Wiadomości z Katowic

Wypowiedz się na temat prohibicji! Prezydent Katowic zaprasza na konsultacje

 • Dodano: 2021-11-02 07:15, aktualizacja: 2021-11-02 06:59

Na ten moment zakaz nocnej sprzedaży alkoholu obowiązuje w trzech dzielnicach Katowic: Śródmieściu, Szopienicach-Burowcu oraz Załężu. Czy zostanie rozszerzony także na inne części miasta? Prezydent Marcin Krupa zarządził konsultacje dla mieszkańców w tej sprawie.

Mieszkańcy chcą prohibicji?

Wielu mieszkańców Katowic wręcz domaga się wprowadzenia prohibicji w kolejnych dzielnicach, aby zwiększyć bezpieczeństwo w mieście. O zakazie nocnej sprzedaży alkoholu coraz głośniej mówi się w Bogucicach, Dąbrówce Małej i na Giszowcu, dlatego właśnie w tych trzech dzielnicach odbędą się konsultacje z mieszkańcami na temat wprowadzenia regulacji. Do udziału w spotkaniach zaproszeni zostaną także funkcjonariusze Policji oraz Straży Miejskiej.

Terminy spotkań

 • Bogucice – 15 listopada, 17:30, Miejski Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie” (ul. Markiefki 44)
 • Giszowiec – 18 listopada, 17:30, Miejski Dom Kultury „Szopienice-Giszowiec” (Plac pod Lipami 1,3-3a)
 • Dąbrówka Mała – 23 listopada, 17:30, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 (ul. Grzegorzka 4)

Od 10 do 24 listopada każdy będzie mógł wyrazić swoją opinię na temat nocnego zakazu sprzedaży alkoholu poprzez specjalny formularz, który już wkrótce zostanie udostępniony na stronie internetowej Urzędu Miasta Katowice. Dodatkowo na terenie dzielnic, w których odbędą się spotkania w sprawie prohibicji, zostaną uruchomione specjalne punkty konsultacyjne, w których w godzinach od 12:00 do 15:00 będzie można wypełnić ankietę w tej sprawie.

Punkty konsultacyjne

 • Filia nr 20 MBP, 16 listopada (ul. Strzelców Bytomskich 21B;
 • Filia nr 15 MBP, 17 listopada (ul. Przyjazna 7);
 • Filia nr 16 MBP, 22 listopada (ul. Wajdy 21).

W Śródmieściu obowiązuje już od 2018 roku

Pierwszą dzielnicą, w której wprowadzono nocny zakaz sprzedaży alkoholu, jest Śródmieście. Obowiązuje tam od 2018 roku, co zainspirowało mieszkańców Załęża oraz Szopienic-Burowca, do wyjścia z inicjatywą i wprowadzenia podobnych regulacji również w tych dwóch dzielnicach. Tym sposobem od lutego 2021 roku, prohibicja obowiązuje już w trzech katowickich dzielnicach. Z powodu dużego zainteresowania wprowadzeniem regulacji w innych częściach miasta, prezydent Marcin Krupa ogłosił konsultacje z mieszkańcami.

–  Miasto ma służyć mieszkańcom, a my jesteśmy otwarci na każde rozwiązanie, które spotka się aprobatą lokalnej społeczności. Wprowadzenie prohibicji nocnej w Śródmieściu Katowic w lipcu 2018 roku spotkało się z dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców, pomimo początkowych obaw. Podobnie sytuacja wygląda w Załężu i Szopienicach-Burowcu. Jednak o  tym czy takie regulacje zostaną wprowadzone w kolejnych dzielnicach zadecydują mieszkańcy, których już dziś zachęcam do uczestnictwa w konsultacjach  – mówi Marcin Krupa, prezydenta Katowic.

Cel prohibicji

Prohibicja zostaje wprowadzona w wielu miastach w Polsce po to, aby znacznie ograniczyć spożywanie alkoholu w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ma na celu także zmniejszenie skali wandalizmu i innych wykroczeń dokonywanych pod wpływem alkoholu. Zakaz sprzedaży alkoholu obowiązuje od 22:00 do 6:00 rano. Zakaz ten nie dotyczy restauracji czy pubów, które przez całą noc mogą serwować swoim klientom alkohol. Tego rodzaju regulacje mogą być wprowadzane na terenie całej dzielnicy, nie wybranego jej obszaru czy ulicy.

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj »

 • Emeryt

  Chciałbym podziękować za wprowadzenie częściowej prohibicji na Śląsku. Jestem emerytem,dotychczas miałem 1240 pln ,teraz ponad 9000 pln. Naprawdę dziękuję. Urząd skarbowy nic do mnie nie ma,bo tak jak w kościele biorę "co łaska" ,ala dawają po50 pln

 • Ala9

  Biorąc pod uwagę ile zła czyni alkohol i jak jest to podstępna używka dziwię się, że w ogóle jest dostępny! Ba reklamowany jako fajny i dla każdego - jak dla mnie to dramat - niestety pieniądz rządzi światem więc masy alkoholików z narażeniem życia walczą o dobro akcjonariuszy koncernów piwowarskich!!!

 • Wełnowiec City

  Alkohol w moim życiu nie musi istnieć,ale jak używam,to w ilościach nieszkodliwych dla rozumu i wątroby;o) Uważam że dawno temu powinno się wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych,na stacjach benzynowych szczególnie. Nie ma co prowadzić ankiet i konsultować czegoś co dla mnie jest jasne jak słońce.Kto chce pić i tak pić będzie,zrobi sobie zapas i w nocy nie kupi.Myślę że zakaz powstrzyma tych co chcą na spontanie imprezować i być utrapieniem dla mieszkańców i sąsiadów.Rozwiną się tz meliny,ale to już zadanie dla policji...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.