Wiadomości z Katowic

Za nami konferencja o przemocy rówieśniczej

  • Dodano: 2024-05-28 09:15

24 maja odbyła się Konferencja on-line dla pedagogów, psychologów, wychowawców i nauczycieli pod hasłem „Moje Bezpieczne(?)Dziecko – kiedy challenge przekracza granice”. Konferencja została zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach. Prelegentami konferencji byli przedstawiciele Metis-u i policjantka z Wydziału Prewencji KWP w Katowicach.

Przemoc rówieśnicza i jej wpływ

Podczas spotkania poruszona została tematyka przemocy rówieśniczej i zagadnienia silnego wpływu grupy rówieśniczej na zachowania jednostki, a także indywidualne, rodzinne i środowiskowe czynniki zachowań agresywnych i przemocy. Głównym celem konferencji było przedstawienie psychicznych uwarunkowań funkcjonowania w grupie społecznej i rówieśniczej, umiejętności radzenia sobie ze stanami napięcia emocjonalnego w zachowaniach społecznie akceptowanych, aspekty psychologii tłumu i wewnętrznych potrzeb odreagowania napięć.

Asp. Iwona Dubaj z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach omówiła aspekty prawne, obrazujące problematykę przemocy rówieśniczej, karalności oraz podejmowania działań, wpływających na poprawę relacji. Poruszyła także temat zajęć i warsztatów profilaktycznych, prowadzonych przez policyjnych dydaktyków, które mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.  Panie psycholog przedstawiły źródła zachowań agresywnych u dzieci i nastolatków oraz ich związek ze stanami emocjonalnymi.

Wspólnie możemy pomóc

Pamiętajmy, że do grupy szczególnego ryzyka, w związku z doświadczaniem przemocy rówieśniczej, należą dzieci emocjonalnie zaniedbane, które często nie posiadają poczucia bezpieczeństwa, które pozostawiono same sobie i które są spragnione kontaktów międzyludzkich.  Wspólnie dbajmy o to, by dzieci oraz młodzież w naszym otoczeniu otwarcie mówiły o przykrych doświadczeniach tak, by można było im pomóc i odpowiednio wcześnie zareagować.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również