskiej w Dąbrówce Małej. W 2024 roku realizowanych będzie 108 zadań z poprzedniej edycji Zielonego Budżetu miasta Katowice.

Harmonogram 5 edycji Zielonego Budżetu

Zgłaszanie wniosków 11 marca – 8 kwietnia
I etap weryfikacji wraz z ogłoszeniem wyników weryfikacji 9 kwietnia – 23 maja
II etap weryfikacji wraz z ogłoszeniem wyników weryfikacji 24 maja – 11 września
Etap prac Zespołu Oceniającego 12 września – 23 września
Ogłoszenie wyników pracy Zespołu Oceniającego oraz informacji o wyborze zadań do realizacji do 30 września

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również