Wiadomości z Katowic

W Katowicach powstanie nowa linia tramwajowa. Umowa już podpisana!

  • Dodano: 2022-03-17 14:45

W minioną środę podpisano umowę na budowę nowej linii tramwajowej w centrum Katowic. Kosz tej inwestycji to prawie 40 mln zł. Kiedy pojedziemy nową linią?

Podpisano umowę na budowę nowej linii tramwajowej

W środę 16 marca Zarząd spółki Tramwaje Śląskie S.A. podpisał z umowę na budowę nowej linii tramwajowej w Katowicach. Ma ona stanowić przedłużenie linii na odcinku od starej zajezdni przy Parku Południowym (Kościuszki) do pętli Brynów. 

– Podpisaliśmy umowę na budowę nowej linii tramwajowej wzdłuż ul. Grundmanna. To pierwszy nowy fragment sieci tramwajowej w Katowicach od 75 lat! – informuje prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Nowa linia tramwajowa pojedzie wzdłuż ul. Grundmanna

Trasa nowej linii tramwajowej zostanie poprowadzona równolegle do jezdni (po zachodniej stronie) wzdłuż ulicy Grundmanna. Ma połączyć dwie linie biegnące ulicami Chorzowską i Gliwicką. Umowa przewiduje budowę ok. 1900 metrów toru pojedynczego, z uwzględnieniem połączenia nowej linii z dotychczasowymi. Dwutorowy odcinek biegnący ul. Grundmanna będzie miał około 600 metrów. 

- Przewidziana jest budowa mostu na Rawą oraz wiaduktu z dwutorową linią tramwajową nad Drogową Trasą Średnicową. Będzie to nowe przęsło wiaduktu, po zachodniej stronie istniejących przęseł. Platformy przystankowe przewidziane są na dwóch końcach budowanego odcinka w pobliżu skrzyżowań z ul. Chorzowską i ul. Gliwicką - przekazuje prezydent Katowic.

Poprawa komunikacji w centrum Katowic

Realizacja zadania ma na celu przede wszystkim poprawę oferty komunikacyjnej w centrum Katowic. Budowa rozjazdów umożliwiających prowadzenie ruchu tramwajowego we wszystkich relacjach da możliwość urozmaicenia tras linii tramwajowych i pozwoli na bezpośrednie skomunikowanie wschodnich dzielnic Katowic z Parkiem Śląskim, Stadionem Śląskim czy osiedlem Tysiąclecia.

Dodatkowym efektem realizacji tej inwestycji będzie poprawa elastyczności ruchu tramwajowego, pozwalając np. na ominięcie odcinka zablokowanego wskutek kolizji, awarii czy innych niecodziennych wydarzeń korzystając z nowego łącznika.

Nowa linia będzie gotowa w maju 2023 roku

W postępowaniu przetargowym na generalnego wykonawcę robót wybrano konsorcjum firm SPAW-TOR z Krakowa, Silesia Invest z Gliwic i Grotex z Zabrza. Na wykonanie wszystkich robót mają 14 miesięcy od dnia podpisania umowy, a więc nowa linia tramwajowa powinna zostać oddana do użytku w maju 2023 roku. Koszt inwestycji to blisko 40 milionów złotych.

Inwestycja jest częścią „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w perspektywie UE 2014-2020.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj »

  • Schlesier

    O jeszcze nowszych liniach w stolicy Śląska - Wrocławiu na Poświętne, Kozanów czy Gaj nie wspomnę.

  • Lejni234

    Nie rozumiem dlaczego to ma byc budowa nowej linii tramwajowej na Slasku od 1947 roku,skoro o wiele pozniej wybudowano nowe linie np.w Dabrowie Gorniczej do Huty Katowice,czy w Sosnowcu do Zagorza.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.